Gruaja shtatzënë ndan frikën pasi uragani Fiona rrëshqiti shtëpinë e saj në Porto Riko


Gjëja e parë që Kelene Jusino mendoi kur uji hyri në shtëpinë e saj të dielën mbrëma ishte vajza e saj e palindur.

Në muajin e shtatë të shtatzënisë, 29-vjeçarja, e cila jeton me burrin e saj në Salinas, në bregun jugor të Porto Rikos, ishte mësuar të përgatitej për sezonin e uraganeve, veçanërisht pasi ishulli ende nuk është rikuperuar plotësisht nga stuhitë. Uragani shkatërrues Maria pesë vjet më parë. Por Jusino i tha Daily Beast se ajo më në fund kishte gjithçka gati për datën e saj të nëntorit dhe ishte e tronditur nga mundësia e humbjes së shtëpisë dhe sendeve të tyre nga Uragani Fiona.

“Unë dhe bashkëshorti im ishim në shtëpi kur ndodhi. Filloi si ujë i rregullt që hynte në shtëpi dhe burri im u përpoq ta zbrazte me një kovë për të mos lejuar që të merrte kontrollin, “tha Jusino për Daily Beast përmes një mesazhi të mërkurën, duke vënë në dukje se ajo ende nuk është në gjendje të telefonojë. për shërbimin celular të ndotur dhe fuqinë minimale në ishull. “Ai më pas doli për t’u përpjekur të shmangte hyrjen. Kur hyri, atëherë ndodhi rrëshqitja e dheut – pikërisht aty ku ishte më parë.”

Jusino tha se ndërsa stuhia e atëhershme e Kategorisë 1 vazhdoi të përfshijë ishullin e vogël, duke e rrahur shtëpinë e saj me shi dhe erë të dendur, burri i saj 28-vjeçar “u përpoq të kalonte nëpër shtëpi dhe të kapte gjithçka që mundi për ta vendosur atë. .” tokë më të lartë në një përpjekje për të shpëtuar disa prej tyre.” Në fund, ata u detyruan të largoheshin nga shtëpia e tyre në mes të natës “me rrobat në shpinë dhe me letërnjoftime, duke mos ditur se ku do të ktheheshim”.

Kur u kthyen më në fund, panë se shtëpia e tyre ishte shembur pjesërisht dhe ishte e mbuluar plotësisht me baltë. Disa dhoma u përmbytën dhe copa të mëdha dheu u grumbulluan në anën e shtëpisë së tyre nga rrëshqitja e dheut.

Fotot janë dhënë nga Kelene Jusino

Nëna e ardhshme është vetëm një nga mijëra portorikanë që përpiqen të rindërtojnë jetën e tyre pasi uragani Fiona shkatërroi arkipelagun javën e kaluar, duke sjellë deri në 32 inç shi, më shumë se 100 mph erëra dhe rrëshqitje balte që deri tani kanë çuar në të paktën katër të vdekur, tha Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave. Stuhia e kategorisë 4 tani po lëviz në veri drejt Bermudës dhe paralelisht me Shtetet e Bashkuara.

Shkatërrimi i vazhdueshëm në Porto Riko bëri që Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore të Shteteve të Bashkuara (HHS) të mërkurën të shpallte një emergjencë të shëndetit publik në ishull. Kjo deklaratë vjen pasi Biden autorizoi FEMA dhe Departamentin e Sigurisë Kombëtare për të koordinuar përpjekjet e ndihmës.

HHS dërgoi një “Task Force Shëndetësore dhe Mjekësore” me 15 persona në Porto Riko, së bashku me një “ekip të menaxhimit të incidenteve” prej 10 personash, njoftoi agjencia. Ata do të punojnë me reaguesit e tjerë “për të përcaktuar se cilat burime shtesë të shëndetit publik dhe mjekësor federal mund të vendosen për të ndihmuar zonën t’i përgjigjet uraganit”.

Fotot janë dhënë nga Kelene Jusino

Biden pritet të informohet nga distanca të enjten pasdite nga Guvernatori i Porto Rikos Pedro Pierluisi për situatën e rimëkëmbjes në ishull. pierluisi postoi në Twitter se 78 komuna kanë marrë tashmë ndihmë përmes Deklaratës së Biden për Fatkeqësitë e Mëdha dhe se zyra e tij po punon me kryetarët e bashkive për të siguruar që banorët të marrin ndihmë ndërsa vazhdojnë përpjekjet për rimëkëmbjen.

“Aprovova një shpallje të përshpejtuar të fatkeqësive të mëdha për Porto Rikon në vazhdën e shkatërrimit të shkaktuar nga uragani Fiona”, tha Biden. postoi në Twitter të enjten. “Unë do të vazhdoj të siguroj që forca e plotë e qeverisë federale të mobilizohet për të mbështetur popullin e Porto Rikos.”

Të paktën katër persona në Porto Riko kanë vdekur si pasojë e Fionës deri më tani, sipas Associated Press, duke përfshirë një burrë 70-vjeçar i cili u dogj kur hodhi benzinë ​​në një gjenerator ndërsa ai ishte në punë. Në një incident të dytë të tmerrshëm, një 58-vjeçar humbi jetën pasi u përfshi nga një lumë i fryrë nga reshjet ekstreme.

Për Jusino-n, mjafton të dijë se ajo dhe burri i saj dolën gjallë nga stuhia shkatërruese për ta ndihmuar në procesin e rindërtimit të jetës së tyre përpara se ajo të lindë në nëntor. Rebecca Aponte, një shoqe fëmijërie e Jusino-s, e cila ka nisur një fushatë GoFundMe në emër të saj, i tha Daily Beast se ajo ka qenë “optimiste për të ardhmen, edhe pse ka humbur shumë nga gjërat e tyre.

“Komuniteti ka marrë mbështetje të vërtetë, si personalisht ashtu edhe nga distanca,” shtoi Aponte, i cili gjithashtu ka familje në Porto Riko.

Fotot janë dhënë nga Kelene Jusino

Nëna e ardhshme vuri në dukje se shumica e vëmendjes së tyre tani është përqendruar në ruajtjen e mbetjeve të shtëpisë së tyre të shkatërruar nga rrëshqitja e dheut. Ajo dhe bashkëshorti i saj prej dy vitesh qëndrojnë te të afërmit në zonë dhe fqinjët i kanë ndihmuar ata “të heqin baltën nga shtëpia jonë dhe të pastrojnë brenda”.

“Jemi me fat që përkundër gjithë kësaj nuk ishte një ngjarje më katastrofike, jemi mirë me shëndet dhe ende po presim me ankth vajzën tonë në nëntor”, shtoi ajo. “Ne e dimë se ka disa ditë të vështira përpara nesh për t’u rikuperuar plotësisht nga kjo. Megjithatë, ne jemi të qetë sepse e dimë se do ta kalojmë këtë. Ne do ta bëjmë atë për vajzën tonë të vogël.”

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *