Daniel Arthur Bell u identifikua si i dyshuar në rastin e ftohtë të vrasjes së Gregory Dahl Nickell në vitin 1972, thonë policët e Utah


Një muaj pasi u shkarkua me nder nga ushtria amerikane, Greg Dahl Nickell mori shokun e dhomës së motrës së tij në një takim.

Dyshja shkuan në majë të një pamje piktoreske jo shumë larg nga Vernal, Utah, ku një burrë iu afrua makinës së tyre dhe trokiti në dritare. I panjohuri i tha Nickell-it se kishte ndodhur një aksident dhe ai kishte nevojë për ndihmë. Më pas ai ka nxjerrë armën dhe ka qëlluar tre herë 21-vjeçarin.

Personi i armatosur hipi në makinë dhe e shtyu trupin e Nickell-it mbi studentin e tmerruar. Ai i çoi ata në perëndim derisa një automjet i dytë u ndal pas tyre, duke ndezur dritat. Në atë moment, vajza 18-vjeçare i tha më vonë policisë, ajo kuptoi se rrëmbyesi i saj kishte një partner.

Dyshja, me sa duket duke iu referuar njëri-tjetrit si “Tex” dhe “Johnny”, e çuan atë në një cep të shkretëtirës, ​​ku i lanë makinën Nickell me benzinë ​​dhe i vunë flakën. Burrat e kanë futur me forcë vajzën në makinën e dytë, kanë vozitur me kthesa dhe e kanë dhunuar seksualisht. Disa orë më vonë, ata u tërhoqën dhe e hodhën në anë të autostradës.

Njëri nga burrat “u përkul pranë saj, ai e përdredhi trupin e saj me shpatullat e saj dhe tha: “Tani mos i hap sytë”, tha motra e Nickell, Lynnette Nickell Ray, për ABC4 Utah në 2020. vajza dëgjoi makinën e tyre duke u larguar, iu tha të ngrihej dhe të shkonte të kërkonte ndihmë, sipas Nickell Ray.

Greg Dahl Nickell fotografuar me nënën e tij.

Sherifi i Qarkut Utah

Ishte 26 nëntor 1972. Pavarësisht një kërkimi të furishëm katër-ditor ajror dhe tokësor në vargmalin malor përreth, policia nuk mundi të gjente sulmuesit e gruas, fytyrat e të cilëve ajo nuk i kishte parë mirë. Pista ishte e ftohtë.

“Greg ishte i mirë, i sjellshëm dhe i gëzuar,” shkroi Nickell Ray në një poezi përkujtimore të postuar në Facebook në fillim të këtij muaji. “… Nuk kishte një depo autobusi apo një aeroport ku ai të mos ‘përplasej’ me dikë që njihte”.

Të mërkurën – gati 50 vjet nga dita e vrasjes dhe përdhunimit – autoritetet e qarkut Uintah njoftuan se kishin bërë një përparim mahnitës në identifikimin e një të dyshuari në këtë rast: Daniel Arthur Bell.

Bell ndërroi jetë në vitin 2019, pasi ishte larguar prej kohësh nga Utah, ku kishte punuar si një fermë në jug të Vernalit rreth vitit 1972. Ai u vendos në Yakima, Uashington pasi u dënua për një përdhunim në Oregon në vitin 1988, sipas një njoftimi nga Departamenti i Sherifit të Qarkut Uintah. Pasi çështja e vrasjes së Nickell u rihap në vitin 2020, Bell u shfaq si një ndeshje e mundshme mjeko-ligjore dhe detektivët ishin në gjendje të gjurmonin familjen e tij. Duke krahasuar provat nga vendi i krimit me atë të dy fëmijëve të rritur të Bell-it, hetuesit gjetën një ndeshje.

Por identiteti i burrit tjetër është ende i panjohur dhe hetimi është ende në vazhdim, tha Sherifi i Qarkut Uintah, Steve Labrum. “Familja e Gregut meriton përgjigje”, tha ai. “Gruaja që u sulmua seksualisht atë natë meriton përgjigje”.

Në deklaratën e tij, Labrum kërkoi që kushdo që ka informacion të kontaktojë Zyrën e Sherifit të Qarkut Uintah sa më shpejt të jetë e mundur. “Është një tragjedi që janë dashur 50 vjet për të identifikuar një të dyshuar,” tha ai. “Shpresoj se me ndihmën e publikut do ta identifikojmë shumë më shpejt të dyshuarin tjetër.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *