Gjyshja kërkon mëshirë për djalin nga Wisconsin, 10 vjeç, i akuzuar për vrasjen e nënës përmes kufjeve Oculus VR


10-vjeçari Milwaukee, i cili, si i rritur, akuzohet se qëlloi për vdekje nënën e tij pasi ajo refuzoi t’i blinte një kufje realiteti virtual, i thotë familjes së tij se është ende në listën e Babagjyshit.

“Ai tha se Santa do t’i sillte disa gjëra për Krishtlindje”, tha gjyshja e tij, Lueritha Mann, për Daily Beast të enjten.

Djali, emri i të cilit nuk bëhet i ditur për shkak të moshës, shprehu një dëshirë për pushime nga qendra e paraburgimit të të miturve ku po mbahet me kusht prej 50 mijë dollarësh për vrasjen e dyshuar të nënës së tij, 44-vjeçares Quiana Mann.

“Ai tha dje, ‘A mund të shkojmë në shtëpi dhe ta dekorojmë për Krishtlindje? Të vendosim pemën e Krishtlindjes dhe të dekorojmë pjesën e jashtme të shtëpisë?'” tha Lueritha. “Nëse ai nuk mund të vijë dhe të ndihmojë, ai do që ne të bëjeni. Ne i thamë se do ta bënim.”

Ngjarje të tilla si dekorimet e Krishtlindjeve, festat e përpunuara të ditëlindjeve dhe udhëtimet në vende të largëta ishin pjesë e përpjekjeve të Quiana-s për të ndihmuar më të voglin nga katër fëmijët e saj të përballonte çrregullimet psikiatrike.

“Ai gjithmonë ka thënë se dëgjon zëra”, tha Lueritha. “Ka dy vajza të vogla në kokën e tij që i thonë të bëjë gjëra. Dhe ai ka një mik imagjinar që do t’i thotë të bëjë gjëra vërtet të këqija.

Ai prej kohësh kishte probleme me gjumin dhe zërat bëhen veçanërisht të fortë në orët e hershme të mëngjesit.

“Ai tha mendimet e tij dhe gjithçka fillon të gjenerohet në 5 ose 6 të mëngjesit,” tha Lueritha. “Ndonjëherë katër orë.”

E kishte të vështirë në shkollë.

“Ai po përpiqej të bënte gjënë e duhur, por nuk mundi ta bënte siç duhet”, tha Lueritha. “Dhe ai u ngacmua shumë, shumë.”

Dy vjet më parë, ai ra nga një lëkundje në shkollë dhe goditi pjesën e pasme të kokës, duke pësuar një tronditje.

“Kështu që kjo përputhej me sëmundjen mendore dhe thjesht u përmbys dhe e përkeqësoi atë,” tha Lueritha. “Ishte keq. Ndonjëherë ai kishte ato episode ku ai ishte thjesht i keq [his mother].”

Ka dy vajza të vogla në kokën e tij që i thonë të bëjë gjëra. Dhe ai ka një mik imagjinar që do t’i thotë të bëjë gjëra vërtet të këqija.

Dukej se ai nuk e vuri re ndikimin e tij tek ajo më shumë sesa ulërima e qenushit të tij teksa e rrotullonte nga bishti.

“Ai nuk pranoi shumë gjëra,” tha Lueritha. “Ai flet me inteligjencë, por nuk kupton shumë gjëra. Dhe ai qau shumë.”

Gjashtë muaj më parë, ai mbushi një tullumbace me një lëng të ndezshëm dhe e ndezi atë. Zjarri i shkaktuar u përhap në një tapet dhe mobilje në dhomën e ndenjes përpara se të shuhej. Më vonë ai i tha familjes se dy vajzat e vogla në kokën e tij i thanë ta bënte këtë. Ai e quajti dyshen “motra” dhe ofroi një pasqyrë të realitetit të tij alternativ kur e përshkroi një vajzë të vogël si një grua më të vjetër dhe tjetrën si një burrë të neveritshëm.

Quiana e kishte çuar djalin e saj te një terapist, diagnoza e të cilit konfirmoi ashpërsinë e sëmundjes së tij. Ajo njoftohej çdo ditë nga shkolla e tij nëse ai kishte ndërprerë mësimin në atë ditë të caktuar. Dhe nuk kishte mungesë të njerëzve të gatshëm të bënin ç’të mundnin për ta ndihmuar atë.

“Ne u përpoqëm ta ndihmonim me të,” tha Lueritha. “Të gjithë ne, të gjithë ata që e njohin atë, madje edhe njerëzit e saj të kishës. Të gjithë u përpoqëm ta ndihmonim me të, sepse e dinim që ai kishte një sëmundje mendore.”

Ndërsa punonte për të kënaqur dhe stabilizuar djalin e saj, Kuiana arriti të punonte si koordinatore e kujdesit shëndetësor dhe arriti në tre kredite nga një diplomë master—madje duke ndjekur Kishën e Parëlindur të Tempullit të Shenjtë dhe duke kënduar në një kor të ungjillit të quajtur Dishepujt.

Së bashku, ajo dhe djali i saj shkuan në Disneyland Krishtlindjet e kaluar dhe në Nju Jork në qershor. Ata fluturuan për në Porto Riko në fillim të nëntorit dhe u kthyen javën e kaluar.

Dukej se i pëlqente udhëtimet, por kudo që shkonin, dukej se nuk mund ta tundte mundimin e brendshëm.

“Unë nuk e di nëse ai ka qenë ndonjëherë me të vërtetë i lumtur,” tha Lueritha. “Përveç nëse, ju e dini, ai ka diçka.”

Familja thotë se ai ndonjëherë vidhte kartat e kreditit të nënës së tij për të blerë gjëra në internet. Ai sigurisht nuk ishte i lumtur kur ajo e ndaloi të blinte një kufje realiteti virtual Occulus.

Më 22 nëntor, djali u ngrit nga shtrati në orët e para të mëngjesit kur zërat e tij janë më aktivë. Më vonë ai do të thoshte se ishte i zemëruar sepse nëna e tij e zgjoi në orën 6 të mëngjesit kur ai donte edhe gjysmë ore gjumë.

Rreth orës 7 të mëngjesit, ai shkoi në dhomën e gjumit të katit të dytë, ku fle motra e tij 26-vjeçare, Brianna Moore.

“Ai i tha asaj të vinte, ai mendon se mami ka vdekur,” raportoi Lueritha.

Djali e çoi Mooren në bodrum, ku nëna shtrihej e vdekur në një pellg gjaku. Ajo thirri 911 dhe Luerithën.

“Ajo tha: “Ndodhi diçka dhe është e keqe,” kujton gjyshja. “Unë thashë: “Epo, çfarë ndodhi? A janë të gjithë mirë?’ Ajo tha: “Jo, mami, është keq.”

Siç tregohet në aktakuzën e mëvonshme, djali fillimisht i tha policisë se ai mori armën nga dhoma e gjumit e nënës së tij dhe zbriti në bodrum, ku ajo po lante rrobat.

“Ai fillimisht përshkroi rrotullimin e armës në gishtin e tij dhe më pas ajo ‘shkëput aksidentalisht’”, thuhet në aktakuzë. “Për shkak të moshës [the boy] mund të qëndrojë me familjen.”

Një teze nga nëna, Sharhonda Reid, erdhi për ta marrë djalin në shtëpinë e saj. Ajo e pyeti se ku i ruanin çelësat e shtëpisë dhe ai mori një komplet nga dhoma e tij e gjumit dhe i tha se ia kishte fshehur nënës së tij.

“Kur [the boy’s] halla shikoi grupin e çelësave, pa një çelës të vogël në tufën e çelësave për të cilin ishte [Quiana’s] kasafortë me armë”, thuhet në aktakuzën penale. Kur halla e tij e pyeti për këtë [the boy] më tej ka ndryshuar historinë që i kishte treguar më parë policisë. [The boy] i tha hallës së tij se ai në fakt ia drejtoi armën nënës së tij.

Ankesa raporton atë që djali tha se e mbante armën me të dyja duart dhe kishte marrë një “qëndrim të shtënave”. Fjalët e fundit i tha nëna e tij.

“Pse e keni atë? Lëre atë poshtë.”

Djali e kaloi natën me Reid. Ai kishte disa punë të papërfunduara.

“[The boy] u identifikua në llogarinë e të ndjerit në Amazon, hyri në llogari dhe porosita një kufje të realitetit virtual Oculus”, thuhet në ankesë. Kjo blerje është bërë nga[de jongen]në mëngjesin e 22 nëntorit 2022, pas vdekjes së nënës së tyre”.

Më vonë atë mëngjes, Reid e çoi djalin te Luerita e pikëlluar.

“Me të mbërritur, kur [the boy] pa gjyshen e tij duke qarë, ai tha pa asnjë ndjeshmëri apo dhembshuri, “Më vjen shumë keq për atë që ndodhi. Më vjen keq që vrava nënën time”, thuhet në aktakuzë. “Pasi kërkoi falje për vrasjen e nënës së tij, ai pyeti nëse pakoja e tij në Amazon kishte mbërritur”.

Familja thirri policinë. Lueritha foli me djalin përpara se të vinin detektivët.

“Ai tha: “Ishte një aksident, por ajo që ishte një aksident për mua mund të mos duket si një aksident për askënd,” kujton ajo.

Familja informoi detektivët për historinë psikiatrike të djalit, duke thënë se vrasja mund të ishte regjistruar nga kamerat që Quiana kishte instaluar në shtëpi, por se dikush i kishte shkëputur dy javë më parë.

Detektivët e morën në pyetje pasi i lexuan të drejtat e tij.

“Gjatë kësaj interviste të Mirandizuar, [the boy] ka pranuar se nuk e ka rrotulluar armën kur ka qëlluar nënën e tij”, thuhet në aktakuzë. “Ai pranoi se nëna e tij nuk do ta lejonte të kishte asgjë nga Amazon që donte… [The boy] pranoi se kishte marrë setin e çelësave nga nëna e tij një natë më parë… Ai pranoi se e qëlloi në fytyrë kur ajo ishte rreth tre metra larg saj. Pasi qëlloi nënën e tij, ai e futi armën në dollapin e dhomës së ndenjjes.

Në aktakuzë thuhet: “Plumbi ka hyrë përmes syrit të djathtë të viktimës, ka kaluar nëpër trurin e viktimës dhe më pas fragmentet e plumbit kanë dalë nga pjesa e pasme e kokës së viktimës përmes kafkës së saj. Fytyra e viktimës kishte pika në të, gjë që tregonte se arma ishte qëlluar në drejtim të viktimës nga një distancë e afërt.

Më 25 nëntor, djali u lejua të qëndronte në një qendër paraburgimi për të mitur ndërsa një seancë fillestare u mbajt në Gjykatën e Qarkut Milwaukee. Ai u caktua avokat Robin Dorman.

“Diskutim i gjerë u zhvillua përpara se çështja të hidhej në procesverbal”, thuhet në dokumentet e gjykatës.

Prokurori i Rrethit të Gjykatës së Milwaukee vendosi që një 10-vjeçar me një histori të gjatë sëmundjesh mendore dhe duke dëgjuar zëra të shumtë duhet të gjykohet si i rritur. Gjyqtarja Kristela Cervera vendosi garancinë me kusht në 50,000 dollarë dhe e lejoi djalin të merrte një telefonatë në ditë.

Lueritha raporton se djali e thërret në shtëpi çdo ditë në orën 18:00

“Ne folëm me të një ditë tjetër dhe ai tha se donte t’i shkruante një letër gjyqtarit dhe ta pyeste gjyqtarin nëse mund t’i vendoste një lloj monitori dhe një elektrodë mbi të që të mund të kthehej në shtëpi,” tha ajo. “Nëse ai do të bënte, nëse do të kishte mendime të këqija ose do të ishte i gatshëm të bënte diçka të keqe që do të bënte, do ta tronditte ose elektrikonte ose diçka tjetër.”

Të martën pasdite, Lueritha u ul në shtëpi duke parë fotot e vajzës dhe nipit të saj.

“Ajo i pëlqente të ishte nënë,” tha Lueritha.

Lueritha erdhi në një foto nga festa e ditëlindjes së tij të tretë.

“Festimet e tij të ditëlindjes ishin të mrekullueshme”, tha ajo. “Tavolina është shtruar kaq bukur. Balonat, dhuratat. Byreku.”

Ky ishte viti para se foshnja të fillonte të bënte gjëra të tilla si rrotullimi i qenushit të tij nga bishti ndërsa qante.

Djali tani mbahej si i rritur dhe akuzohej për vrasje të shkallës së parë nga pakujdesia.

“Ata vendosën, ‘Do t’ia hedhim librin atij’,” tha ajo.

Lueritha është e sigurt se persekutimi i djalit të saj si i rritur nuk është aspak ajo që do të dëshironte vajza e saj.

“Ajo do të donte që ne të bëjmë gjithçka që mundemi për ta ndihmuar atë,” tha Lueritha.

As prokurori i rrethit Milwaukee dhe as avokati i djalit nuk iu përgjigjën një kërkese për koment.

Funerali i Quiana Mann është planifikuar për të premten në Kishën e Parëlindur të Tempullit të Shenjtë. Të pranishmëve u kërkohet të veshin rozën, ngjyrën e saj të preferuar. Maskat rekomandohen fuqimisht, siç i ka hije dikujt në kujdesin shëndetësor.

Seanca e radhës gjyqësore e djalit të saj është caktuar për 7 dhjetor. Familja do të vendosë pemën dhe do të dekorojë shtëpinë pa ndihmën e djalit që mendon se është ende në listën e Babagjyshit.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *