Silenciatorë të bërë vetë, municione të gjetura në kërkim të shtëpisë së armatosur në Monterey Park


Personi i dyshuar për therjen e 11 personave të shtunën mbrëma në një sallë vallëzimi të Los Angeles County posedonte qindra fishekë dhe materiale për të bërë shtypës të armëve të bëra vetë – të njohur si silenciatorë – në shtëpinë e tij, thanë autoritetet të hënën.

Detajet shqetësuese dolën pasi deputetët kontrolluan shtëpinë e 72-vjeçarit Huu Can Tran të hënën, tha sherifi i kontesë së Los Anxhelosit, Robert Luna. Pavarësisht njoftimit, Luna tha se nuk kishte ende një motiv të qartë për tërbimin vdekjeprurës.

Shefi i policisë së Monterey Park Scott Wiese shkoi aq larg sa sugjeroi të hënën se motivi i Tran mund të mos zbulohet kurrë plotësisht sepse ai vrau veten.

“Ne të gjithë duam përgjigje për pyetjet për të cilat mund të mos marrim kurrë përgjigje,” tha Wiese. “Kjo është një lloj gjëegjëza e kësaj… The Pse është një pjesë e madhe e kësaj. Problemi është se ne kurrë nuk mund ta dimë pse.”

Kryetari i bashkisë së Monterey Park, Henry Lo, gjunjëzohet në një memorial të improvizuar jashtë skenës së të shtënat të hënën në Monterey Park, Kaliforni.

Mario Tama/Getty Images

“Krasja”, siç e përshkroi Luna, filloi pak para orës 22:30 të së shtunës, vetëm pak minuta pas përfundimit të një festimi komunitar të Vitit të Ri Hënor në Monterey Park, Kaliforni – një qytet i populluar kryesisht nga emigrantë kinezë dhe kinezo-amerikanë. . .

Pasi Tran u gjet i vdekur nga një plagë e vetëshkaktuar me armë zjarri të dielën pasdite, Luna tha se detektivët gjetën rrobat që ai kishte veshur gjatë sulmit – të cilat përputheshin me ato të sulmuesit në kamerë – si dhe një pushkë dhe pistoletë në furgonin e tij. Nga salla e vallëzimit u gjetën gjithsej 42 gëzhoja.

Luna identifikoi tre nga viktimat e të shtënat të hënën – Lilan Li, 63 vjeç, Valentino Alvero, 68 vjeç dhe Xiujan Yu, 57 vjeç – duke shtuar se pjesa tjetër do të emërohet sipas familjeve të tyre që janë njoftuar.

Sherifi tha se hetuesit nuk janë ende të sigurt nëse ndonjë nga 11 viktimat e vrarë – ose 9 të tjerë të plagosur – kanë lidhje me Tran.

Tran, një emigrant kinez, një herë vizitoi sallën e vallëzimit që e shndërroi në një galeri xhirimi gjatë fundjavës, tha ish-gruaja e tij për CNN.

Ish-gruaja, emri i së cilës nuk u bë i ditur, tha se ajo u takua me Tran në studio dekada më parë, kur ai i ofroi t’i jepte një mësim falas – diçka që ai me sa duket ishte i njohur për të bërë në atë kohë.

Çifti u divorcua në vitin 2005 dhe nuk folën më me njëri-tjetrin, tha ajo për rrjetin.

Gjatë kohës së tyre së bashku, ish-gruaja e Tran tha se ai nuk ishte i dhunshëm, por ishte “i shpejtë në zemërim” – veçanërisht kur ajo vendosi gabim njërën këmbë në pistën e vallëzimit, duke bërë që ai të “shpërthejë herë pas here”.

Luna tha të hënën se historia kriminale e Tran në vitin 1990 përfshinte vetëm një akuzë për posedim të paligjshëm të një arme zjarri.

Kontrolli i shtëpisë së Tran-it – në periferi të Los Anxhelosit, Hemet – gjeti municion të lirë dhe shpërndau revista me kapacitet të madh. Në furgonin ku u gjet i vdekur, Luna tha se ata gjetën një pushkë, pistoletë dhe veshje.

Luna e quajti 26-vjeçarin Brandon Tsay një “hero” që shpëtoi “shumë jetë të tjera” të shtunën mbrëma, kur sherifi tha se ai luftoi një pistoletë automatike nga Tran në një tjetër sallë vallëzimi ku besohet se së shpejti ka ndodhur një sulm i dytë.

“Ai më shikoi dhe shikoi përreth, duke mos fshehur se po përpiqej të bënte dëm. Sytë e tij ishin kërcënues, “i tha Tsay New York Times.

Në total, pesë nga 11 viktimat janë identifikuar publikisht nga zyrtarët ose të dashurit e tyre. Dy të tjerët janë Mymy Nhan, 65 vjeç; dhe Ming Wei Ma, i cili zotëronte studion dhe mosha e të cilit nuk është bërë publike nga familja dhe miqtë.

Familja e Nhan tha të hënën se ajo ishte viktima e parë që u qëllua për vdekje. Luna tha se hetuesit besojnë se një viktimë u qëllua jashtë vendit përpara se Tran të hynte dhe të hapte zjarr.

Nhan kishte vite që merrte pjesë në sallën e vallëzimit, tha familja e saj, duke shtuar se “e shtuna ishte kërcimi i saj i fundit”.

“Nëse e njihnit, e dinit që buzëqeshja dhe miqësia e saj e ngrohtë ishin ngjitëse”, thuhej në deklaratë. “Ajo ishte një teze, motër, vajzë dhe shoqe e dashur. Mymy ishte nxitësja jonë më e madhe e tifozëve.”

Luna nuk e identifikoi Ma të hënën, por një sërë postimesh në Facebook nga instruktorët zemërthyer të studios e identifikuan atë si një nga të ndjerit.

“Dashuria juaj, gëzimi për njerëzit nuk do të harrohet kurrë”, shkroi Dariusz Michalski në një postim në Facebook. “Pasioni juaj për të kërcyer dhe kënduar nuk do të largohet kurrë. Nuk do t’i harrojmë kurrë të bërtiturat tuaja në studio… Të dua miku im.”Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *