I dyshuari për vrasjet në Delphi të Libby German dhe Abigail Williams Richard Allen mund të mos ketë vepruar vetëm


Njeriu i akuzuar për vrasjen e 14-vjeçares Libby German dhe 13-vjeçares Abigail Williams në një shteg ecjeje në Indiana në vitin 2017 mund të mos ketë vepruar i vetëm, thanë prokurorët të martën.

Richard Allen, një ndihmës farmacisti 50-vjeçar i arrestuar për vrasjen e tmerrshme të miqve më të mirë adoleshentë, doli në gjykatë të martën në mëngjes për herë të parë që nga arrestimi i tij muajin e kaluar.

Prokurorët argumentuan kundër zbardhjes së deklaratës së shkakut të mundshëm kundër Allen, duke pretenduar se kjo do të rrezikonte çështjen e tyre.

Gjatë argumenteve të tyre, ata zbuluan një bombë rrëqethëse: të tjerë mund të kenë qenë të përfshirë në vrasje.

“Ne kemi arsye të mira për të besuar se Allen nuk ishte vetëm. Se mund të ketë aktorë të tjerë,” i tha gjyqtarit prokurori i qarkut Carroll, Nicholas McLeland raporti nga gjykata nga media lokale WRTV.

Rasti ka mahnitur kombin që kur Williams dhe German u zhdukën gjatë një shëtitjeje të përbashkët në shkurt 2017. Pas kërkimeve të furishme, trupat e tyre u gjetën të nesërmen përgjatë një përroi pranë urës Monon High Bridge të Indianës.

Një hetim filloi me shpejtësi, me detektivët dhe publikun që kërkonin të dhëna në audio të regjistruara në telefonin gjerman, në të cilën një burrë i paidentifikuar u shfaq për t’i urdhëruar vajzat “të zbrisnin nga kodra” përpara se t’i vriste. Policia publikoi gjithashtu një foto me kokrra të një burri me xhinse blu dhe një xhaketë të trashë blu.

Ndërsa mijëra bakshish u derdhën gjatë viteve të ardhshme, çështja shkoi e ftohtë për gati gjashtë vjet – derisa policia më në fund njoftoi arrestimin e Allen muajin e kaluar.

Allen ka mohuar përfshirjen dhe është deklaruar i pafajshëm për vrasjet.

Provat që çuan në arrestimin e tij janë mbajtur të fshehta, me policinë që përmend “rrethana të jashtëzakonshme” për të mbajtur të mbyllur deklaratën e shkakut të mundshëm.

Në gjykatë të martën, prokurorët vazhduan të kërkonin që deklarata të mbahej e fshehtë. McLeland madje e bëri atë një hap më tej dhe paraqiti një mocion për një urdhër për të penguar cilindo të përfshirë në këtë rast të zbulonte detaje.

Gjykatësi special Fran Gull nuk ka marrë ende një vendim nëse do të publikojë deklaratën e shkakut të mundshëm, por u zotua ta bëjë këtë “sa më shpejt të jetë e mundur”, sipas The Indianapolis Star.

Nëna e gjermanit, Carrie Timmons, i tha dielli amerikan ajo preferon të mbajë të fshehta detajet e çështjes për momentin për të siguruar vazhdimin e gjykimit.

“Çfarë do të bëjë publikimi i atij informacioni?” ajo tha. “Sigurisht që nuk do të ndihmojë prokurorinë”.

Ajo gjithashtu pyeti pse autoriteteve iu desh kaq shumë kohë për të arrestuar një të dyshuar në këtë rast.

“Nëse ata vërtet e kapën këtë njeri pasi jetuan me të nën hundë për gjashtë vjet, çfarë po bënin gjithë këtë kohë? … Më sëmur. Është e qartë se gjithçka supozohet të jetë, por është disi shqetësuese që ai ishte vetëm aty gjatë gjithë kohës.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *