Maitlyn, nëna e Athena Strand, rrëzon shoferin e FedEx Tanner Lynn Horner pasi vajza u gjet e vdekur në Teksas


Nëna e një vajze 7-vjeçare që dyshohet se u rrëmbye dhe u vra nga një shofer FedEx, thotë se dëshiron që bota të dijë se vajza “e bukur, e sjellshme, inteligjente” që policia thotë se tani i është marrë.

“Princesha ime u mor nga unë pa asnjë arsye nga një përbindësh i sëmurë dhe i egër”, postoi Maitlyn Presley Gandy në Facebook të shtunën, pak pasi autoritetet ndërprenë një kërkim të dëshpëruar dy-ditor për vajzën e saj Athena.

“Dua që të gjithë ta dinë, çdo person në këtë botë, se ky është fëmija im dhe foshnja ime është marrë nga unë”, shtoi ajo. “Dua që të gjithë ta dinë fytyrën dhe zërin e saj dhe sa e mrekullueshme është ajo”.

“Nuk mund ta përshkruaj dhimbjen dhe zemërimin absolut që ndjej. Mungesa e saj nuk mbulon atë që ndihem”, ka shkruar ajo. “Unë nuk dua që ajo të jetë vajza e njohur si ajo e vrarë dhe e hedhur jashtë nga një përbindësh.”

Policia njoftoi të premten se dyshonte se vajza ishte marrë nga shoferi i FedEx gjatë një dërgese në shtëpinë e saj. Lajmi i zymtë erdhi vetëm disa orë pasi Zyra e Sherifit të Qarkut Wise u tha gazetarëve se kishin zvogëluar përpjekjet e kërkimit për Athena Strand dhe kishin kaluar në një “hetim” pasi nuk u gjet asnjë gjurmë e saj.

Njerka e vajzës raportoi të zhdukur nga shtëpia e familjes në Paradise të mërkurën vonë dhe i tha policisë se nuk ishte aty kur shkoi për të kontrolluar vajzën në dhomën e saj të gjumit. Një Amber Alert u lëshua të enjten duke vënë në dukje se “zyrtarët e zbatimit të ligjit besojnë se siguria dhe shëndeti i fëmijës janë në rrezik”.

“Nuk mund ta përshkruaj dhimbjen dhe zemërimin absolut që ndjej”, shkroi Gandy në postimin e saj. “Mungesa e saj nuk mbulon se si ndihem.”

Në raportet lokale kishte spekulime se 7-vjeçarja mund të ketë ikur pas një debati me prindërit e saj, por Sherifi i Qarkut Wise Lane Akin i dha fund atyre thashethemeve të premten vonë.

“Trupi i saj u gjet rreth dy orë më parë, ndoshta tre deri në dhjetë milje në atë drejtim. Na dhemb zemra kur e dimë se ai fëmijë ka ndërruar jetë”, tha ai, dukshëm i mërzitur.

“Ne e dinim që në fillim të hetimit se kishte pasur një shofer FedEx që dërgoi një porosi në shtëpi në të njëjtën kohë kur Athena u zhduk,” tha ai.

Hetuesit, tha ai, “ishin në gjendje të përcaktonin se shoferi kishte rrëmbyer Athinën”.

Akin e identifikoi shoferin si Tanner Lynn Horner 31-vjeçar. I burgosur në burgun Wise County, ai tani përballet me akuza për vrasje dhe rrëmbim të rëndë. Ai mbahet me një garanci prej 1.5 milionë dollarësh.

“Ne mendojmë se Athena vdiq brenda rreth një ore pasi u largua nga shtëpia e saj,” tha Akin, duke shtuar se Horner kishte rrëfyer.

Horner duket se nuk ka pasur histori të mëparshme kriminale.

Ai tha se Horner dërgoi diçka në shtëpinë e Strand kur ai rrëmbeu vajzën. “Prova dixhitale” u gjetën që i shtynë hetuesit të besonin se Athena vdiq brenda një ore nga rrëmbimi i saj, tha ai.

Policia thotë se Tanner Lynn Horner, 31 vjeç, rrëfeu se kishte rrëmbyer dhe vrarë Athenën të mërkurën pasdite.

Zyra e Sherifit të Qarkut të Urtë

Akin tha se familja e vajzës është “e shkatërruar” dhe “e zemëruar” dhe i kërkoi publikut “t’u japë atyre pak hapësirë” ndërsa ata përpunojnë kthesën tronditëse të ngjarjeve.

“Sa herë që një fëmijë vdes, të godet në zemër. Ju e krahasoni atë fëmijë me fëmijët tuaj kur ata ishin në atë moshë, dhe kjo thjesht ju heq erën nga velat tuaja”, tha ai, duke e quajtur çështjen “një nga hetimet më të vështira” për të cilën ai ka punuar ndonjëherë.

FedEx lëshoi ​​një deklaratë duke shprehur pikëllimin e kompanisë për incidentin.

“Fjalët nuk mund të përshkruajnë tronditjen dhe trishtimin tonë për lajmin e kësaj ngjarje tragjike. Mendimet tona janë para së gjithash me familjen në këtë moment shumë të vështirë dhe vazhdojmë të bashkëpunojmë plotësisht me autoritetet hetimore. Në këtë pikë, çdo pyetje tjetër duhet t’i drejtohet policisë, “tha kompania.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *