Ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal, u arrestua për lidhje me oligarkun rus Oleg Deripaska


Një ish-zyrtar i lartë i FBI-së akuzohet se është afruar paksa shumë me punën e tij.

Charles McGonigal, 54 vjeç, i cili ishte agjenti special në krye të divizionit të kundërzbulimit të agjencisë në Nju Jork deri në pensionimin e tij në 2018, u arrestua të shtunën për lidhjet e tij me miliarderin rus Oleg Deripaska.

Në bashkëpunim me ish-diplomatin rus Sergej Sheskatov, McGonigal thuhet se ka kryer favore për Deripaska, një aleat i vjetër i Vladimir Putin, duke përfshirë hetimin e një prej rivalëve të tij në këmbim të pagesave në para.

Transaksionet u kryen përmes “pagesave të fshehura”, sipas një aktakuze federale, me nënshkrime të falsifikuara dhe kompani guaska që siguronin mbulesë për punën sekrete.

Më pas, në vitin 2019, Sheskatov dhe McGonigal punuan për ta hequr Deripaskën nga lista e sanksioneve të SHBA-së, thuhet në aktakuzë.

“Siç pretendohet, Charles McGonigal, një ish-zyrtar i lartë i FBI-së dhe Sergey Shestakov, një përkthyes gjyqësor, kanë shkelur sanksionet e SHBA-së duke rënë dakord t’i ofrojnë shërbime Oleg Deripaska, një oligark rus i sanksionuar,” thuhet në deklaratë. Prokurori i SHBA Damian Williams në një deklaratë .

“Ata të dy kanë punuar më parë me Deripaskën për t’i hequr sanksionet e tij dhe si zyrtarë duhet ta kishin ditur më mirë,” tha Williams.

McGonigal u kap dhe u arrestua në aeroportin John F. Kennedy në New York City kur u kthye në vend këtë fundjavë.

Dyshja akuzohen për komplot për të shkelur dhe shmangur sanksionet e SHBA-së, shkelje të Aktit Ndërkombëtar të Fuqive Ekonomike Emergjente dhe komplot për të kryer dhe kryer me sukses pastrim parash. Ata të dy mund të marrin deri në 20 vjet për çdo tarifë individuale.

Shestakov, i cili gjithashtu akuzohet për deklarata të rreme, përballet me pesë vjet burg shtesë.

“Kjo agjenci do të vazhdojë të ndjekë penalisht ata që shkelin sanksionet e SHBA-së të lëshuara në përgjigje të armiqësisë së Rusisë në Ukrainë për të rrahur xhepat e tyre,” shtoi Williams.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *