Policia dështoi një rast përdhunimi që mund ta shpëtonte Eliza Fletcher, pretendon


Në ditën kur mësuesja dhe trashëgimtarja Eliza Fletcher u rrëmbye, provat e ADN-së nga një rast tjetër që mund ta kishte vënë të dyshuarin e saj pas hekurave ishin në një strukturë testimi në Tenesi, e cila nuk përfshihej në sistemin kombëtar të zbatimit të ligjit. Tani gruaja në rastin e parë ka ngritur padi kundër qytetit, duke pretenduar se policia ka mundur dhe është dashur ta arrestojë më herët të dyshuarin.

“Ata e dinin se kush ishte, nuk bënë asgjë dhe për pasojë Eliza Fletcher vritet kur… [the suspect] duhet të ishte në burg”, tha avokati i gruas, Gary Smith, për Daily Beast. “Nëse ata do të kishin bërë punën e tyre, ajo do të ishte ende gjallë.”

Alicia Franklin, 22 vjeç, thotë se ajo u takua me Cleotha “Cleo” Abston më 21 shtator 2021 – gati një vit para rrëmbimit dhe vrasjes së Fletcher. Në ankesën e saj, ajo thotë se të dy u takuan përmes një aplikacioni takimesh dhe bënë një plan për t’u takuar në kompleksin e apartamenteve ku ai punonte para darkës.

Në vend të kësaj, thotë ajo, Abston tërhoqi një armë mbi të dhe e detyroi atë në një apartament të zbrazët, i lidhi sytë me një bluzë dhe e kërcënoi se do ta vriste. Ai e përcolli atë nëpër apartament dhe në makinën e tij, ku dyshohet se e futi me forcë në sediljen e pasme dhe e përdhunoi. Franklin thotë se ajo ishte shtatzënë në atë kohë dhe kështu i tha Abston-it, për të cilën ajo tha se ai u përgjigj: “Të gjitha ju kurva e thoni këtë”.

Në atë kohë, Abston ishte liruar kohët e fundit nga burgu pasi kreu 20 vjet për rrëmbim dhe grabitje të dhunshme në 2001. Sipas padisë, kjo nënkuptonte se ADN-ja e tij dhe informacione të tjera ishin të disponueshme në një bazë të dhënash të FBI-së për krahasim nëse ai kishte kryer krime të tjera . Franklin e raportoi menjëherë incidentin në polici dhe u dha atyre emrin, numrin e telefonit, një përshkrim të makinës së tij dhe informacione rreth aplikacionit të takimeve ku ata u takuan. Ajo gjithashtu plotësoi një çantë përdhunimi, e cila, kur testohej, përfundimisht do ta kthente krimin në Abston.

Por kompleti i përdhunimit nuk u kompletua vetëm nëntë muaj më vonë, deri më 24 qershor, sipas padisë. Një raport përfundimtar nuk u publikua deri më 29 gusht dhe informacioni i ADN-së nuk u fut në sistemin kombëtar të zbatimit të ligjit deri më 5 shtator – tre ditë pasi Fletcher u rrëmbye në fluturimin e saj në mëngjes.

Rrëmbimi i Fletcher – mbesa e themeluesit të shpërndarësit të pajisjeve multimiliardë dollarëshe Orgill, Inc. – gjeneruar tituj kombëtarë dhe një kërkim me shumë agjenci. 37-vjeçarja nënë e dy fëmijëve u pa për herë të fundit pranë kampusit të Universitetit të Memphis më 2 shtator; trupi i saj u gjet më vonë në një shtëpi të braktisur aty pranë. Pamjet e vëzhgimit nga zona e rrëmbimit tregojnë një burrë që detyron Fletcher të futet në makinën e tij dhe duke luftuar me të.

Sipas aktakuzës, policia urdhëroi një “urdhër urgjent” mbi ADN-në e një palë sandalesh të gjetura pranë skenës së rrëmbimit, duke e lidhur shpejt atë me materialin gjenetik të prezantuar pas dënimit të Abston në vitin 2001. Pamjet e kamerave CCTV të Abstonit të veshur me sandale gjetën makinën e tij dhe e ndoqi deri në banesën e tij. Ai u arrestua dhe u akuzua për rrëmbimin e Fletcher më 4 shtator dhe për vrasjen e saj menjëherë pasi u gjet trupi i saj.

Abston u padit gjithashtu me akuzat për përdhunim të rëndë, veçanërisht rrëmbim të rëndë dhe posedim të paligjshëm të armëve në lidhje me përdhunimin e Franklin më 8 shtator. Por në ankesën e saj, Franklin thekson se vrasja e Fletcher mund të ishte parandaluar nëse pakoja e saj e përdhunimit do të ishte përpunuar. më parë, ose pista të tjera të hetuara më thellësisht. Ajo vë në dukje se policia madje i tregoi asaj një foto të Abston në një rresht të dyshuarsh kur ajo u kontrollua, por ajo nuk mundi ta identifikonte atë në atë kohë. (Ajo pretendon se policia ofroi të merrte një foto më të fundit të Abston për ta treguar, pasi fotografia në formacion ishte mbi dhjetë vjeç, por nuk e bëri kurrë.)

Franklin gjithashtu pretendon se ajo thirri një muaj më vonë për të ndjekur rastin e saj dhe iu tha se nuk kishte përditësime.

“Ata thanë, ‘Epo, mbani në mend se mund të duhen një ose dy vjet për të përpunuar një paketë përdhunimi’,” tha ajo. Daily Memphis. “Kështu që në atë pikë unë hoqa dorë.”

Një zëdhënës i policisë tha se departamenti nuk do të komentojë mbi paditë në pritje.

Smith, avokati i Franklinit, aktualisht po përfaqëson një numër grash në një padi të propozuar kundër Memphis-it për një grumbull të pakove për përdhunim. Gratë janë disa nga 12,000 viktimat, kompletet e të cilave u zbuluan nga policia e Memphisit në vitin 2013, pasi nuk u testuan. Kjo çështje është ende në pritje të certifikimit të veprimit në grup nga një gjyqtar.

Byroja e Hetimit në Tenesi i tha një stacioni lokal Fox se koha e kthimit për testimin e kompleteve të përdhunimit ishte midis 33 dhe 49 javë. Laboratori i Jackson, ku u testuan pajisjet e Franklin, mori mesatarisht rreth 350 kërkesa për dëshmi të sulmit seksual në muaj, sipas Tenesi, duke bërë që kohët e pritjes të arrijnë kufirin e lartë të atij diapazoni. Drejtori i Komunikimit të TBI Josh DeVine tha: Tenesi se agjencia e tij kishte analizuar numrin më të madh të rasteve të paraqitura për shkencëtar nga gjashtë shtetet përreth.

Sipas kanalit lokal të lajmeve WKRN, agjencia ka kërkuar fonde për 40 shkencëtarë të tjerë të mjekësisë ligjore gjatë ciklit të saj të fundit buxhetor, por ka marrë vetëm gjysmën e asaj që ata kërkuan. Ata janë në proces të punësimit të kandidatëve të rinj duke filluar nga fundi i tetorit.

Në padinë e saj, Franklin pretendoi se nëse policia do të kishte ndjekur ndonjë nga udhëzimet e saj ose do të kishte urdhëruar një test urgjent të kompletit të përdhunimit, vrasja e Fletcher mund të mos kishte ndodhur kurrë.

“Atë natë kur më intervistuan mua, kishin më shumë se prova të mjaftueshme për ta larguar nga rruga. Por ata nuk e bënë”, tha Franklin Mirëmëngjes Amerikë. Ajo shtoi: “Jam e zemëruar. Nuk kalon ditë që të mos e kem menduar këtë.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.