Si një fantazi në dhomën e zhveshjes YMCA në Santee, Kaliforni u bë një kryqëzatë kundër trans


Më 11 janar, 17-vjeçarja Rebecca Phillips iu afrua foltores gjatë një mbledhjeje të paktë të këshillit të qytetit në Santee, një periferi e San Diegos, Kaliforni. Asnjë pikë e vetme e rendit të ditës nuk e solli atë në Bashkinë atë mbrëmje. Në vend të kësaj, ajo tregoi me lot se si një YMCA lokale kishte ndjekur ligjin shtetëror dhe politikën e kompanisë duke lejuar një grua transgjinore të përdorte të njëjtën dhomë zhveshjeje. që ajo bëri. Ajo nuk kishte asnjë kontakt me gruan dhe pretendonte se e kishte parë vetëm atë, por përvoja e “terbiste” atë, tha ajo.

Nga atje, një rrjet simbiotik i mediave lokale dhe kombëtare të krahut të djathtë filloi të shfaqte historinë, duke e katapultuar Phillips në valët e transmetimit të Tucker Carlson Tonight të Fox News në vetëm gjashtë ditë. Por ndërsa Phillips fitoi admirimin e një plejade aktorësh konservatorë dhe të djathtë – duke përfshirë një ish politikan i cili vetë u akuzua për sjellje të pahijshme seksuale në tualetet publike – subjekti i shpërthimit të saj u bë një objektiv kombëtar..

Christynne Lili Wrene Wood, një veterane e marinës 66-vjeçare dhe oficere në pension, sapo ishte kthyer në shtëpi nga një udhëtim në Palm Springs kur një shoqe nga klasa e saj e dashur e aerobisë në ujë i dërgoi asaj një video në Instagram të Phillips duke folur në këshilli lokal.

“Sapo fillova të qaj, të qaj dhe të dridhem”, tha ajo për Daily Beast. “Unë nuk jam as Sigmund Freud, as Carl Jung; Nuk e di se çfarë patologjie të keqe shkakton. Por gjithmonë duhet të jetë ai mashtrues i dobishëm. Gjithmonë do të jetë ai ‘tjetri’ që kërcënon ‘na’.

Nëse shfaqjet zvarritëse kanë qenë një fokus i zemërimit të fundit ekstremist në komunitetin LGBTQ, duket se YMCA-të mund të shfaqen si një terren i ri testimi për luftëtarët e kulturës së krahut të djathtë. Nëse po, historia e Rebecca Phillips tregon se sa shpejt mund të fillojë ky proces.

Komentet e Phillips stimuluan më tej një rrjet ekzistues të grupeve të krahut të djathtë dhe të ekstremit të djathtë San Diego, sipas studiuesit lokal të dezinformimit dhe gazetari Brooke Binkowski. “Ka një brez shumë të fortë të ideologjisë së ekstremit të djathtë këtu që ka qenë këtu për breza,” tha ajo për Daily Beast.

Santee në mënyrë specifike ka një reputacion të vendosur për ekstremizmin, duke i dhënë pseudonimin ‘Klienti’. Qyteti është përpjekur të riparojë imazhin e tij disa herë gjatë viteve, më së fundi pas raportimeve të një burri që bënte blerje në një vendas Vons i veshur me një Klankapuç stil i ndjekur nga një incident i veçantë i një klienti Santee Food 4 Less që mbante një maskë për fytyrën me svastika.

“Turma miqësore me QAnon dhe grupet e tyre fqinje kanë demonizuar njerëzit trans për vite dhe kanë hedhur etiketat ‘pedo’ dhe ‘groomer’ për vite me radhë,” tha Binkowski.

Dihet pak për Phillips dhe politikën e saj, dhe as ajo dhe as prindërit e saj nuk mund të kontaktoheshin për koment. Babai i saj punon si konsulent pensionistësh, ndërsa nëna e saj, Susanna Hodge, është një blogere e krishterë dhe shkollon në shtëpi gjashtë fëmijët e saj. LinkedIn e saj e rendit atë si drejtoreshë të një kompanie të krishterë të shkollimit në shtëpi.

Cilatdo qofshin detajet e ideologjisë së vetë adoleshentit, ekstremistëve nuk iu desh pothuajse asnjë kohë për ta kapur atë.

Një ditë pasi Phillips foli në Bashkinë, një kapje ekrani e komenteve të saj u shfaq në faqen Instagram të SanteeParents4Choice, një grup që ka bërë fushatë kundër kërkesave të maskimit në shkollat ​​Santee në mes të pandemisë. Tracie Thill, themeluesja e grupit dhe ish-asistentja e arsimit special në Distriktin Shkollor Santee, e cila thotë se ajo u pushua nga puna për refuzimin e zbatimit të politikës së testimit për COVID të distriktit, zhvilloi një fushatë të pasuksesshme për bordin e shkollës në vitin 2022.

Sandy Huffaker/AFP nëpërmjet Getty Images

SanteeParents4Choice mbajti një tubim për YMCA më 18 janar, i cili thuhet se u ndoq nga një sërë aktorësh jashtë grupit, duke përfshirë banorë vendas të krahut të djathtë dhe të ekstremit të djathtë. Sipas Shelly McTighe-Rippengale, nënkryetare ekzekutive e grupit për San Diego County, YMCA u mbyll herët për arsye sigurie pasi mori kërcënime.

“YMCA dhe stafi ynë vazhdojnë të jenë objektiva të kërcënimeve të besueshme, vëmendjes negative dhe sulmeve elektronike thjesht sepse po i shërbejnë misionit tonë dhe po i binden ligjit të shtetit”, tha ajo në një email për The Daily Beast.

Thill nuk mund të arrihet për koment.

Një kanal lokal lajmesh që lidhet me të djathtën, KUSI, e mori historinë një ditë pas SanteeParents4Choice dhe e postoi në internet me titullin “Santee YMCA lejon burrat nudo të përdorin dhomën e zhveshjes së grave me vajzat e mitura”. Në një segment televiziv, KUSI solli Carrie Prejean-Boller, një ish-Miss Kaliforni në SHBA, e cila u ngrit për herë të parë në politikë kur foli kundër martesës së të njëjtit seks në finalet televizive të konkursit Miss USA 2009. Në vitin 2021, ajo tërhoqi vëmendjen sepse ajo ishte paraqitur në një mbledhje të bordit të shkollës lokale për të refuzuar mandatet e maskave, për të shpallur pandeminë të përfunduar dhe për të kërcënuar se do të kandidonte për bordin e shkollës (ajo nuk e bëri).

Prejean-Boller e përshëndeti Phillips si një “hero” për ndarjen e historisë së saj.

Vetë Phillips u shfaq gjithashtu në KUSI, këtë herë duke zgjeruar qëllimin e sulmit të saj kundër YMCA-së në politikën e saj të kampit të fjetjes përfshirëse gjinore. (Sipas politikës së San Diego YMCA, rregullimet e gjumit dhe detyrat në grup duhet “të pasqyrojnë gjininë e identifikuar të secilit fëmijë” dhe stafi “nuk do të zbulojë asnjë informacion në lidhje me identitetin e një kampisti pa pëlqimin e tyre të shprehur.”)

Në vazhdimësi të shpejtë, historia udhëtoi nga KUSI në New York Post dhe Postë ditore. Është luajtur një lojë telefonike, me Postë, OAN dhe The Daily Wire raportojnë se Phillips kishte parë një penis në dhomën e zhveshjes. Por Vetë Phillips kishte thënë në komentin e saj të këshillit vetëm se kishte parë një “burrë të zhveshur”. Në televizionin lokal, ajo u bë pak më specifike, duke thënë se “nuk e pa pjesën e përparme të burrit”.

Në fakt, do të ishte e pamundur që adoleshenti të shihte një penis pasi Wood iu nënshtrua një operacioni për konfirmimin e gjinisë në vitin 2016.

Kjo nuk e ndaloi përhapjen e dezinformatave deri te përfaqësuesi i Santee në Kongres, Darrell Issa, i cili i tha një spikere në KUSI se “një burrë me një organ mashkullor iu ekspozua një të miture, kjo është ajo që ndodhi në të vërtetë në Santee”. Pasi spiranca korrigjoi Isa-n, kongresmeni u pengua, duke thënë fillimisht se “nuk është ajo që u tha dhe nuk është ajo që kuptoj unë” përpara se të ofronte një sallatë fjalësh me deklarata batanije.

Historia që mbështetësit e Phillips treguan për atë që ndodhi në dhomat e zhveshjes u bë edhe më e errët – dhe më mashtruese. Në një takim të organizuar nga SanteeParents4Change, folësi mbyllës, Carl DeMaio, një ish-anëtar i këshillit të qytetit të San Diegos, i cili tani pret një emision radiofonik AM, gabimisht e përshkroi Wood-in si një “grabitqar seksual” dhe “ngacmues të fëmijëve”.

“A nuk mendoni se është pak ironike?” Wood i tha Daily Beast në përgjigje, duke treguar dy akuza kundër DeMaio për sjellje të pahijshme seksuale në tualetet publike. Akuza e parë erdhi nga ish-kolegu i DeMaio në Këshilli Bashkiak Ben Heuso, i cili tha për një gazetë se ai e kapi DeMaio duke masturbuar në banjën e bashkisë gjatë një mbledhjeje të këshillit të vitit 2009. Më pas, në vitin 2014, një ish-punonjës doli përpara për të akuzuar DeMaio se i ekspozoi penisin e tij në banjën e zyrës.

DeMaio është i palëkundur mohoi akuzat. Kur u arrit për koment, një zëdhënës vuri në dukje se një tjetër ish-punonjës i cili pretendoi ngacmim seksual më vonë u deklarua fajtor për falsifikimin e një emaili kërcënues që ai u tha hetuesve ishte nga DeMaio. (DeMaio gjithashtu i mohoi ato akuza.)

Një cikël mediatik pothuajse i njëjtë Sipas Kathie Moehlig, themeluese e TransFamily Support Services, një organizatë jofitimprurëse që ofron një sërë shërbimesh për individët e ndryshëm gjinorë dhe familjet e tyre, ky është rezultat i ndryshimit të YMCA që ndodhi më pak se gjashtë muaj më parë në San Diego. Pas promovimit të një feste të Halloween-it miqësor ndaj LGBTQ për fëmijët dhe familjet përmes një distrikti shkollor lokal, prindërit dhe grupet e krahut të djathtë u mblodhën për të protestuar “Boo Bash”. Çështja tërhoqi vëmendjen e medias fillimisht lokale dhe më pas kombëtare kur organizatorja konservatore e krishterë Brittany Mayer, gjithashtu një ish-Miss Kaliforni e SHBA-së, e cila quhet Rooted Wings në mediat sociale, foli në një seancë dëgjimore të bordit të shkollës.

Mayer gjithashtu u shfaq në KUSI dhe më pas në shfaqjen e Tucker Carlson.

Ndërsa Boo Bash ishte ende duke shkuar, Moehlig tha se ajo mori kërcënime për dhunë nga aktorë të panjohur, duke e shtyrë atë të kontaktonte zbatimin e ligjit vendas dhe FBI-në. Ajo solli detektorë metali dhe siguri private për ngjarjen, dhe kufizoi maska ​​​​të plotë të fytyrës dhe armë kopje. FBI nuk pranoi të konfirmojë ose mohojë detajet e një hetimi; Departamenti i Sherifit të Qarkut San Diego nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Sandy Huffaker/AFP nëpërmjet Getty Images

Moehlig thotë se shumë nga të njëjtët njerëz të përfshirë në organizimin kundër Boo Bash janë gjithashtu të përfshirë me Santee YMCA Fracas. “Ata po shfaqen në Megyn Kelly dhe Tucker Carlson dhe në mediat lokale konservatore dhe emrat e tyre po bëhen publike”, tha ajo për The Daily Beast.

Në të vërtetë, Phillips ka bërë yllin e saj në një nga emisionet më të ndjekura të lajmeve kabllore në Amerikë, ku Carlson i bëri homazhe asaj. “Është e mahnitshme që keni pasur guximin për ta bërë këtë dhe aftësinë për ta përshkruar atë kaq gjallërisht”, tha Carlson për Phillips. “Unë jam shumë i impresionuar me këtë.”

Ndërkohë, të YMCA më parë e gjeti veten në pikëpyetje konservatore të paktën dy herë në gjashtë muajt e fundit për politikat e saj trans-përfshirëse.

Në Port Townsend, Uashington, 80-vjeçarja Julie Jaman u bë e preferuara nga media konservatore në gusht, pasi ajo u ndalua nga grupi lokal YMCA për shkak të deklaratave “mosrespektuese” ndaj një punonjësi transgjinor 18-vjeçar. Konfrontimi ndodhi pasi Jaman vuri re adoleshentin që shoqëronte dy fëmijë nga kampi ditor në banjë, sipas politikës së YMCA.

Në një periferi të Dejtonit, Ohio, një pastor vendas shkaktoi një polemikë të vogël lokale në nëntor kur u ankua se gruaja e tij kishte takuar një grua transgjinore në dhomën e zhveshjes. YMCA mbrojti politikën e saj si gjithëpërfshirëse dhe në përputhje me ligjin e shtetit të Ohajos.

Tani makina e vënë në lëvizje nga lotët e Phillips duket se po e stërvit atë që synon organizatën më të gjerë YMCA. Mayer – e cila ka thënë në paraqitjet në media se ajo flet me Phillips dhe familjen e saj – po ushtron presion ndaj llogarive të saj në mediat sociale për të “ekspozuar” YMCA për politikat e saj përfshirëse gjinore, duke u kërkuar prindërve të kontaktojnë me historitë e fëmijëve të tyre duke u “ekspozuar”. ndaj çdo ideologjie gjinore” në një kamp YMCA ose takimi me “një anëtar të seksit të kundërt” në një banjë ose dhomë zhveshjeje të YMCA. Mayer nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Santee YMCA u mbyll përsëri të shtunën për një tjetër protestë, e cila thuhet se u ndoq nga një figurë lokale e ekstremit të djathtë Mike Forzanodisa persona me veshje Proud Boys dhe një burrë me një tatuazh svastika.

Megjithatë, Wood planifikon të vazhdojë të shkojë çdo ditë në klasën e gjimnastikës në ujë – ai refuzon të lërë vajzën e artë të orës së djathtë ta rrëzojë atë.

“Gjithçka që di është se unë jam një grua që ka gjetur shtëpinë e saj dhe grupin e saj shoqëror dhe familjen e saj të motrave akua me atë Y, dhe unë do të jem i mallkuar nëse diçka që ata bëjnë ndonjëherë më largojnë prej saj.” Periudha.”

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *