Konfuzioni vërtitet në shtetin e lindjes së Joe Biden, Delaware pasi fluturimi i emigrantëve të Ron DeSantis nuk shfaqet


Qyteti i vogël i Rehoboth Beach në Delaware, ku Presidenti Joe Biden ka një shtëpi pushimi, u përpoq të martën për t’u përgatitur për ardhjen e pritshme të raundit tjetër të fluturimeve të shtrenjta emigrantësh nga Guvernatori i Floridës Ron DeSantis, por dita vetëm përfundoi me më shumë konfuzion. shteti i diamantit.

Në vend të kësaj, konfuzioni u ngrit kur avioni me qira që do të nisej nga Teksasi të martën në mëngjes, plot me emigrantë, u nis me orë të tëra me vonesë dhe u nis për në një qytet tjetër – Nashville, Tennessee – pa pasagjerë në bord.

Zyrtarët e Delaware dolën në veprim të hënën mbrëma pasi u bë e ditur se i njëjti aeroplan që DeSantis përdorte javën e kaluar për të fluturuar emigrantët nga San Antonio në Martha’s Vineyard ishte në një orar publik për të fluturuar në Delaware, nëpërmjet Florida, të martën në mëngjes. Kishte gjithashtu një pagesë prej 950,000 dollarë bërë nga Florida tek Vertol Systems Company Inc, e njëjta kompani charter që fluturoi emigrantët në Martha’s Vineyard.

Megjithatë, sapo u përhap lajmi, DeSantis humbi elementin e befasisë që karakterizonte marifetin e tij në Martha’s Vineyard. Këtë herë, zyrtarët e qytetit, shtetëror dhe federal filluan menjëherë përgatitjet për një mbërritje të mundshme.

“Ne jemi të vetëdijshëm për situatën dhe po punojmë me partnerët shtetërorë dhe lokalë për ta trajtuar këtë situatë me dhembshuri dhe kujdes për migrantët që mund të mbërrijnë,” tha në një deklaratë një zëdhënës i Rehoboth Beach, një qytet me 1,108 banorë. te The Daily Beast të martën në mëngjes.

sen. Chris Coons (D-DE) tha: CNN të martën që ai kaloi pjesën më të madhe të së hënës në mbrëmje në telefon, duke u konsultuar me drejtuesit e komunitetit “për të siguruar që ne të ofrojmë një pritje të përshtatshme, mikpritëse dhe mbështetëse në Delaware”.

Shtëpia e Bardhë tregoi gjithashtu se agjencitë federale kishin kontaktuar qeveritarin e Delaware. John Carney dhe ofruesit e shërbimeve në një përpjekje për të parandaluar një përsëritje të episodit të Martha’s Vineyard.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre u tha gazetarëve të martën se ndërsa qeveria ishte në dijeni të mbërritjes së supozuar të avionit, ai nuk vinte nga njeriu që me sa duket e koordinoi atë.

“Përcaktimi ynë nuk erdhi nga Guvernatori DeSantis sepse qëllimi i tij i vetëm, siç e ka bërë shumë të qartë, është të krijojë kaos”, tha Jean-Pierre. “Bëhet fjalë për të bërë teatër politik për të. Nuk ka të bëjë me gjetjen e një zgjidhjeje”.

Planet publike të fluturimit fillimisht treguan se avioni i përdorur për të sjellë emigrantë në Massachusetts do të niste në një rrugë të ngjashme fluturimi të martën, duke u nisur nga Teksasi, me një ndalesë në Florida Panhandle përpara se të mbërrinte në Georgetown – aeroporti më i afërt me Rehoboth Beach, 30 milje larg – në orën 13:30 të martën ET.

Fluturimi më pas u vonua për arsye të panjohura përpara se të ndryshonte plotësisht itinerarin. Ai u nis për në Nashville rreth orës 2:30 pasdite ET, ku thuhet se ishte zbarkoi pa asnjë emigrant të vetëm në bord 90 minuta më vonë.

Presidenti Joe Biden dhe Zonja e Parë Jill Biden vizitojnë rregullisht plazhin Rehoboth, ku ata zotërojnë një shtëpi verore.

Nicholas Kamm/AFP nëpërmjet Getty

Kryetari i bashkisë së Georgetown, Bill West, konfirmoi për Daily Beast të martën vonë se senatori republikan Brian Pettyjohn i tha atij të mos priste më fluturime emigrantësh atë ditë.

Pettyjohn, i cili i tha Daily Beast se po gjurmonte fluturimin e dyshuar në një aplikacion të martën, tha se zyrtarët e shtetit nuk ishin njoftuar kurrë për aeroplanin paraprakisht dhe as nuk ishin paralajmëruar kur operacioni i pritshëm u anulua të martën.

“Ne e kemi parë gjithë ditën”, tha ai. “Ora e planifikuar e nisjes nga Teksasi erdhi dhe shkoi dhe përfundimisht plani i fluturimit u zhduk dhe nuk u shfaq më se po vinte në Georgetown.”

West i kishte thënë The Daily Beast se organizatat jofitimprurëse filluan ta telefononin rreth orës 22:00 të së hënës dhe qyteti organizoi shpejt strehim për 30 deri në 33 emigrantë të pritur.

Ai tha se shpresonte që avioni të mos ishte shumë i madh, sepse pista në aeroportin bregdetar të Delaware, rreth 60 metra jashtë kufirit të qytetit, nuk ka vend për aeroplanë të mëdhenj reaktivë. Por megjithatë qyteti ishte “më shumë se krenar që kujdesej për ta”.

“Është një situatë që do të doja të mos ndodhte, por duhet ta përballojmë ashtu siç na është dhënë”, tha ai. “Në shtetin e madh të Delaware, qeveria funksionon.”

Njoftimi paraprak lejoi njëfarë koordinimi nga organizatat jofitimprurëse dhe grupet e kishës, tha Mike Brickner, drejtor ekzekutiv i ACLU të Delaware.

“Pavarësisht nëse ata mbërrijnë sot, nesër ose javën tjetër, ka një përpjekje të koordinuar mbarëkombëtare për të siguruar që kushdo që dërgohet në Delaware si rezultat i këtyre taktikave të trajtohet me dinjitet dhe respekt – dhe të marrë shërbimet që meritojnë.” kanë nevojë. ” tha Brickner. “Ajo në të cilën këta politikanë nuk llogaritën është shpirti bujar dhe mikpritës i Delawareans, të cilët do të bashkohen për t’u kujdesur për këto viktima të një marifeti frikacak politik.”

Ajo përpjekje e koordinuar, tha Brickner, kishte qenë kryesisht midis grupeve lokale dhe udhëheqësve shtetërorë, por ai mirëpriti burime shtesë nga administrata Biden. Shqetësimet kryesore do të ishin strehimi dhe ndihma ligjore, tha ai.

Një zëdhënës i zyrës së Gov. Carney tha se Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave në Delaware dhe Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore në Delaware po punonin me organizatat e shoqërisë civile “për të siguruar që migrantët që mbërrijnë këtu të marrin mbështetjen që u nevojitet”.

Por Jill Fredel, një zëdhënëse e DHS në Delaware, u tha gazetarëve në pistën në Georgetown se detajet e asaj mbështetjeje nuk janë hekurosur sepse “askush nuk ka mbërritur ende”.

Biden, nga ana e tij, mirëpriti të paktën një person tjetër për të vizituar shtetin e tij, duke u thënë gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë të martën se DeSantis duhet të vinte vetë në Delaware.

“Ai duhet të vijë për të vizituar,” tha Biden. “Ne kemi një vijë bregdetare të bukur.”

DeSantis ka kërcënuar të vazhdojë marifetet e tij pavarësisht se një sherif i Teksasit njoftoi të hënën se zyra e tij planifikoi të hapte një hetim penal nëse administrata DeSantis ka shkelur ligjin me marifetin e saj të parë. Sherifi i Qarkut Bexar, Javier Salazar tha se emigrantët e përfshirë ishin joshur “nën pretendime të rreme” për të qëndruar në një hotel për disa ditë, u dërguan në një aeroplan, fluturuan në Florida dhe përfundimisht u transportuan në Martha’s Vineyard, ku gjetën punë. u premtua. ndihma dhe para, por në vend të kësaj erdhi në kaos.

Episodi i së martës pritej të ishte përpjekja e fundit e DeSantis dhe guvernatorit të Teksasit, Greg Abbott, për të shpenzuar shumë para duke lëvizur emigrantët e sapoardhur në qytete liberale larg kufirit jugor. Të premten, Abbott kishte zbritur autobusët e emigrantëve në rezidencën zyrtare të Zëvendës Presidentes Kamala Harris në Uashington, DC.

Zyra e DeSantis nuk ktheu kërkesa të shumta për koment nga The Daily Beast të martën në mëngjes. Megjithatë, gjatë një konference për shtyp të martën pasdite, ai tha se nuk ishte në gjendje të konfirmonte se një fluturim ishte rregulluar nga ai për të ulur në Delaware.

Vertol Systems Company Inc. funksionon si Ultimate Air Shuttle me FAA, por kryesisht përdor emrin Ultimate Jetcharters. Kompania nuk mund të kontaktohej për koment të martën.

-me raportim shtesë nga Zachary Petrizzo

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.