Trajneri i LeBron James dhe Stephen Curry, Robert McClanaghan, akuzohet për drogë dhe përdhunim të një gruaje.


Një trajner basketbolli, i cili ka punuar me yjet e NBA-së, duke përfshirë Steph Curry, Kevin Durant dhe LeBron James, përballet me akuza penale pasi policia e arrestoi atë për drogë dhe përdhunim të një gruaje që ai takoi në një aplikacion takimesh në Massachusetts.

Të martën, Robert McClanaghan u deklarua i pafajshëm për përdhunim dhe drogë për marrëdhënie seksuale në një seancë dëgjimore në Boston. Ai u lirua me kusht 30,000 dollarë dhe u urdhërua të mos kishte asnjë kontakt me viktimën, të dorëzonte pasaportën e tij dhe të mbante një pajisje gjurmuese GPS.

Pas procedimit, prokurorët lëshuan më shumë detaje rreth akuzave shqetësuese: McClanaghan u kap nga pamjet e vëzhgimit duke spërkatur diçka në pijen e gruas. Dhe ai dyshohet se i dërgoi viktimës një foto mëngjesin tjetër të sulmit të supozuar, i cili ndodhi në dhomën e saj të hotelit në qendër të Bostonit.

Prokurori i Qarkut Suffolk tha gjithashtu Hetuesit ekzekutuan një urdhër kontrolli në shtëpinë e McClanaghan në Rhode Island dhe gjetën të brendshmet e viktimës, si dhe të brendshme femrash të tjera dhe pajisje robërie.

McClanaghan, 43 vjeç, u arrestua të premten në Rhode Island dhe u akuzua për të arratisur. Policia e Bostonit tha se anëtarët e njësive të saj të arratisjes dhe sulmit, së bashku me policinë në Warwick, Rhode Island, kapën trajnerin me një urdhër arresti që rrjedh nga sulmi i supozuar në Boston.

Të hënën, McClanaghan u paraqit para një gjyqtari të Rhode Island, i cili vendosi se ai nuk mund të udhëtonte vetëm në Boston për t’u përballur me akuzat. Magjistrati i qarkut Kent urdhëroi që McClanaghan të mbahej derisa policia ta merrte atë.

Daniel Griffin, një avokat i trajnerit të aftësive të profilit të lartë, nuk pranoi të komentojë.

Në gjykimin e së hënës, Griffin u lut pa sukses për lirimin e klientit të tij. “Familja e tij është këtu, motra e tij është këtu nga Massachusetts dhe pjesa tjetër e familjes së tij është këtu”, tha Griffin në gjykatë. “Nëse e lironi sot, ai do të hipë në makinën e motrës së tij dhe do të shkojë në Boston. Ne kemi avokatë atje.’

“Unë e vlerësoj këtë,” tha magjistrati Joseph Ippolito, “dhe jo në këtë nivel aktakuze.”

Trajneri i NBA, Rob McClanaghan pozon për një portret jashtë shtëpisë së tij në East Greenwich, Rhode Island, më 3 dhjetor 2017.

Adam Glanzman/The Washington Post nëpërmjet Getty

Policia filloi hetimin e McClanaghan në fillim të nëntorit, kur viktima po trajtohej në një spital lokal. Sipas NBC10 Boston, një ankesë penale pretendon se policia e Bostonit u thirr në dhomën e urgjencës më 4 nëntor për një sulm të dyshuar seksual.

Viktima i tha policisë se ajo u takua me McClanaghan dy ditë më parë në Providence, Rhode Island, pasi e kishte kontaktuar atë në një aplikacion takimesh. Ajo tha se u takua përsëri me McClanaghan më 3 nëntor në një restorant hoteli në qendër të Bostonit, ku ata pinin një ose dy pije përpara se të shkonin në dhomën e hotelit të gruas.

McClanaghan u kap në pamjet e vëzhgimit të barit të hotelit “duke manipuluar me xhepin e majtë të përparmë me dorën e majtë”, thuhej në aktakuzë.

“Disa sekonda më vonë, teksa shikon pijen e viktimës, i dyshuari vendos dorën e majtë mbi pijen e viktimës dhe bën një lëvizje spërkatjeje me dorën e majtë të ngjashme me mënyrën se si do të futej një substancë në një pije”, shton dokumenti.

Viktima dukej e pavëmendshme ndaj lëvizjeve të McClanaghan dhe mbaroi pijen e saj, thuhet në ankesë.

Gruaja i tha policisë se humbi mendjen pak pasi ajo dhe McClanaghan arritën në dhomën e saj. Kujtimi i saj i fundit i asaj nate ishte përpjekja për të hequr rripin e saj, sipas aktakuzës së shqyrtuar nga NBC10. Viktima u zgjua e zhveshur dhe e vetme dhe me “mavijosje të madhe”, thuhet në dokumentet e gjykatës. (ABC6 raportoi se gruaja kishte mavijosje dhe gjak në gjysmën e poshtme të trupit të saj.)

McClanaghan i dërgoi një mesazh viktimës të nesërmen dhe i dërgoi asaj një foto të tij duke bërë seks me një grua në robëri, vazhdon ankesa. Burri në foto kishte veshur një orë të ngjashme me atë të McClanaghan dhe gruaja në foto dukej se ishte viktima, e shtrirë në shtratin e hotelit të viktimës, shton dosje.

Sipas ankesës, gruaja u tha hetuesve se nuk e mbante mend aktivitetin seksual në foto dhe nuk ishte në gjendje ose nuk dëshironte të pranonte për të. Ajo gjithashtu i tha policisë se i mungonin të brendshmet.

“Viktima deklaron se në gjendjen e saj të errësuar ose të droguar ajo nuk ishte në gjendje ose nuk ishte në gjendje të pranonte për akte seksuale”, thuhet në dokument.

Autoritetet ndanë pak detaje rreth akuzave pas arrestimit të McClanaghan. Në një deklaratë, policia e Bostonit paralajmëroi publikun për “rrezikshmërinë e drogave pa erë, pa ngjyrë dhe pa shije si Rohypnol, i njohur gjithashtu si çati, i vendosur në pijet e viktimave që nuk dyshojnë” dhe droga duke përfshirë GHB (acid gama-hidroksibutirik) dhe ketaminë. “Këto barna dhe substanca mund të shkaktojnë çorientim, konfuzion, paralizë të përkohshme ose humbje të vetëdijes, së bashku me një mori simptomash të tjera, duke e lënë viktimën e mundshme të cenueshme ndaj qëllimeve të të dyshuarit”, tha policia.

Një seancë e mundshme në rastin e McClanaghan është caktuar për 30 janar.

Një komplet mediatik në faqen e tij të internetit e përshkruan McClanaghan si një folës, autor dhe trainer i cili është i specializuar në “transformimin e shoqëruesve në startup”.

“Rob aktualisht po stërvit disa nga lojtarët më të mirë në NBA dhe WNBA, duke përfshirë MVP-të Candace Parker, Derrick Rose, Kevin Durant, Steph Curry dhe Russell Westbrook”, thuhet në uebsajtin e tij. “Rob ka punuar gjithashtu me Kevin Love, Al Horford, John Wall dhe dhjetëra lojtarë të tjerë të shquar.

Në të vërtetë, Curry shkroi parathënien e librit të McClanaghan 2020 Vetëm punë.

“Djemtë në të gjithë ligën më pyesin gjatë gjithë kohës nëse duhet të punojnë me Robin, dhe unë u them të njëjtën gjë. Nëse jeni të gatshëm t’i përkushtoheni atij, ai do t’ju angazhohet,” shkroi Curry, duke shtuar, ” Më pëlqen që Rob gëzon një sukses të tillë, sepse ai e meriton atë.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *