Si krahasohet dëmi i uraganit Fiona në Porto Riko me uraganin Maria


Më shumë se një milion njerëz në Porto Riko janë pa energji elektrike të mërkurën – dhe shumë nuk kanë shërbim telefonik ose ujë të rrjedhshëm – pasi uragani Fiona shkatërroi arkipelagun këtë javë me shpërthime prej më shumë se 100 milje në orë dhe shi të dendur deri tani. dy vdekje, një numër zyrtarësh thonë se mund të rritet më tej.

Shërbimi Kombëtar i Motit thotë se stuhia e kategorisë 4, e cila përfshiu pjesë të ishullit, me deri në 32 inç shi, shkon në veri drejt Bermudës dhe paralelisht me Shtetet e Bashkuara. Përpara se uragani të largohej nga ishulli, erërat e forta dhe shiu katastrofik shkaktuan përmbytje masive dhe rrëshqitje balte, tha të mërkurën Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave.

Guvernatori i Porto Rikos, Pedro Pierluisi, tha të mërkurën se shpreson se “një pjesë e madhe” e ishullit do të kthehet në pushtet deri në fund të mbrëmjes. Që nga e marta, LUMA Energy njoftoi se ka rikthyer energjinë për rreth 95,000 banorë – që do të thotë se vetëm rreth 27 për qind e ishullit ka energji elektrike, duke lënë në errësirë ​​gati 1.1 milionë portorikanë. Sipas Kryetari i Bashkisë së Bayamon Ramon Luis Rivera, pjesa më e madhe e qytetit të tij është pa energji elektrike, përfshirë katër spitale. Jose González, kryebashkiaku i Juaya, tha: El Nuevo Dia të mërkurën se qyteti i tij nuk ka marrë ende “cisterna” me ndihma dhe se të paktën 100 shtëpi janë shkatërruar pas përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut.

“Në Porto Rikon jugore, ka dëme të konsiderueshme në rrjetin elektrik,” tha Pierluisi. “Do të duhet kohë në ato qytete. Unë dua që shumë abonentë në të gjithë ishullin të jenë në detyrë sot.”

Telefoni celular i Pierluisi ishte jashtë funksionit kur The Daily Beast u përpoq ta kontaktonte për koment të mërkurën.

Shkatërrimi i vazhdueshëm në Porto Riko – i cili ende nuk është rikuperuar nga uragani Maria pesë vjet më parë – bëri që Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore të SHBA (HHS) të mërkurën të shpallte një emergjencë të shëndetit publik në ishull. Deklarata vjen pasi Biden lëshoi ​​një deklaratë fatkeqësie duke autorizuar FEMA dhe Departamentin e Sigurisë Kombëtare për të koordinuar përpjekjet e ndihmës.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë vuri në dukje për Daily Beast përditësimet zyrtare nga FEMA dhe EPA, duke detajuar punën e tyre në Porto Riko. Detyra e parë e EPA-s është të ndihmojë Korpusin e Inxhinierëve të Ushtrisë të mbështesë infrastrukturën e ujit të pijshëm dhe ujërave të zeza, tha agjencia në një njoftim për shtyp. Punonjësit dhe mbështetësit e FEMA-s janë të përqendruar në rivendosjen dhe funksionimin e “linjave jetësore të komunitetit të prekur”, domethënë sistemet e energjisë, komunikimit dhe ujit, sipas një njoftimi të veçantë.

“Pres të jem në kontakt me Presidentin e Shteteve të Bashkuara në ditët në vijim. Kjo është duke u planifikuar,” tha Pierluisi të mërkurën, duke shtuar se vlerësimet e dëmeve tashmë kanë filluar në ishull.

HHS dërgoi një “Task Force Shëndetësore dhe Mjekësore” me 15 persona në Porto Riko, së bashku me një “ekip të menaxhimit të incidenteve” prej 10 personash, njoftoi agjencia. Ata do të punojnë me reaguesit e tjerë “për të përcaktuar se cilat burime shtesë të shëndetit publik dhe mjekësor federal mund të vendosen për të ndihmuar zonën t’i përgjigjet uraganit”.

Disa banorë portorikanë dhe familjet e tyre kanë përdorur mediat sociale për të ekspozuar shkatërrimin në skenë. Një faqe GoFundMe përshkruante se si një grua shtatzënë dhe burri i saj humbën shtëpinë e tyre nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut, si dhe shumë nga artikujt që blenë ndërsa prisnin vajzën e tyre. Një grua tjetër nisi një fushatë në internet për tezen e saj pasi “e gjithë shtëpia e saj u përmbyt”. Paratë, tha ajo, do të përdoreshin për të ndihmuar tezen e saj të moshuar “ta bënte shtëpinë e saj për ta bërë atë të jetueshme”.

“Nuk kam fjalë për të përshkruar atë që kam përjetuar gjatë dhe pas uraganit. Ende ndihet si një makth.. Por është e vërtetë”, tha një artiste që jeton pranë Rio Hondo në një video në Facebook të martën, duke shtuar se megjithëse shtëpia e saj është ende e paprekur, ajo ka pësuar përmbytje të mëdha dhe disa nga veprat e saj të artit janë dëmtuar. të shkatërruara. “Shumë portorikanë kanë humbur shtëpitë e tyre dhe gjithçka që zotëronin.”

Problemet aktuale të Porto Rikos janë produkt i “një stuhie të përsosur vullneti të keq, infrastrukturës së rrënuar, burokracisë dhe paaftësisë zyrtare,” tha ai. Washington Post bordi redaktues, i cili tha se kombinimi tinëzar “dobësoi mbrojtjen e ishullit dhe e bëri atë të pjekur për një goditje me nokaut”.

Maria, e cila goditi Porto Rikon saktësisht pesë vjet më parë këtë javë, la gati 3,000 të vdekur. Stuhia shkatërroi gjithashtu rrjetin elektrik tashmë të dobësuar të territorit të SHBA-së, i cili ishte ende duke u rindërtuar teksa Fiona gjëmonte nëpër të. Dhe ndërsa Fiona duket se ka vrarë shumë më pak njerëz se Maria, efekti i ndërlikuar i bën gjërat edhe më keq për ata që janë në terren.

“Në shumë zona që nuk kanë përjetuar kurrë përmbytje, ka pasur një grumbullim të paprecedentë të ujit,” Pierluisi tha këtë në një konferencë për shtyp të hënën. “Në shumë zona, ishte edhe më i madh se sa pamë gjatë uraganit Maria”.

Sipas FEMA, të paktën dy persona në Porto Riko kanë vdekur si pasojë e Fiona. Sipas Maria Conte Miller, drejtoreshë e Institutit të Shkencave Ligjore, ky numër mund të rritet në tetë ndërsa zyrtarët vazhdojnë të vlerësojnë dëmin. Në një rast, një burrë 70-vjeçar u dogj për vdekje kur hodhi benzinë ​​në një gjenerator ndërsa ai ishte në punë, sipas Associated Press. Në një çast, një 58-vjeçar humbi jetën pasi u përfshi nga një lumë i fryrë nga reshjet ekstreme.

Në Republikën Domenikane fqinje, dy persona u raportuan të vdekur nga intensiteti i egër i Fionës. Njëri, një 58-vjeçar, u vra pasi një pemë u rrëzua mbi të. Tjetra, një vajzë 18-vjeçare, u godit për vdekje nga një shtyllë shërbimi pasi u rrëzua nga erërat e forta.

Paige Storti, një regjisore e pavarur e dokumentarëve, i tha Daily Beast se ajo ka disa miq në Republikën Domenikane që humbën shtëpitë e tyre nga uragani. Ajo tha se një nga shtëpitë e familjes së shoqes së saj në Punta Cana “u shemb nga njëra anë…dhe ato mezi ishin tashmë përreth”.

“Familja e mikut tim tjetër është në Samaná, ku ishte zemra e stuhisë dhe shtëpia e tyre gjithashtu u shemb nga njëra anë, kështu që unë po përpiqem të ndihmoj edhe familjen e tij,” tha Storti, e cila vuri në dukje se ka krijuar një faqe GoFundMe për të. ndihmojnë në rindërtimin e familjeve të tyre. jeton. “Është e tmerrshme se si ata jetojnë pavarësisht uraganit, por me dëmet që janë bërë, gjithçka është shkatërruese”.

Pavarësisht shkatërrimit, tha Storti, miqtë e saj i kanë theksuar asaj se janë “thjesht mirënjohës që janë të sigurt dhe të shëndoshë”.

Maria lëvizi më shpejt se Fiona dhe ishte më e përhapur, me erëra edhe më të forta dhe reshje më të mëdha, thanë ekspertët. Ish-administratori i FEMA W. Craig Fugate tha: Washington Post Dëmi i Fionës është i gjerë, por shumë më i përqendruar.

“Kishte komunitete që përmbytën nën Marinë që nuk përmbytën,” Brig. Gjenerali Narciso Cruz tha për AP. “Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë.”

Cruz i tha agjencisë se shërbimet e urgjencës përdorën kajakë, pajisje ndërtimi dhe metoda të tjera për të shpëtuar qindra njerëz, përfshirë 19 persona në një shtëpi të moshuarish që ishte gati të shembet. Të tjerët fillimisht refuzuan të largoheshin nga shtëpitë e tyre, por përfundimisht u penduan “kur panë se jeta e tyre ishte në rrezik”, tha Cruz.

Për disa, ardhja e Fionës do të thoshte të shihnin përparimin e tyre të rindërtimit pasi Maria ishte gati për diskutim.

Ndërsa pastronte baltën nga dyqani i saj ushqimor, pronarja Christy Torres Melendez tha për NPR: “Pas uraganit Maria, askush nuk e donte vërtet këtë ndërtesë. U shkatërrua absolutisht. E kam dhe ende po e rregulloja kur goditi Uragani Fiona. Por e shihni se çfarë ndodhi.”

Udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer (D-NY) tha të martën se ai i kishte kërkuar qeverisë federale të mbulonte 100 për qind të kostove të ndihmës për fatkeqësitë e Porto Rikos, në vend të 75 për qind të zakonshme të autorizuar.

“Pesë vjet pas mbërritjes së uraganit Maria, Porto Riko ka nevojë për ndihmë për t’u rikuperuar nga uragani Fiona”, tha Schumer në një deklaratë nga zyra e tij. “Ne duhet të sigurohemi që këtë herë Puerto Rico të ketë absolutisht gjithçka që i nevojitet, sa më shpejt të jetë e mundur dhe për aq kohë sa ata kanë nevojë për të”.

Duke folur për Reuters, avokati Ramon Luis Nieves, apartamenti i të cilit në San Juan kishte humbur energjinë, tha: “Ne patëm një përvojë të tmerrshme në pasojat e Marias. Ata premtuan se do të ishte më mirë. Nuk ka [been].”

Edhe pse më e keqja e stuhisë ka mbaruar, portorikanët ende po kalojnë kohë të rrezikshme.

“Si rezultat i reshjeve të vazhdueshme nga uragani Fiona, rreziku i baltës, gurëve dhe rrëshqitjeve të dheut në Porto Riko mbetet”, tha FEMA në një deklaratë të mërkurën. “Përveç kësaj, do të ketë një këshillë për ngrohjen e tepërt për ishullin në ditët në vijim.”

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.