Familja e Tire Nichols, e cila vdiq në paraburgimin e policisë në Memphis, flet pasi pa videon


Tire Nichols i bëri policisë një pyetje të thjeshtë para se të vdiste, sipas një avokati që përfaqësonte familjen e tij: “Çfarë kam bërë?”

Të afërmit u mblodhën me ekipin e tyre ligjor në qendër të qytetit Memphis të hënën për të shprehur zemërim dhe pikëllim të ri pasi panë videon e takimit të policisë që i parapriu vdekjes së 29-vjeçarit me ngjyrë pas një ndalimi trafiku këtë muaj.

Ben Crump, avokati i profilit të lartë për të drejtat civile që përfaqëson familjen e Nichols, përshkroi një video të tmerrshme – e cila ende nuk është publikuar për publikun – që RowVaughn Wells, nëna e Nichols, nuk ishte në gjendje ta shihte për më shumë se një minutë.

“Djali im thjesht po përpiqej të shkonte në shtëpi,” tha Wells. “Gjithçka që ai po përpiqej të bënte ishte të kthehej në shtëpi. Ai ishte dy minuta larg shtëpisë kur e ndaluan. Ai ishte më pak se 80 metra larg.”

Crump nuk hezitoi të vizatonte një pamje të abuzimit të tmerrshëm.

“Ajo që pamë për fat të keq na kujtoi Rodney King,” tha ai jashtë malit. Kisha e Katedrales së Ullirit CME.

Fjalët e fundit në video?

“Ai po thërret për nënën e tij,” tha Crump. “Tri herë: “Mami”.

Familja më parë ndau një foto të plagëve të Nichols dhe fajësoi për vdekjen e tij një rrahje brutale nga policia. Një këshilltar i qytetit të Memfisit në dijeni për pamjet e videos i kishte thënë tashmë një filiali lokal të Fox se pritej të ishte “i neveritshëm”, “i dëmshëm” dhe “as edhe pak i mirë”.

“Ai ishte i pambrojtur gjatë gjithë kohës. Ai ishte një piñata njerëzore”, shtoi të hënën avokati i familjes Antonio Romanucci. “Ishte një goditje e pafalshme, e paturpshme, e pandërprerë nga ky djalë për tre minuta. Kjo është ajo që u shfaq në atë video. Jo vetëm që ishte e dhunshme, por edhe e egër.”

Nichols’ ishte vdekja e fundit në paraburgim policor pas një viti në të cilin numri i incidenteve të tilla u rrit, pavarësisht protestave masive mbarëkombëtare kundër racizmit dhe brutalitetit policor në vitin 2020 – dhe kalimit të reformave të kufizuara policore në të gjithë vendin.

Të premten, pesë oficerë të Departamentit të Policisë së Memfisit u pushuan nga puna pasi departamenti lokal përfundoi hetimin e vet të brendshëm se si Nichols mund të kishte vdekur nga plagët e marra gjatë arrestimit të tij më 7 janar.

Hetimi zbuloi se pesë oficerë, të cilët janë me ngjyrë, “shkelën politika të shumta të departamentit, duke përfshirë përdorimin e tepruar të forcës, detyrën për të ndërhyrë dhe detyrën për të ofruar ndihmë”, sipas një njoftimi nga qyteti i Memphis.

Një hetim federal është nisur gjithashtu nga Byroja Federale e Hetimit dhe Departamenti Amerikan i Drejtësisë.

Agjentët janë identifikuar si: Tadarrius Bean, Demetrius Haley, Emmitt Martin II, Desmond Mills Jr. dhe Justin Smith. Të gjithë janë punësuar në gjashtë vitet e fundit dhe asnjë nuk është akuzuar për një krim.

“Njerëzit e Memfisit, dhe më e rëndësishmja, familja e z. Nichols, meritojnë të dinë rrëfimin e plotë të ngjarjeve që çuan në vdekjen e tij dhe çfarë mund të ketë kontribuar në të,” Essica Cage-Rosario, presidente e Shoqatës së Policisë së Memphis. , tha në një deklaratë për Buzzfeed News.

Megjithatë, pavarësisht njoftimit të pushkatimit, pak detaje publike mbeten në lidhje me ngjarjet brutale që çuan në vdekjen e Nichols.

Sipas një MPD lirimNichols u arrestua për ngarje të pakujdesshme të dyshuar. Policia e përshkroi ndalimin si të çonte në një “përballje”, dhe më pas një tjetër “përballje”, kur oficerët arrestuan Nichols pasi ai u largua nga policia.

Më pas, Nichols u ankua për gulçim dhe u shtrua në spital.

Ai vdiq tre ditë më vonë.

Në konferencën për shtyp të së hënës, avokatët dhe familja bënë thirrje për drejtësi, por edhe për durim ndërsa publiku pret publikimin e videos – dhe ata e kujtuan Nichols si një “djalosh të mirë”.

“Djali ynë iku sepse kishte frikë për jetën e tij”, shtoi Rodney Wells, njerku i Nichols. “Dhe kur ta shihni videon, do të shihni pse ai kishte frikë për jetën e tij.”

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *