Familja vajton ‘nxitësin tonë më të madh të tifozëve’ që vdiq në Masakrën e Dance Studio


Të dashurit e pikëlluar filluan të identifikojnë viktimat që u masakruan mbrëmjen e së shtunës gjatë një festimi të Vitit të Ri Hënor në një sallë vallëzimi në Los Angeles County, kur zyrtarët e spitalit njoftuan të hënën se një person i 11-të kishte vdekur si rezultat i masakrës.

Familja e 65-vjeçares Mymy Nhan thuhet në një deklaratë se ajo ishte personi i parë i vrarë të shtunën mbrëma në Star Ballroom Dance Studio në Monterey Park – një qytet i mbushur me emigrantë kinezë dhe kinezo-amerikanë.

Nhan kishte vite që merrte pjesë në sallën e vallëzimit, tha familja e saj, duke shtuar se “e shtuna ishte kërcimi i saj i fundit”.

“Nëse e njihnit, e dinit që buzëqeshja dhe miqësia e saj e ngrohtë ishin ngjitëse”, thuhej në deklaratë. “Ajo ishte një teze, motër, vajzë dhe shoqe e dashur. Mymy ishte nxitësja jonë më e madhe e tifozëve.”

Nga të shtënat me armë mbeti i vrarë edhe pronari i studios, Ming Wei Ma. Instruktorë të shumtë të sallës së vallëzimit e identifikuan Ma si një nga viktimat në një seri postimesh në Facebook, me një nga miqtë e tij duke thënë për CBS News se ai u qëllua teksa po përpiqej të ndalonte të armatosurin.

“Ai ishte i pari që nxitoi sulmuesin”, tha Eric Chen për CBS. “Ai ishte thjesht i kujdesshëm, dhe të tjerët së pari, njerëzit lloji i parë i njeriut.”

Nina Zhiting Yang, një instruktore në Star Ballroom Dance Studio, postoi të dielën se “Z. Ma’ e synoi atë kur ishte 19 ose 20 vjeç për t’u bërë instruktore – pavarësisht se ishte e re në Los Anxhelos pa përvojë mësimdhënieje dhe jo anglisht të përsosur.

Marek Klepadlo, një tjetër instruktor, tha të dielën mbrëma se ai dhe Yang nuk ishin në studio kur shpërthyen të shtënat.

“Ka shumë që nuk ishin aq me fat mbrëmë”, shkroi Klepadlo. “Ajo rëndon shumë në zemrat tona dhe fjalët nuk mund të përshkruajnë se si ndihemi.”

Dariusz Michalski, gjithashtu një instruktor, postoi një homazh për vetë Ma.

“Dashuria juaj, gëzimi për njerëzit nuk do të harrohet kurrë”, ka shkruar Michalski. “Pasioni juaj për të kërcyer dhe kënduar nuk do të largohet kurrë. Nuk do t’i harrojmë kurrë të bërtiturat tuaja në studio… Të dua miku im.”

Klepadlo, Yang dhe Michalski nuk iu përgjigjën thirrjeve dhe mesazheve të shumta nga The Daily Beast.

Policia ka qenë e ngadaltë në lëshimin e informacionit për viktimat sepse fillimisht lajmëroi familjet e tyre, tha të dielën sherifi i kontesë së Los Anxhelosit Robert Luna.

Emri i viktimës së tretë, 63-vjeçarit Lilan Li, u publikua nga zyra e mjekësisë ligjore të hënën.

Pavarësisht se nuk publikuan emrat, deputetët thonë se të 10 viktimat që vdiqën në vendngjarje – pesë burra dhe pesë gra – ishin të paktën 50 vjeç. Një person i 11-të vdiq nga plagët e marra të hënën, por autoritetet nuk e zbuluan menjëherë moshën ose gjininë e tyre.

Huu Can Tran, 72 vjeç, dyshohet se është njeriu pas krimit të tmerrshëm. Një motiv i mundshëm nuk është bërë i ditur nga policia, e cila thotë se e gjeti Tran të vdekur në një furgon pasditen e së dielës me një plagë të vetëshkaktuar me armë zjarri.

Shefi i policisë së Monterey Park Scott Wiese sugjeroi të hënën se motivi i Tran mund të mos zbulohet kurrë plotësisht sepse ai vrau veten.

“Ne të gjithë duam përgjigje për pyetjet për të cilat mund të mos marrim kurrë përgjigje,” tha Wiese. “Kjo është një lloj gjëegjëza e kësaj… The Pse është një pjesë e madhe e kësaj. Problemi është se ne kurrë nuk mund ta dimë pse.”

CNN raportoi se ish-gruaja e Tran, e cila nuk u emërua, tha se ata u takuan për herë të parë dekada më parë në të njëjtën studio që ai dyshohet se qëlloi të shtunën. Ajo tha se ish-bashkëshorti i saj, një emigrant kinez, vizitoi studion përpara divorcit të tyre në vitin 2005. Në atë kohë, ajo tha se ai ishte një mësues kërcimi “i rastësishëm” atje, i cili ofronte mësime falas për klientët.

Gruaja tha se Tran nuk ishte i dhunshëm, por ishte “i shpejtë në zemërim”, veçanërisht kur vendosi një këmbë të gabuar në pistën e vallëzimit, duke bërë që ai “të shpërthejë herë pas here”.

Autoritetet e Los Anxhelosit nuk kanë thënë se kur planifikojnë të lëshojnë informacione të përditësuara për Tran ose viktimat e tjera të paidentifikuara.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *