Shefi i policisë së Tampës, Mary O’Connor, në pushim pasi ndezi distinktivin e saj gjatë ndalimit të trafikut të karrocave të golfit


Shefja e policisë së Tampës, Mary O’Connor, është lënë në pushim pasi u shfaqën pamjet e kamerës së trupit që tregonin se ajo tërhoqi kartën “nuk e di kush jam” kur ajo dhe bashkëshorti i saj u tërhoqën duke vozitur nëpër qytet me një karrocë golfi pa targa.

Kryebashkiaku Jane Castor njoftoi lëvizjen të premten, vetëm një ditë pasi gazeta lokale raportoi Creative Loafing Tampa Bay publikuan imazhe që ata thanë se i morën pas “javësh kërkesash të synuara për regjistrime publike”.

“Shefja e policisë Mary O’Connor është vendosur në leje administrative në pritje të rezultatit të një hetimi për një ndalim të fundit të trafikut,” shkroi Castor në Twitter. Kryetari i bashkisë, i cili ishte vetë shef policie midis 2009 dhe 2015, nuk dha detaje të mëtejshme rreth kohëzgjatjes së lejes.

Imazhet e marra nga Përtaci krijuese Zëvendës Sherifi i Qarkut Pinellas Larry Jacoby kapi O’Connor dhe bashkëshortin Keith rreth orës 19:30 më 13 nëntor.

O’Connor fillimisht u sigurua që kamera e Jacoby të ishte ndezur përpara se t’i tregonte distinktivin e saj dhe t’i thoshte: “Unë jam shefi i policisë në Tampa… Shpresoj se do të na lësh të shkojmë sonte.”

Jacoby tha se mendoi se e njohu përpara se t’i shtrëngonte dorën dhe ta lironte.

Përpara se të nisej gjatë natës, O’Connor i dorëzoi Jacoby kartën e saj dhe i tha atij: “Nëse ndonjëherë të duhet diçka, më telefono – seriozisht.”

Ngjarja kaloi pa u vënë re për javë të tëra. Përtaci krijuese redaktori Ray Roa postoi në Twitter se Zyra e Sherifit të Qarkut Pinellas fillimisht këmbënguli se ata “nuk mund të gjenin” pamjet e kamerës së trupit. Kur deputetët publikuan videon të enjten mbrëma, Roa tha se Departamenti i Policisë së Tampës e kuptoi lirimin dhe u përpoq të kërkonte falje përpara se të lëshohej.

Pasi u publikua, O’Connor u shfaq papritur e penduar dhe i dërgoi një email stafit të saj duke pranuar se kishte përdorur “gjykim të dobët”.

“Në retrospektivë, e kuptoj se një bisedë mund të shihej si e papërshtatshme, por sigurisht që nuk ishte qëllimi im”, shkruan ajo. Përtaci krijuese. “Unë personalisht thirra Zyrën e Sherifit të Qarkut Pinellas duke ofruar për të paguar për një citim të mundshëm.”

Sprova me siguri do të ushtrojë presion mbi Castor, i cili u kritikua ashpër në fillim të këtij viti për zgjedhjen e O’Connor – e cila u arrestua kur ishte një polic rishtar, u rivendos dhe u tërhoq nga departamenti në 2016 përpara se të kthehej për postin e lartë.

Arrestimi i O’Connor në 1995 filloi në mënyrë të ngjashme me incidentin e nëntorit. Në atë kohë, Keith O’Connor, tani bashkëshorti i saj, u kap me dyshimin se po drejtonte makinën në gjendje të dehur nga një zëvendës i Sherifit të Qarkut Hillsborough dhe më vonë u akuzua për drejtim mjeti në gjendje të dehur.

Megjithatë, kur dyshja u vendosën në pjesën e pasme të kryqëzorit të deputetit të qarkut Hillsborough, O’Connor goditi dritaret dhe grushtoi deputetin arrestues.

Shefi i ardhshëm u akuzua për sulm, pengim dhe dehje të çrregullt. Ajo dhe Keith u përjashtuan nga Departamenti i Policisë në Tampa, por më vonë u rikthyen në detyrë.

O’Connor nuk iu përgjigj një telefonate nga The Daily Beast të premten.

Këshilltari i qytetit të Tampës, Bill Carlson, tha se incidenti i fundit ishte dëshmi se kritikat e tij dhe të të tjerëve ndaj vendimit të Castor në fillim të këtij viti ishin të justifikuara.

“Kjo e dëshmon këtë [Councilman Orlando] Gudes dhe unë patëm të drejtë kur sfiduam këtë emërim dhe se Castor duhej të kishte dëgjuar komentet e publikut në vend që të ngacmonte dhe sulmonte Këshillin në lidhje me këtë votim, “tha ai. Përtaci krijuese.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *