Një kryebashkiak 23-vjeçar provoi librin zgjedhor të vjedhur të Trump. Vetëm ajo funksionoi.


Një qytet i vogël në Kansas vërtitet pas një burri 23-vjeçar me një fytyrë foshnjeje. Ai manipuloi detajet procedurale për të rikthyer veten si kryetar bashkie brenda natës, me sa duket duke marrë një faqe nga libri i lojërave të përdorur nga ish-presidenti Donald Trump pasi u votua jashtë.

Vetëm këtë herë funksionoi.

“Njerëzit kanë thënë se kjo u kujton atyre Gjermaninë e vitit 1935,” tha për Daily Beast Jeffery Jones, oferta e të cilit për një vend këshilli në Goddard, Kansas, u rrëzua javën e kaluar kur Hunter Larkin mori befas pushtetin. “Ashtu si, ‘Hej, ne nuk ju pëlqen më dhe ne do t’ju votojmë dhe do të vendosim personin tonë’.”

Makinacionet e përpunuara me të cilat Larkin manovroi rrugën e tij për t’u kthyer në pushtet u përshkruan si “në thelb një grusht shteti” dhe të kujton një regjim totalitar, sipas një anëtari të këshillit të larguar së fundmi. Dhe ndërsa Goddard, një periferi e Wichita-s me pak më pak se 5,400 banorë, nuk do të ndikojë domosdoshmërisht në ndryshimet e politikave në shkallë kombëtare, strategjia e Larkin – një krah i djathtë që promovoi një koncert në Goddard vitin e kaluar nga i akuzuari për krimin e seksit dhe mbreti konservator Matt Schlapp – është mund të shërbejë si një paralajmërim i ashpër për atë që është e mundur diku tjetër.

“Duhet t’ia dorëzoj Larkinit,” Shqiponja Wichita shkruante kolumnisti Dion Lefler. “Për një kohë të gjatë duke mbuluar qytetet, unë rrallë kam parë një kontroll politik kaq të ngadaltë por kaq mirë të orkestruar.”

Ngritja e pamundur e Larkin në detyrë mund të gjurmohet në gusht 2020, kur kryetari i atëhershëm i Goddard dha dorëheqjen mes një akuze mashtrimi për falsifikimin e biletave për mbledhjen e fondeve bamirëse të kopshtit zoologjik lokal “Zoobilee”. Më pas u emërua presidenti 21-vjeçar i Këshillit Bashkiak Hunter Larkin.

Në nëntor 2021, Larkin, i cili punon si menaxher kontabiliteti çdo ditë për një prodhues tubash nafte me tekstil me fije qelqi në pronësi të një familjeje të pasur vendase që ndihmoi në financimin e ambicieve të tij politike, u arrestua për drejtimin e makinës në gjendje të dehur. Ai më vonë u deklarua fajtor, u vu në provë dhe qëndroi kryetar bashkie deri në maj 2022, kur dha dorëheqjen pasi një raport lajmesh vuri në dyshim etikën e tij. Larkin tha se ai po largohej nga detyra për t’u fokusuar në një shtëpi shtetërore, por ai mbajti një vend në këshillin e qytetit.

“Kjo fushatë ka të bëjë me dhënien e një zëri për njerëzit e komunitetit tonë dhe mbrojtjen e asaj që është e dashur për shumë prej nesh, si integriteti i votuesve, e drejta për të mbajtur armë, mbrojtja e të palindurve dhe Teoria Kritike e Racës (CRT) e shkollave.” Uebfaqja e fushatës së Larkin bubulloi. “Si përfaqësuesi juaj i ardhshëm, mund të premtoj se do të luftoj për këtë!”

Nënkryetari i bashkisë Larry Zimmerman u emërua më pas Kryebashkiak i Goddard dhe ka mbajtur atë pozicion që nga – deri në mbrëmjen e së martës së kaluar.

Axhenda për mbledhjen e këshillit të qytetit të asaj nate nuk dukej veçanërisht unike, të paktën në sipërfaqe; anëtarët do të përfshijnë shqyrtimin e një ndryshimi në rregulloren e shenjave rrugore, diskutimin e një kërkese për mbylljen e rrugës për një shfaqje automobilistike të Lions Club dhe emërimin e një këshilltari të ri bashkiak pasi një anëtar i këshillit i quajtur Michael Proctor hoqi dorë nga vendi i tij më 31 dhjetor.

Zimmerman emëroi Jeffery Jones, i cili punon si kapelan bujtinë, për punën e vjetër të Proctor.

Megjithatë, votimi përfundoi në barazim. Kështu Zimmerman në vend të kësaj nominoi Aubrey Collins, një mikpritës radioje dhe shitës i paneleve diellore rezidenciale, i cili shkon nga “Cowboy Rip”. Kandidatura e Collins u miratua dhe ai u betua.

Dhe sipas Jones, “Ajo ishte kur gjithçka shkoi keq.”

Ndërsa Collins ishte ulur, Larkin, i cili humbi ofertën e tij për legjislaturën e Kansasit, u zhvendos menjëherë për të ndryshuar axhendën dhe për të mbajtur një seancë ekzekutive jopublike për të diskutuar “personelin e pazgjedhur”. Sipas Lefler, kolumnisti i gazetës, Larkin ishte i etur të largonte menaxherin e qytetit Brian Silcott, i cili kishte qenë kritik ndaj tij në të kaluarën.

Në atë moment, Jones u largua, duke menduar se takimi kishte përfunduar.

“Nëse do ta dija se çfarë do të ndodhte më pas, do të kisha qëndruar”, tha ai për Daily Beast. “Sepse kur u kthyen, Hunter kërkoi që të zgjidhej një kryetar i ri.

Kur u kthyen, Larkin propozoi shpejt që Zimmerman të hiqej si kryetar bashkie, një mocion i miratuar nga të gjithë, përveç vetë Zimmerman. Nënkryetarja e Bashkisë Sarah Leland më pas u emërua shkurtimisht si kryebashkiak i Goddard. Ajo menjëherë iu drejtua të tjerëve dhe tha se ndjente se ishte e paaftë për të kryer këto detyra… veçanërisht situatën aktuale me të cilën po përballemi, kështu që unë do të doja të emëroja Hunterin sepse mendoj se ai mund të përfundojë hapat që duhen bërë. marrë.”

Dhe me këtë, Larkin u bë kryetar bashkie, duke shkëmbyer vendet me Leland, tani i dyti në komandë. Larkin u zhvendos shpejt për të fajësuar Silcott, të cilin ai e konsideroi si një mizë, duke bërë që tani ish-kryebashkiaku Zimmerman të jepte dorëheqjen nga vendi i tij në këshillin e qytetit në shenjë proteste.

“Përpara se të arrini në atë pikë, unë do të doja të paraqes dorëheqjen time në Këshillin Bashkiak, me efekt menjëherë,” tha ai dhe u largua.

Këshilli më pas mbushi vendin e zbrazët të këshillit të Zimmerman me banorin Keaton Fish, një anëtar i stafit mbështetës në një shkollë speciale lokale. Pas marrjes së detyrës, Larkin paraqiti një kërkesë për t’i dhënë fund punësimit të Silcott. Më pas ata hynë në një seancë të dytë të mbyllur për të diskutuar dorëheqjen e Silcott, ku u përfundua vendimi. (Të nesërmen, Asistent nëpunësi i qytetit Thatcher Moddie dha dorëheqjen.)

“Ditët kur burokratët e pazgjedhur drejtonin këtë qytet kanë mbaruar,” brohoriti Larkin më vonë. “Ky organ qeverisës do të jetë më i përfshirë se kurrë më parë.”

Kjo, argumentoi Jones të Premten, është krejtësisht e pasinqertë.

“Hunter tha ‘ne jemi lodhur duke u drejtuar nga burokratë të pazgjedhur’, por unë mendova: ‘Epo, ti je disi i pazgjedhur’. Ai u zgjodh këshilltar, askush nuk e votoi për kryetar komune [either time]. Dhe për momentin ka një peticion për një tërheqje.”

Tërheqja u iniciua nga Proctor, anëtari i këshillit që dha dorëheqjen nga detyra më 31 dhjetor. Ai e quajti situatën në Goddard “një fatkeqësi”.

“Ai duhet të shkojë,” i tha Proctor Daily Beast of Larkin, duke shtuar se ai ishte i habitur nga mbështetja e nënkryetarit të bashkisë për kryesinë e tij.

Ai tha se i duhen rreth 168 nënshkrime për të çuar përpara propozimin dhe ka besim se do ta marrë atë.

“Shiko, ka një zemërim të plotë për këtë,” i tha ai Daily Beast. “Marrja e atyre votave nuk do të jetë e vështirë, ka shumë pjesëmarrës të gatshëm.”

Proctor gjithashtu ka krijuar një grup në Facebook të quajtur “Për hir të Goddard” ku organizon dhe mbledh mbështetje.

“Ky qytet është një shaka!” ka shkruar një komentues. “Sipas gjykimit, fëmija i BDI-së është një zgjedhje e mirë për kryetar komune pasi të mos rizgjedhet”.

“[H]unter e ka bërë të qartë se ai synon ta kthejë qytetin në një komunitet me qira duke ndihmuar miqtë e tij zhvillues të ndërtojnë sa më shumë shtëpi shumëfamiljare”, shkruan një tjetër. “Ky është një model shumë i qartë, i gjithi në emër të ‘rritjes’ dhe do të ndryshojë rrënjësisht këtë qytet. Ai dhe banda e tij tani kanë një shumicë dhe do të jenë në gjendje të miratojnë çdo gjë që dëshiron zemra e Hunterit.

“Pra, ku mund të paraqesin ankesa qytetarët e shqetësuar?” shkroi një të tretën. “Jam i sigurt se kemi një ose tre avokatë në dispozicion për të ndihmuar Goddard me problemin e tij të fundit. Të gjithë?”

Proctor tha se ai do të paraqesë një raport në zyrën e sherifit duke pretenduar se Larkin kreu financim të pahijshëm të fushatës, për të cilin Proctor pretendon se shkel kodin e qytetit Goddard.

“Dikush duhet ta bëjë këtë,” tha ai. ‘Dikush duhet të ngrihet. Përndryshe do të ketë një vakum që do të mbushet nga dikush që nuk duhet.”

Zëvendësimi i Silcott do të jetë gjithashtu një punë e vështirë, sipas Proctor, i cili tha javën e kaluar se Goddard “shkoi brenda natës nga një qytet ku zyrtarët e ardhshëm të qytetit do të donin të vinin dhe të punonin, në një situatë në fund të shkallës. “. . Ai ka sjellë mjaft rrëmujë.”

Peshku nuk iu përgjigj një kërkese për koment të premten. Zimmerman, nga ana e tij, tha për gazetën lokale KWCH se manovrimi i Larkin “nuk ishte i drejtë”.

Brady Burdge, një ndihmës prokuror i qarkut në Wichita, i cili kandidoi për një vend në këshill, por e tërhoqi emrin e tij të hënën për shkak të ngarkesës së tij të madhe të punës, tha se e konsideronte situatën në Larkin “me të vërtetë për të ardhur keq”.

“Është sigurisht shqetësuese,” tha Burge për Daily Beast. “Niveli lokal është vendi ku gjithçka fillon, dhe ju definitivisht nuk ju pëlqen të shihni një gjë të tillë të ndodhë në komunitetin tuaj… [Larkin] ka luftuar për të ndërtuar besimin me komunitetin tonë në të kaluarën, dhe duket se ka ndodhur përsëri.

Jones tha se ai nuk ka ndërmend të luftojë rezultatin e zgjedhjeve dhe “thjesht le të bien kudo që të munden”. Në të njëjtën kohë, ai nuk do të shkojë askund për momentin.

“Unë jam i nderuar që kryetari i bashkisë më zgjodhi mua në atë kohë, por nuk do të bëj bujë për këtë”, pranoi ai të premten. “Unë u thashë atyre në atë takim se unë dua të sjell ndryshim brenda Goddard, dhe nëse nuk mund ta bëj këtë nga [city] mendoj se e bëj nga komuniteti. Dhe unë do të marr pjesë në sa më shumë mbledhje të këshillit, ku do të ngre pyetje që njerëzit duan t’u përgjigjen.”

Nga ana e tij, Aubrey Collins tha se mezi pret përvojën e tij të parë në poste publike.

“Nuk kam asnjë koment tjetër përveç se do të bëjmë më të mirën për qytetin”, tha Collins për Daily Beast. “Unë besoj se hapat e ndërmarrë do t’i mundësojnë Goddard të fitojë. Goddard do të fitojë, bazuar në atë që ndodhi.

Para se të përfundonte seanca e këshillit, Larkin tha: “Sot ishte një ditë e vështirë. E di. Nuk ishte argëtuese, nuk mendoj se dikush këtu e ka shijuar. Por dua që të gjithë ta dini se është bërë nga dashuria.”

Larkin, i cili i tha filialit lokal të NBC KSN TV se ai nuk është i shqetësuar për ndonjë sfidë për ta hequr atë, nuk iu përgjigj kërkesave të shumta për koment nga The Daily Beast.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *