Policia akuzon burrin nga Florida, Dustin McCann, se ka bërtitur ‘Fuqia e Bardhë’ teksa qëlloi me armë jashtë Tampa Bar.


Një burrë është arrestuar në Florida për një krim urrejtjeje pasi dyshohet se ka hedhur retorikë supremaciste të bardhë ndërsa ka qëlluar me armë jashtë një bari këtë javë.

Të mërkurën, policia e Tampës tha se Dustin McCann ishte arrestuar.

“Sjellja raciste si kjo nuk ka vend në komunitetin tonë, kjo është arsyeja pse oficerët tanë të policisë Tampa punuan shpejt për të gjetur dhe sjellë këtë të dyshuar para drejtësisë në më pak se 24 orë”, tha shefi i policisë së Tampa, Mary O’Connor në një deklaratë. Ai tani do të mbajë përgjegjësi për veprat e tij kriminale”.

Sipas një njoftimi për shtyp të policisë, McCann në mënyrë të përsëritur iu referua një roje sigurie me ngjyrë në barin SoHo Saloon në Tampa Jugore si fjala N rreth orës 21:00 të së hënës.

Më pas ai u hodh nga lokali, por policia tha se dëshmitarët panë McCann-in më pas hipi në makinën e tij matanë rrugës dhe qëlloi disa të shtëna me armë, përpara se të bërtiste “fuqi e bardhë!” ndërsa ai u largua.

McCann, 30 vjeç, u arrestua dhe u akuzua për katër akuza për sulm të rëndë me armë zjarri dhe një akuzë për gjuajtje me armë gjatë vozitjes. Akuzat pritet të ngrihen me prova të paragjykimit racor.

Që nga e mërkura pasdite, McCann, me origjinë nga Teksasi, u lirua me kusht, raportoi ABC Action News Tampa.

Një punonjës i SoHo Saloon tha se institucioni nuk kishte “asnjë koment” për këtë çështje.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *