North Dakota Shannon Brandt u lirua pasi Cayler Ellingson vrapoi mbi adoleshencën


Një burrë nga Dakota e Veriut, i cili pranoi se vrapoi dhe vrau një adoleshent, thotë se e bëri këtë sepse besonte se adoleshenti ishte pjesë e një “grupi ekstremist republikan” të vendosur për ta kapur atë, sipas dokumenteve të gjykatës.

Shannon Joseph Brandt, 41 vjeç, u akuzua për një vepër penale të vrasjes nga pakujdesia në një automjet dhe një akuzë për largim nga skena e një aksidenti në vdekjen e 18-vjeçares Cayler Ellingson më 18 shtator. Ai u akuzua gjithashtu për drejtimin e mjetit në gjendje të dehur pas testimit mbi kufirin ligjor për alkool, thanë autoritetet.

Incidenti ndodhi në McHenry, Dakota e Veriut, ku jetojnë më pak se 40 persona.

Sipas një deklarate të mundshme të publikuar nga Law & Crime, Brandt u tha hetuesve se ai dhe i riu patën një grindje verbale për politikën gjatë një kërcimi lokal në rrugë. “Brandt tregoi se këmbësori kishte thirrur disa njerëz dhe se Brandt kishte frikë se ata do të vinin dhe ta merrnin atë,” thuhej në deklaratë. “Brandt pranoi në Radion Shtetërore se e goditi me grusht këmbësorin dhe se këmbësori ishte pjesë e një grupi ekstremist republikan”.

Pasi Brandt raportohet se ka përplasur Ellingson, ai u largua nga vendi i ngjarjes dhe shkoi në shtëpi, por i tha policisë se më vonë u kthye dhe telefonoi 911, duke i thënë dispeçerit se ai “rrahu këmbësorin sepse këmbësori e kërcënoi”.

Më pas ai u largua përpara se të vinin reaguesit e parë, thanë autoritetet. Ellingson u gjet i shtrirë në rrugë dhe u dërgua me urgjencë në spital, por më vonë vdiq nga plagët e marra.

Nëna e tij u dha hetuesve një version drastikisht të ndryshëm të ngjarjeve, tregojnë dokumentet e gjykatës. Ajo tha se adoleshenti telefonoi rreth orës 2:41 të mëngjesit për të pyetur nëse prindërit e tij e njihnin Brandt, gjë që ata e bënë. Pak çaste më vonë, ai ka telefonuar sërish dhe “ka deklaruar se ‘ai’ ose ‘ata’ po e ndiqnin”, pas së cilës ajo nuk mundi ta arrinte.

Një GoFundMe e krijuar për të ndihmuar familjen e Ellingson të paguajë për shpenzimet e funeralit e përshkroi adoleshentin si një djalë “të mahnitshëm dhe të dashur” dhe tha se ai “u mor shumë herët”. Mbledhja e fondeve kishte mbledhur gati 28,000 dollarë deri të enjten në mëngjes.

Profili i adoleshentit në Facebook, i disponueshëm publikisht, tregon se ai studioi për teknik ultratinguj pasi mbaroi shkollën e mesme vetëm disa muaj më parë.

Brandt, i cili fillimisht u gjykua në shtëpinë e tij për drejtimin e mjetit në gjendje të dehur dhe më vonë u akuzua për veprat penale të goditjes dhe vrapimit, që atëherë është liruar nga burgu i Foster County me kusht 50,000 dollarë.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *