Kompania Jet-Friendly GOP fiton para të mëdha nga fluturimet e emigrantëve në Florida të Guv Ron DeSantis


Kur taksapaguesit e Floridës paguanin 615,000 dollarë javën e kaluar për të marrë me qira një aeroplan që transportonte 48 emigrantë venezuelianë në Martha’s Vineyard, ata paguan një çmim të konsiderueshëm për një shërbim që mbushi xhepat e një donatori republikan të Floridës.

Vertol Systems, Inc., e themeluar në Oregon, por e lidhur me Florida Panhandle, ishte kompania e punësuar për koncertin. Ata mblodhën më shumë se 12,000 dollarë për emigrant për të transportuar grupin nga San Antonio, Teksas, në Massachusetts, me ndalesa në Florida dhe Karolinën e Jugut.

Presidenti i Vertol, James Montgomerie, ka kontribuar ekskluzivisht në kauzat e GOP, si individualisht ashtu edhe përmes kompanisë së tij në Florida, tregojnë të dhënat e financimit të fushatës. Kjo përfshin donacione për kreun e legjislaturës së Floridës, babain e tij dhe partinë republikane të shtetit.

Montgomerie dhuroi 2,700 dollarë për Matt Gaetz në 2016, si dhe 5,000 dollarë për një super PAC të quajtur North Florida Neighbors në 2017, i cili u organizua për të mbështetur Gaetz. Të dhënat federale tregojnë se donacionet i janë bërë edhe PAC nga vetë Vertol, me kompaninë e përmendur në 7,500 dollarë donacione midis 2016 dhe 2017.

Ndërsa miliona dollarë lëvizin përmes politikës në Florida çdo vit, donacionet mund të hedhin dritë mbi arsyen pse Vertol u zgjodh për të kryer fluturimet e emigrantëve javën e kaluar – dhe pse Florida ishte në dukje e gatshme të paguante më shumë se dyfishin e çmimit të tregut për një shërbim çarter për të bërë. .

Daily Beast mori një kuotë të mërkurën për një fluturim çarter midis San Antonio dhe Martha’s Vineyard, duke përfshirë transportin e 60 personave në një fluturim pasdite të së enjtes. Vlerësimi, i marrë nga një faqe interneti që mbledh koston e fluturimeve çarter nga kompani të shumta, dha vlerësime midis 95,536 dhe 260,214 dollarë për të fluturuar 60 persona pa ndalesë në një ditë përpara me pajisje të ndryshme, të tilla si argëtimi në ajër dhe stjuardesat. .

Rena Davenport, një bashkëpunëtore e shitjeve në Exquisite Air Charter, tha në një email se avionët me kapacitet të madh mund të ndryshojnë ndjeshëm në çmim për fluturimet çarter dhe detajet e kostove përfundimtare diskutohen shpesh përmes telefonit. Megjithatë, kostoja e fluturimit të emigrantëve në Florida është ende më shumë se dyfishi i çmimit të tregut për fluturimin më të shtrenjtë të brendshëm çarter të përmendur.

Zyra e DeSantis nuk u përgjigj ose nuk iu përgjigj një emaili që pyeste se si shteti zgjodhi Vertol si ofruesin e tij të linjave ajrore charter.

Emigrantët nga Venezuela mblidhen në një terminal tragetesh për t’u nisur për në bazën e përbashkët Cape Cod pasi u hodhën nga Florida në Vreshtin Martha’s.

Carlin Stiehl për The Boston Globe nëpërmjet Getty

615,000 dollarët e shpenzuara nga Florida janë vetëm një pjesë e vogël e 12 milionë dollarëve që Florida ka ndarë për një program për zhvendosjen e emigrantëve që ka nisur këtë vit. Financimi vjen nga interesi i fituar në fondet federale të ndihmës për Covid, ka konfirmuar vetë DeSantis.

Një pagesë e dytë tashmë i është bërë Vertol, sipas të dhënave të publikuara në faqen e internetit të shefit financiar të Floridës, me Florida duke paguar 950,000 dollarë shtesë këtë javë në lidhje me “programin e saj të autorizuar të zhvendosjes së të huajve”. Për çfarë saktësisht do të përdoren paratë, megjithatë, mbetet e paqartë pasi një fluturim i përfolur për në Delaware, shteti i origjinës së Presidentit Joe Biden, nuk u shfaq kurrë të martën.

Përfaqësuesi Republikan i Shtetit, Jay Trumbull Jr., kryetar i komitetit të kredisë, u përfshi në sigurimin e parave nga buxheti i Floridës për të financuar zhvendosjen e emigrantëve nga shteti. Ai mori një donacion 1,000 dollarë nga Vertol këtë vit për ofertën e tij për Senatin e Floridës, tregojnë të dhënat e financave shtetërore.

Babai i përfaqësuesit, Jay Trumbull Sr., u emërua në Komisionin e Transportit të Floridës në 2020 nga DeSantis, por nuk u rendit si anëtar në faqen e internetit të komisionit të mërkurën. Përpara emërimit të tij, ai i dha 2500 dollarë fushatës së suksesshme të DeSantis 2018, Përgjimi raportuar. Kompania e tij, Trumbull Water Services e Floridës veriperëndimore, i dha 10,000 dollarë shtesë Friends of Ron DeSantis, një PAC në nivel shtetëror që mbështet guvernatorin dhe e përshkruan veten si “të përkushtuar për të avancuar Axhendën e Lirisë dhe për ta mbajtur Florida të lirë”.

Donacionet e tjera politike të Vertol në Florida në 2006 përfshinin 500 dollarë për kandidatin e dështuar për guvernator të GOP, Tom Gallagher, 2,500 dollarë për fqinjët e Floridës së Veriut dhe 10,000 dollarë për Partinë Republikane të Floridës.

Montgomerie nuk i ka kthyer kërkesa për koment për asnjë këngë në emrin e tij. Faqja e internetit e Vertol, e cila ishte në internet përpara fluturimit të emigrantëve të javës së kaluar, mbeti jashtë linje të mërkurën pasdite, së bashku me detajet e kontaktit.

Zgjedhja e diskutueshme – dhe e shtrenjtë – e furnizuesit ngre edhe më shumë pyetje për DeSantis, i cili tashmë po goditet në fronte të tjera gjatë fluturimit. Ai është nën hetim penal në Teksas dhe ai po përballet me një aksion grupor në Masaçusets nga vetë emigrantët, të cilët thonë se janë joshur për të ikur nën pretendime të rreme.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *