Andre Bing u identifikua si i dyshuar në të shtënat në Walmart Chesapeake 6


Ekzekutivi i Walmart që vrau gjashtë persona dhe plagosi disa në një të shtëna masive në një dyqan në Virxhinia të martën mbrëma, është identifikuar si Andre Bing, konfirmoi Walmart në një deklaratë të mërkurën.

Kompania tha se Bing, 31 vjeç, ishte një “udhëheqës ekipi” i cili punonte si menaxher i natës i dyqanit Chesapeake dhe ishte i punësuar nga Walmart që nga viti 2010.

Policia nuk pranoi të zbulonte një motiv të mundshëm për The Daily Beast. Megjithatë, dëshmitarët e përshkruan Bing duke folur normalisht me kolegët në një dhomë pushimi rreth orës 22:00 të së martës, përpara se të kthehej papritmas, të qeshte dhe të hapte zjarr.

“Ndërsa hetimi ynë vazhdon, ne mund t’ju themi sa vijon: Gjashtë viktima kanë vdekur, katër viktima janë në spitalet e zonës… I dyshuari ka vdekur nga ajo që ne besojmë se është një plagë e vetëshkaktuar me armë zjarri,” tha shefi i policisë së Chesapeake, Mark Solesky gjatë një Konferenca për shtyp e mëngjesit të së mërkurës.

Gjashtë nga pesë viktimat u identifikuan të mërkurën pasdite si Brian Pendleton, 38 vjeç; Kelly Pyle, 52 vjeç; Lorenzo Gambling, 43 vjeç; Randy Blevins, 70 vjeç; dhe Tyneka Johnson, 38. Zyrtarët e qytetit refuzuan të japin emrin e një djali 16-vjeçar të vrarë, sepse ai ishte i mitur. Të gjitha viktimat jetonin në Chesapeake, tha policia, përveç Johnson, i cili jetonte në qytetin fqinj të Portsmouth.

Menjëherë pas të shtënave, ish-kolegët e identifikuan vrasësin e dyshuar në postimet e mediave sociale si “Andre”, me një ish-koleg që shkruante se ai e dinte se 31-vjeçari “iku papritur një ditë”.

Një tjetër ish-kolege, Shaundrayia Reese, 27 vjeçe, postoi video të vjetra në Facebook që tregonin atë dhe Bing nga koha e saj në dyqan. Ajo shkroi se “nuk e kishte menduar kurrë” se ai do të “bënte diçka të tillë”.

Reese, e cila ka punuar në turnin e natës së dyqanit nga viti 2015 në 2018, i tha BBC-së New York Times që të gjithë e quanin Bing-un “të çuditshëm” dhe kjo “ishte gjithçka që dikush mund të thoshte për Andre”.

Nathan Sinclair, 21 vjeç, i tha Koha se ai e bënte shërbimin pikërisht përpara se Bing të vinte në punë. Ai e përshkroi Bing si “pak agresiv” dhe “armiqësor”, duke shtuar se ata herë pas here ziheshin për çështjet e punës.

Një tjetër ish-koleg, 30-vjeçari Josh Johnson, tha se Bing kryesisht e mbajti veten dhe nuk kishte jetë jashtë punës së tij në Walmart.

“Ai ishte tipi i djalit që tha, ‘Unë do të shkoj në punë dhe do të shkoj në shtëpi, nuk e kam atë. [a] jeta shoqërore”, i tha ai Koha.

Zyrtarët e qytetit thanë se telefonata e parë 911 erdhi rreth orës 22:14, dhe oficerët mbërritën dy minuta më vonë. Në kohën kur arritën atje, të shtënat kishin mbaruar dhe Bing ishte tashmë i vdekur.

Autoritetet thanë se iu deshën rreth 45 minuta për të kaluar nëpër dyqan dhe për të gjetur viktima të shumta të vdekur dhe të plagosur, dy prej të cilëve ishin në dhomën e pushimit me Bing. Një viktimë u gjet e vdekur në hyrje të dyqanit, ndërsa tre të tjerë vdiqën më vonë në spitalet lokale.

Zyrtarët thanë se Bing nuk kishte forca të blinduara, por mbante “disa” karikatorë municionesh dhe përdorte një pistoletë. Besohet se në atë kohë në dyqan ndodheshin rreth 50 persona.

Briana Tyler i tha Associated Press se ekipi i furnizimit gjatë natës së dyqanit sapo ishte mbledhur në dhomën e pushimit për të rishikuar planin e mëngjesit kur u dëgjuan të shtënat. Ajo tha se menaxheri i saj tha, “Mirë djema, kemi një natë të lehtë përpara nesh,” përpara se të kthehej dhe të qëllonte në grupin prej 15 deri në 20 punëtorë.

Ajo tha Mirëmëngjes Amerikë se ajo pa disa njerëz të rënë në tokë kur u dëgjuan të shtënat.

“Unë ngrita sytë dhe menaxheri im sapo hapi derën dhe ai hapi zjarr,” tha Tyler. “Ai nuk synonte konkretisht askënd. Ai fjalë për fjalë sapo filloi të qëllonte në të gjithë kafenenë dhe pashë disa njerëz që sapo ranë në dysheme ku u përpoqën të binin për t’u mbuluar ose u goditën.

Tyler tha se ajo ishte duke parë gjuajtësin, por kur ai qëlloi drejt saj, ai humbi. “Ai nuk tha asnjë fjalë, nuk tha asgjë”, tha ajo.

Kanali televiziv lokal 10 On Your Side foli gjithashtu me një punonjëse e cila tha se dyshonte se të shtënat ishin të planifikuara dhe dëgjoi personin e armatosur duke qeshur.

Kevin Harper, i cili e identifikoi veten si një punonjës dyqani në Walmart, postoi një Facebook Live pas të shtënave të martën mbrëma. Ai u pa jashtë dyqanit ndërsa makinat e policisë u vërshuan rreth tij.

“Megjithatë është e egër, ishte menaxheri, një nga menaxherët,” tha ai ndërsa sirenat mund të dëgjoheshin pas tij.

Videoja ndjek që Harper godet bazën me kolegët e tjerë nga dyqani teksa diskutojnë se çfarë ndodhi dhe kush ia doli të gjallë.

“Bro ia shpërtheu trurin dhe gjithçka…” u dëgjua të thoshte. “Ai hyri dhe sapo filloi të spërkatte dhe të tjera.”

“Sapo dola nga dhoma e pushimit, menaxheri hyri, filloi të mbulonte njerëzit atje lart, filloi të qëllonte, njeri. Menaxheri hyri, filloi të hedhë, burrë. Sapo u largova nga dhoma e pushimit, ai hyri atje, njeri…ajo mut.

“Për fat të keq, megjithatë, ne humbëm disa nga punonjësit tanë, nuk e di sa shumë”.

Harper tha se dëgjoi sulmuesin që po afrohej, kështu që ai “e rezervoi dhe doli që andej”.

Kolegët e mbijetuar u shfaqën të tronditur teksa diskutonin për identitetin e mundshëm të sulmuesit. “Menaxheri? Pse i qëllon të gjithë?

“Kam parë trurin,” dëgjohej një grua duke qarë në sfondin e videos kur ai e pyeti nëse ishte mirë.

“Çfarë dreqin po kalonte në kokën e tij?”

Në një postim tjetër në rrjetet sociale, Joetta Jeffrey, nëna e së cilës ishte në Walmart kur ndodhi të shtënat, tha se nëna e saj i tha asaj “ata morën një djalë në një karrocë blerjeje sepse nuk kishte barela të mjaftueshme”.

“Lutuni për familjet e viktimave. Nuk e di se çfarë do të kisha bërë nëse do të kisha një telefonatë apo një mesazh krejtësisht të ndryshëm”, tha ajo pasi ndau mesazhet rrëqethëse që i dërgoi nëna e saj kur ndodhi të shtënat.

Disa njerëz që pretendonin se ishin ish-punonjës nuk iu përgjigjën kërkesave për intervistë nga The Daily Beast në Facebook ose përmes telefonit. Është e paqartë nëse të gjitha viktimat e masakrës së së martës ishin punëtorë.

Zyrtarët e qytetit thanë se detektivët kontrolluan shtëpinë e Bing në Chesapeake të mërkurën, duke kërkuar të dhëna rreth asaj që e shtyu atë të therte kolegët e tij.

Familjet e shqetësuara u mblodhën deri në orët e vona të natës në Qendrën e Konferencave Chesapeake, me shpresën për të mësuar se të dashurit e tyre ishin të sigurt në qendrën e bashkimit familjar të ngritur nga autoritetet. Të Piloti nga Virxhinia raportoi se klithma zie u dëgjuan nga qendra e qytetit dhe një burrë reagoi ndaj lajmeve shkatërruese në një dhomë të urgjencës lokale.

“Ata vranë vëllain tim,” bërtiti burri, përpara se të ikte nga frika.

Pak para se të shpërthente të shtënat, thuhet se ishte mbushur me blerës. “Njerëzit ishin shumë miqësorë dhe flisnin për Ditën e Falënderimeve – çfarë të bënin, çfarë të merrnin”, tha një klient për kanalin lokal 13News Now. Ajo tha se pa radhë të gjata në regjistra dhe një parking të plotë pak para orës 21:00

Të shtënat shënuan të shtënat e 31-të masive vetëm në nëntor, sipas Armët Dhuna.org.

Në një deklaratë për ABC, Walmart tha: “Jemi të tronditur nga kjo ngjarje tragjike në dyqanin tonë në Chesapeake, Virxhinia. Ne lutemi për të prekurit, komunitetin dhe punonjësit tanë. Ne punojmë ngushtë me organet e zbatimit të ligjit dhe jemi të fokusuar në mbështetjen e punonjësve tanë.”

“Jam i shkatërruar nga dhuna e pakuptimtë që ndodhi mbrëmë vonë në qytetin tonë,” tha kryebashkiaku Rick W. West në një deklaratë në Twitter. “Chesapeake është një komunitet i lidhur ngushtë dhe të gjithë jemi të tronditur nga ky lajm.”

Reps. Bobby Scott (D-VA), që përfaqëson distriktin, tha, “Tragjikisht, komuniteti ynë po vuan nga një tjetër incident i dhunës së pakuptimtë me armë pikërisht teksa familjet mblidhen për Ditën e Falënderimeve. Mendimet e mia janë me viktimat dhe të dashurit e tyre.”

Incidenti vjen disa ditë pas një sulmi në klubin e homoseksualëve në Kolorado Springs, Club Q, ku një person i armatosur hapi zjarr në një shfaqje zvarritëse, duke vrarë pesë dhe duke plagosur më shumë se një duzinë përpara se klientët heroikë ta sulmonin.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *