Promovuesi i njohur i Houston Strip Club, Patrick Xavier Clark, akuzohet për vrasjen e reperit Migos Takeoff


Anëtarët e komunitetit të repit të Hjustonit thanë se ishin në mosbesim të premten pasi një promotor i njohur lokal, i cili drejtonte një klub striptizi dhe kishte një prani të madhe në mediat sociale, u arrestua dhe u akuzua për vrasjen e reperit Migos, Takeoff.

Pak më shumë se një muaj pasi Takeoff u qëllua pas një feste private në një vend të natës në Hjuston, policia njoftoi të premten se kishte arrestuar 33-vjeçarin Patrick Xavier Clark me akuza për vrasje.

Takeoff, 28, ishte një “kalimtar i pafajshëm” i cili u qëllua dy herë – duke përfshirë një në kokë – pas një sherri që erdhi nga një “lojë fitimprurëse me zare”, tha policia të premten.

“Kemi humbur një njeri të mirë,” tha shefi i policisë Troy Finner. “Qindra njerëz me të cilët fola folën për atë person të mrekullueshëm që ai ishte.”

Patrick Xavier Clark, 33 vjeç, akuzohet për vrasjen e Takeoff.

policia e Hjustonit

Reperi Jmali i tha Daily Beast të premten se ai dhe shumë të tjerë ishin “të tmerruar” nga arrestimi i Clark, duke e quajtur atë një promotor të dashur që drejtonte The Flame HTX, një klub striptizi që Clark postoi rreth ne nje baze te rregullt në rrjetet sociale për më shumë se 20,000 ndjekësit e tij.

Jmali tha se Clark njihej në Hjuston si “DJ Pat”. Ai kurrë nuk e dinte se Clark ishte tipi i dhunshëm dhe teorizoi se nëse 33-vjeçari kishte një armë natën e vdekjes së Takeoff, çfarëdo që të ndodhte duhet të ishte një aksident.

“Ju mund të shihni nga reagimet e të gjithëve se ne jemi të shokuar sepse nuk është tipi i njeriut [Clark] është”, tha Jmali për Daily Beast. “…Ai ishte për biznes, jo për dhunë”.

Të gjithë situatën Jmali e quajti “të pafat”, duke shtuar se lajmi i së premtes ishte krejtësisht i papritur për shumë njerëz rreth tij.

“Pat ishte si Takeoff në atë që ai ishte i qetë dhe vetëm merrej me punët e tij,” tha Jmali. “Kjo është arsyeja pse kjo është kaq e habitshme për të gjithë këtu.”

Llogaritë e Clark në mediat sociale tregojnë se në ditët pas vdekjes së Takeoff, ai vazhdoi. Ai Postuar në Halloween – ditën e të shtënave – për të “takuar mua në klub”. Më pas, më 2 nëntor, ai postoi në Twitter, “Zoti më mori, ai më mori.” Më 8 Nëntor, ai shkroi: “Jam lënduar aq shumë sa e kam të vështirë të ndjej dashuri!!” vazhdoi të nesërmen me: “Unë nuk jam perfekt, jam solid”.

E njëjta gjë ishte e vërtetë për llogarinë në Instagram për The Flame HTX, për të cilën Jmali tha se menaxhohej nga Clark.

Të tjerë të afërt me Clark thanë se mendonin se ai ishte “i akuzuar” për vrasjen.

“Unë e njoh atë. Ai nuk është i tillë. Unë me të vërtetë ndjej se ata morën djalin e gabuar,” tha një mik Clark i njohur nga klubi i tij striptiz. “Ai nuk zemërohet apo armiqësohet. Ai është shumë i sjellshëm dhe i vëmendshëm. Kaq kam për të thënë. Ndjehem sikur ai është duke u inkuadruar.”

Miku, i cili foli në kushte anonimiteti, tha se Clark nuk do të qëllonte dikë sepse ai “nuk do të rrezikonte të humbiste gjithçka për të cilën ka punuar kaq shumë”.

Në një mocion për të mohuar lirimin me kusht të Clark, policia shkroi të premten se 33-vjeçari kohët e fundit kishte rezervuar fluturime për në Meksikë dhe kishte urdhëruar një pasaportë të përshpejtuar. Kjo, shkroi policia, e bëri atë një rrezik fluturimi.

Të afërmit e Clark nuk i kthyen mesazhet nga The Daily Beast, por një i afërm i tha një gazetari të Beast, “Ai është një fëmijë i mirë, por nuk kam asnjë koment tjetër”.

Vetëm disa orë para të shtënave për Halloween, klubi postoi një promovim për një festë atë natë. Më pas, më 2 nëntor, u botua një reklamë e improvizuar se klubi po punësonte kërcimtarë të rinj.

Cameron Joshua, 22 vjeç, akuzohet për posedim të një arme.

policia e Hjustonit

Një person i dytë, 22-vjeçari Cameron Isiah Joshua, u arrestua javën e kaluar pasi dyshohet se mbante në mënyrë të paligjshme një armë në festën 818 Billiards and Bowling.

Policia tha se pamjet e sigurisë kapën Joshua-n me një armë, por prokurorët ishin të bindur se ai nuk e vrau Takeoff, duke thënë se akuza për mbajtje të paligjshme të një arme ishte “e përshtatshme”.

Një video e sekondave të fundit të Takeoff e tregoi atë teksa rrinte pranë xhaxhait të tij dhe shokut të grupit, Quavo, ndërsa Quavo debatonte për basketbollin përpara se të shpërthente një breshëri armësh.

Policia tha të premten se Takeoff nuk ishte përfshirë në debat apo lojë me zare. “Vend i gabuar në kohën e gabuar,” tha Finner. “Asnjë provë për të thënë ndryshe.”

Para se të qëllonte, video tregonte një burrë të veshur me të zeza duke mbajtur dhe më pas duke nxjerrë një armë. Policia e Hjustonit i tha Daily Beast në nëntor se burri ishte një person me interes, por nuk e identifikoi atë. Është e paqartë nëse ai njeri ishte Clark.

Pavarësisht se videot dhe fotot e incidentit u bënë virale, përditësimet publike mbi hetimin se kush qëlloi të shtënat që vrau Takeoff dhe plagosi dy të tjerë – duke përfshirë asistentin 23-vjeçar të Quavo-s, Joshua “Wash” Washington – u thanë.

Finner tha të premten se oficerët luftuan për të marrë informacion sepse dëshmitarët u larguan nga vendi i ngjarjes dhe nuk ishin të disponueshëm për të dhënë deklarata në polici.

Ai tha se Clark u kap si vrasësi i dyshuar pasi kishte mbledhur sasi të mëdha provash mjeko-ligjore dhe dhjetëra video nga telefonat celularë nga nata.

Fillimi ishte një kalimtar i pafajshëm, konfirmoi policia.

Rebecca Sapp/Getty

Vendndodhja e fluturimit u dokumentua mirë në Instagram natën e tij të fundit. Ai me sa duket kërceu rreth Houston me Quavo dhe Jas Prince, i cili po festonte ditëlindjen e tij. Një postim tregoi grupin rreth orës 21:30 në lagjen Fifth Ward të Hjustonit, pasuar së shpejti nga postimet në një festë private në 810 Billiards & Bowling në qendër të qytetit të Hjustonit.

Të shtënat ndodhën jashtë vendit rreth orës 2:30 të mëngjesit, tha Finner. Një zëdhënës i 810 Billiards tha se ndodhi pas disa orësh jashtë dyerve.

Offset, i cili ishte ndarë nga Migos për të performuar solo, i ndërpreu shfaqjet e tij ndërsa njerëzit në mbarë botën mbanin zi për Takeoff.

Ofset dhe Takeoff thuhet se ishin në mosmarrëveshje kur ai u largua nga grupi, por ai më vonë tha se kishte dhimbje “torturuese” pas të shtënave.

“Do të doja të të përqafoja për herë të fundit”, ka shkruar ai. ‘Buzëqesh për herë të fundit. Pini duhan për herë të fundit. Vraponi për herë të fundit… Të dua përgjithmonë, 4L e më gjerë.

Më herët të premten, Offset luajti shfaqjen e tij të parë që prej vdekjes së Takeoff, duke performuar në klubin E11EVEN në Miami ndërsa filloi Art Basel.

Reperi, emri i vërtetë i të cilit është Kiari Kendrell Cephus, i ka kushtuar performancën e tij Takeoff.

“Ne po e bëjmë këtë për vëllain tim,” thuhet se i tha Offset turmës. “Për ngritje, le të bëjmë këtë mut.”

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *