Dëshmitari i të shtënave nga policia ndaj burrit të paarmatosur Miguel Medina në Çikago flet


Videoja e publikuar këtë javë tregoi dy oficerë policie të Çikagos duke qëlluar një burrë 23-vjeçar të paarmatosur. Tani një dëshmitar – i cili u përpoq të ndihmonte një të plagosur Miguel Medina ndërsa i thoshte lamtumirë familjes së tij – po flet.

Në një intervistë ekskluzive me The Daily Beast, dëshmitari – i cili kërkoi që ai të identifikohej vetëm me emrin e tij nga frika e hakmarrjes – tha se pa një pjesë të të shtënave nga dritarja e tij dhe më pas pasojat në tokë ndërsa doli jashtë. vrapoi .

Ai tha se Medina, në dysheme me policinë pranë tij, bërtiti: “Të lutem mos më vrit”, “Pse më qëllove?” “Unë nuk kam bërë asgjë” dhe “Unë nuk dua të vdes”.

“Pothuajse e gjithë lagjja mund ta dëgjonte atë duke bërtitur,” tha Sean. “Kështu që unë menjëherë vesha pantallona, ​​vesha disa këpucë, rrëmbeva disa doreza, garzë dhe mbështjellës, shirit dhe gërshërë nga kompleti im i traumës.”

Ai i tha policisë se mund të ofronte ndihmë – me aftësitë që i mësoi duke punuar për një kontraktues të mbrojtjes – dhe policia nuk e ndaloi atë të afrohej në Medine. Sean tha se ju mund ta shihni atë duke vrapuar për në Medine dhe duke ofruar ndihmë në pamjet e mbikqyrjes të publikuara të martën.

Ai tha se Medina i dërgoi mesazh nënës dhe partneres së tij ndërsa ai ndjeu plagën me armë zjarri.

“Gjëja më e trishtueshme ishte vetëm djali që thoshte vazhdimisht ‘Pse më qëllove?’ “Mos më lër të vdes.” Ju shikoni shishen e verës të thyer në dysheme pranë tij dhe ai nxjerr telefonin dhe fillon t’i dërgojë mesazh mamasë dhe të dashurës së tij përshëndetje.

Të premten e kaluar, Sgt i Policisë së Çikagos. Chistopher Liakopoulos dhe oficeri Ruben Reynoso u akuzuan në lidhje me të shtënat: tre akuza për përdorim të rënduar të baterisë me armë zjarri, shkarkim të rënduar nga një armë zjarri dhe sjellje të pahijshme zyrtare.

Prokurorja e qarkut Cook, Kimberly Foxx tha se policia pretendoi se ata u qëlluan në fillim, por provat video kundërshtuan atë pretendim. Videoja e publikuar të martën tregonte policinë duke qëlluar të shtënat e para.

Të dy oficerët e policisë u liruan nga kompetencat e tyre policore, sipas një filiali lokal të CBS, dhe paguan 25,000 dollarë garanci.

Sipas dosjeve të prokurorëve, më 22 korrik, Liakopoulis dhe Reynoso e kthyen ngadalë makinën e tyre të patrullës drejt një grupi të rinjsh të mbledhur në një trotuar herët në mëngjes.

Medina dhe një 17-vjeçar, i cili mbante një çantë për të cilën prokurori tha se kishte një armë, vrapuan drejt automjetit, por adoleshenti me çantën filloi të vraponte, thanë prokurorët. Medina, i cili ishte i paarmatosur dhe “duke mbajtur një celular dhe një shishe vere në njërën dorë, ndërsa dora tjetër ishte bosh”, ngriti krahët dhe ngadalë iu afrua pjesës së pasagjerit të automjetit, sipas dosjes së prokurorit javën e kaluar.

Në atë moment, të dy oficerët papritmas drejtuan pushkët nga dritarja e pasagjerit dhe qëlluan Medinën përpara se të synonin dhe të gjuanin në drejtim të të miturit në arrati – i cili, thonë prokurorët, qëlloi kundër oficerëve pasi qëlloi 23-vjeçarin.

Në videon e vëzhgimit të lëshuar për publikun të martën nga mbikëqyrësi i pavarur i policisë COPA, i mituri ishte jashtë syve pasi kishte ikur dhe pamjet nuk përmbanin zë.

“COPA disponon një video shtesë, jo pjesë e publikimit të sotëm, që tregon një të mitur duke qëlluar me armë zjarri ndaj oficerëve pasi oficerët shkarkojnë armët dhe ai u largua nga vendi i krimit”, tha COPA në një deklaratë.

Avokati i Liakopoulos, Tim Grace, nuk pranoi të komentojë mbi deklaratat e bëra nga Sean, dëshmitari. Brian Sexton, i cili përfaqëson Reynoso, nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment mbi deklaratat e Sean nga Daily Beast të mërkurën.

Por të premten e kaluar, avokatët argumentuan para gjykatëses Maryam Ahmad se oficerët qëlluan me armë në përgjigje të një arme të drejtuar nga i mituri.

“Ka një video të të riut që qëllon kundër policisë në mes të rrugës,” tha avokati i Liakopoulis, Tim Grace për Daily Beast të martën. “Transparenca do të thotë që ne publikojmë të gjithë videon, jo vetëm incidentin.”

Sean tha se pasi paramedikët mbërritën në vendin e të shtënave dhe morën përsipër kujdesin e Medinës, ai u intervistua nga një detektiv dhe përshkroi atë që kishte parë: se “personi që u qëllua ishte i paarmatosur” dhe se si “gjithçka që kishte ishte. një shishe vere”.

Ai tha se agjenti po shtynte përsëri llogarinë e tij.

“Oficeri këmbënguli që ata të qëlloheshin së pari,” tha Sean. “Dhe mbaj mend që i thashë policit se nuk kishte kuptim.”

Gregory Kulis, një avokat i Miguel Medina, tha se ai mund të konfirmojë deklaratat. Sean tha se kishte dëgjuar britmat e 23-vjeçarit. Medina gjithashtu ka ngritur padi civile kundër policisë.

“Dhe policët as nuk shkojnë [help Medina]Kulis i tha Daily Beast, duke theksuar se nëse policia “mendon se dikush ka një armë”, ata do të kishin shkuar për të kontrolluar

Pasi shikoi videon e publikuar të martën, Sean tha se e kuptoi se mund të ishte qëlluar gati.

“Nuk m’u duk deri në video. Nuk e kuptova se policia ishte gati të firmoste mbi mua,” tha ai, duke shpjeguar se video tregon se oficerët “duke arritur këllëfin e tyre” kur ai mbërrin për të parë Medinën. asistojnë.

Sean më vonë do t’i thoshte detektivit që e intervistoi se ai nuk i beson policisë për shkak të “përvojave të tmerrshme” të mëparshme që kishte pasur.

“Detektivi më tha në mënyrë eksplicite: “Shpresoj se kam ndryshuar mendje”. Dhe kjo është 1,000,000% e kundërta e asaj që ai bëri”.

Sean u intervistua gjithashtu nga COPA, tha ai.

Zëdhënësja e COPA-s, Jennifer Rottner nuk pranoi të komentojë nëse Sean kishte folur me hetuesit për shkak të “hetimit të hapur, aktiv dhe në vazhdim” të organit mbikëqyrës.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.