Gjyqi për përdhunimin e Harvey Weinstein në Los Anxhelos ka argumente përfundimtare dhe prokurorët nuhasin gjak


Përpara se të ishte një përdhunues i dënuar, Harvey Weinstein sundoi Hollywood-in, duke vepruar si krijuesi i shijes që vendosi fatin e filmave klasikë të kultit dhe nisi disa nga karrierat më të suksesshme në historinë e industrisë. Por sipas prokurorëve të Los Anxhelosit, 70-vjeçari tashmë gati i verbër ishte në të vërtetë një “përdhunues i degjeneruar” i cili sulmoi seksualisht të paktën katër gra midis 2003 dhe 2014 – dhe ai ende nuk është përballur me një tjetër llogari.

“Ne e dimë se ai mendonte se ishte aq i fuqishëm sa njerëzit do ta justifikonin sjelljen e tij. “Kjo është thjesht Harvey që është Harvey.” “Ky është thjesht Hollywood”… Është koha që mbretërimi i terrorit të të pandehurit të përfundojë,” u tha zëvendësprokurorja e qarkut Marlene Martinez para juristëve të Gjykatës së Lartë të Los Anxhelosit të enjten gjatë diskutimeve përmbyllëse në gjyqin e Weinstein për krime seksuale në bregun perëndimor.

Përgjigja e fundit kundër ish-producentit të turpëruar vjen pas pesë javësh dëshmi kundër Weinstein, i cili është deklaruar i pafajshëm për shtatë akuza, përfshirë përdhunimin. Ai gjithashtu vjen pas një lëvizjeje befasuese këtë verë nga Gjykata e Apelit e Shtetit të Nju Jorkut që lejoi Weinstein të apelonte dënimin e tij të vitit 2020 për krime të ngjashme – dhe nga ana tjetër t’i jepte rëndësi çështjes së LA për të vendosur fatin e tij.

Disa gra që kanë akuzuar më parë Weinstein për sjellje të pahijshme seksuale në vazhdën e lëvizjes MeToo i thanë Daily Beast se kanë besim se titani i rrëzuar do të jetë një përdhunues i dënuar dy herë. Edhe nëse ai e përmbysi disi dënimin e tij në Nju Jork, thonë ata, ata ishin të sigurt se ai po përballej me dekada burg në Los Anxhelos.

“Ndjehem sikur prokuroria bëri një punë të mrekullueshme duke ndërtuar një rast të pakundërshtueshëm që Weinstein ishte një grabitqar – dhe kjo është kaq e rëndësishme për publikun që ta dëgjojë”, tha Tomi-Ann Roberts, një ish-aktorja aspiruese që Weinstein është akuzuar për ngacmim. atë kur ishte 20 vjeç, tha të enjten The Daily Beast.

Roberts, tani profesoreshë e psikologjisë në Kolegjin e Kolorados, pretendon se Weinstein e joshi atë në apartamentin e tij për të provuar një rol në vitin 1984, pasi u takuan për pak kohë në një restorant. Kur mbërriti, thotë ajo, e gjeti producentin në vaskë përpara se ai t’i kërkonte të hiqte këmishën e saj – gjë që ajo refuzoi ta bënte dhe u largua menjëherë.

Roberts argumentoi të enjten se prokurorët kanë krijuar një element kyç të “MO” të Weinstein për të treguar “ngjashmëritë rrëqethëse të mënyrës se si u krijuan këto sulme”. [and] si e përgatiti ujku strofkën e tij. Është një model që as argumentet më të ashpra të ekipit të mbrojtjes nuk mund ta kundërshtojnë, thotë ajo.

Juristët e jashtëm prireshin të pajtoheshin.

“Prokurori ka një avantazh të madh për shkak të dënimit të Nju Jorkut,” tha ish-prokurorja federale Neama Rahmani për Daily Beast. “Ka shumë presion mbi ta për t’i dënuar dhe nuk ka gjasa që ata të kenë vullnetin për të kthyer një vendim të pafajshëm. Mbrojtja e Weinstein për ‘seksin transakcional’ ka dështuar një herë dhe unë pres që do të dështojë përsëri.”

Gjatë gjyqit, tetë gra u thanë juristëve se Weinstein i joshi ato nën maskën e përparimit në karrierë përpara se t’i sulmonte seksualisht dhe/ose t’i kërcënonte se do t’i heshtte. Mes grave, katër janë qendrore për akuzat e Weinstein, duke përfshirë ish-aktoren dhe gruan e guvernatorit të Kalifornisë, Gavin Newsom, Jennifer Siebel Newsom, e cila u tha jurisë se producenti i turpëruar e përdhunoi atë në 2005.

Katër gratë e tjera, të identifikuara si “dëshmitare të veprave të liga”, nuk janë pjesë e ndjekjes penale, por u lejuan të dëshmojnë për të forcuar argumentin e prokurorisë për modelin e sjelljes së Weinstein.

Ekipi ligjor i Weinstein ka qenë duke u përpjekur të argumentojë gjatë gjithë kohës se akuzat kundër klientit të tyre janë të rreme – dhe se gratë që dëshmuan ishin thjesht të turpëruara nga “seksi transaksional” konsensual në të cilin u përfshinë me qëllim të avancimit të karrierës së tyre.

Nëse shpallet fajtor, Weinstein përballet me 60 vjet burg.

Gjatë fjalëve përfundimtare, prokurorët u fokusuan në dëshmitë e grave në qendër të akuzave, duke detajuar “ngjashmëritë unike” midis secilës prej akuzave të tyre për sulm. Martinez tha se Weinstein do të “zmadhonte” objektivin e tij, do t’u ofronte atyre premtime boshe për përparim në karrierë dhe përfundimisht do t’i bënte gratë vetëm.e në një dhomë hoteli përpara se t’i sulmonte seksualisht.

“Nuk ka dyshim se Harvey Weinstein është një grabitqar”, shtoi ajo. “Ai e dinte se çfarë po bënte…. Ai ishte profesionist”, shtoi ajo. “Ai po përpiqej ta rregullonte këtë në mënyrë që avokatët e tij të mund të vinin këtu dhe të na thoshin se ishte “seks transaksional”. Dhe plani i tij funksionoi. Këtu jemi”.

Martinez nuk përmendi se Weinstein tashmë përballet me një dënim të gjatë me burgim pasi u dënua në Nju Jork, as nuk përmendi apelin në pritje. Por Rahmani beson se ndërsa “juritë nuk duhet të mendojnë për këtë, ata duhet të dinë se Weinstein ka qëndruar ulur për 23 vjet.”

Louise Godbold është një nga gratë që po e shikon nga afër, edhe pse vetë historia e saj nuk është pjesë e çështjes së fundit kundër Weinstein.

Godbold, drejtoreshë për një organizatë jofitimprurëse në Los Anxhelos, thotë se ajo u takua me Weinstein në fillim të viteve 1990, kur ishte një producente komerciale që shpresonte të bënte një stazh në Miramax. Gjatë takimit, thotë ajo, Weinstein e futi në qoshe teksa i bënte një turne tek oficerët e Nju Jorkut – përpara se ta merrte dorën dhe ta vendoste në bigën e tij. Pas kësaj, thotë ajo, Weinstein i kërkoi falje dhe e ftoi në një dhomë hoteli muajin tjetër.

Atje, në një lëvizje që të kujton akuzat e bëra nga prokurorët në gjyq dhe më herët në Nju Jork, Godbold thotë, Weinstein veshi një mantel dhe kërkoi një masazh. Ajo u largua shumë shpejt dhe doli publike me historinë e saj vetëm në tetor 2017.

“Harvey gjithmonë ka ndjerë se ishte mbi ligjin – pse të mos e bënte? Të gjithë në rrethin e tij ose e mundësonin sjelljen e tij ose e injoruan atë. Ai ende beson se mund të apelojë dënimin e Nju Jorkut”, tha ajo për Daily Beast të enjten. “Do të ishte një tallje me drejtësinë nëse ai nuk dënohet për të gjitha akuzat në Los Anxhelos. Të dy viktimat e Weinstein dhe grabitqarët e fuqishëm po e shikojnë nga afër vendimin në këtë gjyq”.

Ekipi mbrojtës i Weinstein zgjodhi t’i mbante argumentet e tyre përfundimtare në të njëjtën ritëm që shfaqi në gjyq: përbuzje të padiskutueshme.

Në një moment gjatë deklaratave hapëse, avokati Mark Werskman shkoi aq larg sa sugjeroi se pa profilin aktual politik të Siebel Newsom, “ajo thjesht do të ishte një tjetër bimbo që flinte me Harvey Weinstein për të ecur përpara”.

Avokati Alan Jackson tha të enjten se provat kundër Weinstein ishin “tymi dhe pasqyra” dhe se katër Jane Does ishin “kërkues të rremë…famë dhe pasuri”. Më pas ai vazhdoi me zbërthimin e dëshmive të katër dëshmitarëve të tjerë të “veprave të liga”.

“Nuk di si ta them më bukur, por zemërimi nuk është fakt. Lotët nuk e bëjnë të vërtetën,” shtoi Jackson për kohën emocionale që disa gra patën në tribunë.

Jackson gjithashtu kaloi kohë duke qortuar Siebel Newsom gjatë diskutimit të tij përmbyllës, duke pretenduar se “ajo dha performancën e jetës së saj. Aktrimi, po, aktrimi shumë, sikur të ishte viktimë në vend të një pjesëmarrëse.”

“Ishte një shfaqje teatrale, tepër e dramatizuar. Ajo që patë ishte një akt. Një vepër mjaft e mirë. Por nuk kishte asnjë bazë në të vërtetën,” shtoi Jackson për kohën e saj në tribunë. “Ishte pothuajse sikur të ishte në pikën e duhur, ishte pothuajse sikur të ishte prova. Vetëm për shkak se ajo qau më fort ose bërtiti më fort nuk i ndryshon faktet.”

Godbold goditi avokatët e Weinstein të enjten për përpjekjen për të bindur jurinë “se një grua që pret siguri kur merr pjesë në një takim biznesi – ose një i ri që kërkon mentorim – është sjellje devijuese, sesa një burrë i fuqishëm që do të bëjë ndonjë mashtrim. përdorur në libër për të joshur, dhëndëruar, ngatërruar, frikësuar dhe sulmuar gratë e reja”.

Roberts ra dakord, duke vënë në dukje se ndërsa mbrojtja u përpoq të argumentonte se këto gra donin të merrnin diçka nga takimi “me një burrë të fuqishëm”, kjo thjesht nuk do të thotë se ata e meritonin atë që ata besonin se u ndodhi atyre.

“Ashtu si kushdo që takon një mbajtës pushteti në punë, këto gra donin të merrnin avantazh në industrinë e tyre,” shtoi ajo. “Në cilin planet është çmimi për atë seks ‘konsensual’? Prokuroria ka demonstruar në mënyrë të admirueshme, ‘jo kjo’”.

Dawn Dunning, e cila dëshmoi në gjyqin e Weinstein në Nju Jork, i tha më parë The Daily Beast se ajo beson se juria “shikon” taktikat ligjore të ekipit mbrojtës – dhe se në fund do të ndihmojë çështjen e prokurorisë. Në Nju Jork, ku Dunning ishte “dëshmitar i veprave të liga”, ish-aktorja iu nënshtrua gjithashtu një pyetjeje të ashpër nga avokatët e Weinstein, të cilët vunë në dukje se ajo po merrte shumë “vëmendje” ndaj pretendimeve të saj.

“Funksionon në favor të paditësit,” tha Dunning për strategjinë e mbrojtjes muajin e kaluar. “Në kohën e sotme askush nuk dëshiron që dikush të sillet kështu ndaj një gruaje. Taktikat e tyre janë vërtet të neveritshme për t’u parë. Asnjëherë nuk e dini se çfarë do të bëjë një juri në një rast si ky, por supozoj se ai do të dënohet për disa pika.”

“Ky gjyq është i rëndësishëm dhe besoj se edhe juria e di këtë”, shtoi ajo, para se të vinte në dukje se pavarësisht nga rezultati, “Harvey Weinstein është tashmë një përdhunues i dënuar dhe pushteti i tij tashmë është hequr”.

“Çfarëdo që të ndodhë, ne fitojmë”.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *