Sulmuesi i Walmart, Andre Bing, kishte një manifest në telefonin e tij, thuhet në raport


Sipas një raporti të ri, ekzekutivi i Walmart, i cili qeshi mbrëmjen e së martës, kur qëlloi brutalisht gjashtë persona dhe plagosi disa të tjerë, kishte një manifest në telefonin e tij që shpjegonte motivin e vrasjes së tij të tmerrshme.

Zbatimi i ligjit përshkroi manifestin e Andre Bing në 10 On Your Side Chris Horne të mërkurën mbrëma, duke thënë se ai përshkruan se si Bing ishte “i mërzitur për ndryshimin e fundit në statusin e punësimit dhe ishte ngacmuar nga kolegët për këtë.”

Detaje të mëtejshme rreth manifestit nuk ishin të disponueshme, por Daily Beast ka kontaktuar Departamentin e Policisë Chesapeake për koment.

Një ish-punonjës i dyqanit i bëri jehonë “problemeve” për WAVY, duke thënë se ndërsa menaxheri ishte “eksentrik”, ata “asnjëherë nuk e panë këtë që të vinte, jo nga një milion milje larg”.

“Dmth nga ajo që pashë ai ishte një djalë i mirë, por dëgjova se kishte probleme dhe ata u përpoqën ta hiqnin nga problemet e tij,” tha punëtori, i cili kërkoi të mbetet anonim.

“Ndonjëherë ishte paksa e vështirë për t’u marrë vesh, disa kolegë nuk e donin. Por nuk mendoj se e kanë ngacmuar”, tha ai.

Andre Bing, 31 vjeç, i dyshuari për të shtënat me armë zjarri ndaj kolegëve të tij në një dyqan Walmart në Chesapeake, Virxhinia.

Departamenti i Policisë Chesapeake

Walmart konfirmoi më parë se Bing, 31 vjeç, ishte një “udhëheqës ekipi” i cili kishte qenë me kompaninë që nga viti 2010. Ai ishte menaxheri i natës i dyqanit Chesapeake, Virxhinia, dhe ishte i veshur me rroba civile në vend të armaturës ose një jelek balistik kur filloi tërbimin e tij. , nxirrni një armë në dhomën e pushimit për një takim punonjësish dhe qëlloni me radhë.

Policia tha se kishte të paktën 50 persona në dyqan në momentin e të shtënave dhe autoritetet janë ende duke u përpjekur të shpjegojnë se kush ishte në vendngjarje dhe ishte dëshmitar i incidentit, por u larguan para se policia të arrinte.

Në një deklaratë të mërkurën mbrëma, presidenti dhe CEO i Walmart, Doug McMillon tha se “dhimbje zemra” e tij për ata që humbën “nga duart e një prej punonjësve tanë”.

“Ne vazhdojmë punën tonë për të krijuar një përvojë të sigurt për punonjësit dhe klientët në çdo dyqan,” tha ai, ndërsa Walmart përpiqet të “lundrojë nëpër këtë tragjedi”.

Hetuesit kaluan të mërkurën duke kërkuar të dhëna në sfondin e Bing-ut kur autoritetet lëshuan emrat e pesë prej viktimave: Lorenzo Gamble, Brian Pendleton, Kellie Pyle, Randall Blevins dhe Tyneka Johnson. Viktima e gjashtë është një mashkull 16-vjeçar, banues në Chesapeake, emri dhe fotografia e të cilit fshihen sepse ishte i mitur.

Tre persona mbetën në spital të mërkurën pasdite, tha WAVY.

Detaje të reja të terrorit në dyqan filluan të dalin të mërkurën.

Ishte një “natë normale” në dyqan, tha punonjësi i Walmart Kevin Harper për ABC News të mërkurën. Pasi dëgjoi të shtënat, ai tha se u fsheh në një raft rrobash, por kur i armatosuri u afrua, ai vrapoi dhe “nuk shikoi prapa”.

“Koha ndaloi, më dukej sikur po dilja nga ai dyqan përgjithmonë”, tha ai.

“Unë thjesht doja të mbijetoja.”

Një punonjëse e Walmart, Briana Tyler, tha për Associated Press se kur Bing filloi të qëllonte, ajo pa “trupa” që binin nëpër dhomë.

“Ai vetëm qëlloi në të gjithë dhomën. Nuk kishte rëndësi se kë goditi. Ai nuk tha asgjë. Ai nuk shikonte askënd në një mënyrë të caktuar”.

Oficeri i parë mbërriti në vendngjarje brenda dy minutave nga një telefonatë fatkeqësie që përshkruante një person aktiv të armatosur në dyqan në orën 22:12. Në orën 22:16, oficerët hynë në dyqan.

Pasi u futën brenda, oficerët filluan gjetjen dhe evakuimin e njerëzve, duke identifikuar disa të plagosur dhe të vdekur.

Tre persona, mes të cilëve edhe personi i armatosur, janë gjetur të vdekur në mensën e dyqanit. Një viktimë është gjetur e pajetë në afërsi të dyqanit. Tre viktima të tjera u dërguan në spitalet lokale për trajtim të mëtejshëm, por u nënshtruan plagëve të tyre.

Policia thotë se Bing, i cili ishte i armatosur me një pistoletë dhe disa karikatorë, vdiq nga një plagë e vetëshkaktuar me armë zjarri.

Kryetari i bashkisë së Chesapeake Rick West tha në një video-mesazh të mërkurën mbrëma, “Kush do ta kishte menduar se do të kishte një të shtëna masive pikërisht këtu në qytetin e Chesapeake?” Ai u bëri thirrje banorëve: “Unë e di që do të bashkohemi dhe do t’u japim një dorë ndihme familjeve të viktimave. Këtë barrë do ta ndajmë së bashku.”

Ai premtoi se do të ketë më shumë informacione.

Walmart pritet të jetë i mbyllur për disa ditë pasi detektivët vazhdojnë të mbledhin prova dhe të përpunojnë skenën e krimit. Detektivët po përpiqen të mësojnë më shumë rreth sfondit të sulmuesit dhe çfarë mund të ketë çuar në të shtënat.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *