Trisha Denise Meyer, nëna Teksane e cila dikur u kap duke jetuar në një shtëpi plot me tigra, është kthyer në ujë të nxehtë për shkak të shitjes së Jaguar


Një nënë nga Teksasi, e cila dikur u arrestua për strehimin e tre tigrave dhe disa majmunëve “të këqij” nën të njëjtën çati me vajzën e saj adoleshente, tani po përballet me akuza federale pasi dyshohet se ndërmjetësoi shitjen e një këlyshi të rrezikuar jaguar – i cili më vonë u la në pragun e derës. një strehë e kafshëve të egra në Kaliforni.

Trisha Denise Meyer, 40 vjeç, u akuzua për dy vepra penale dhe një krim, duke përfshirë shitjen ndërshtetërore të një specie të rrezikuar dhe trafikimin e kafshëve të egra të ndaluara, për transportimin e këlyshit nga Teksasi në Kaliforni në vitin 2021 pas përfundimit të shitjes prej 30,000 dollarësh në një Austin. dhomë hoteli, thonë prokurorët.

Në një email, ndihmësi i avokatit amerikan Joseph Johns, i cili po ndjek çështjen, tha se agjentët “po kërkojnë në mënyrë aktive për Meyer”. Rahman do të thirret në gjykatë në vend që të arrestohet zyrtarisht, tha Johns.

Akuzat kundër Meyer janë të detajuara në një ankesë penale të paraqitur më 15 shtator në Gjykatën e Qarkut të SHBA për Qarkun Qendror të Kalifornisë, e marrë fillimisht nga The Daily Beast. I bashkëpandehuri i Meyer, Abdul Rahman, është një tregtar makinash në Kaliforninë Jugore, i cili bleu jaguarin e Meyer-it, por “u mbeti i pakënaqur shpejt” dhe donte ta shiste pa humbur asnjë para. Ankesa thekson se Rahmanit iu dha një kredi prej 5,000 dollarësh për blerjen e një jaguar prej 25,000 dollarësh, sepse Meyer më parë i shiti atij një marmoset që ishte “çmendur”.

Rahman e ngarkoi atë në një çift të martuar, por gruaja shtatzënë e blerësit ishte e shqetësuar për të pasur një kafshë të egër dhe një të porsalindur në të njëjtën shtëpi. Përfundimisht, këlyshi u rrit shumë dhe u lëshua nën mbulesën e natës në një grup shpëtimi kafshësh ekzotike në Alpine, Kaliforni.

“Këta njerëz janë thjesht idiotë”, tha Bobbi Brink, themeluesi dhe drejtor i organizatës, Lions, Tigers, & Bears, për The Daily Beast të enjten. “Dhe ata nuk kujdesen fare për kafshët. Gjithçka ka të bëjë me paratë”.

Jaguar tani ndodhet në pronën Alpine prej 93 hektarësh të Brink, tha ajo, por nuk pranoi të komentojë më tej me kërkesë të Shërbimit të Peshkut dhe Kafshëve të Egra të SHBA-së, i cili po hetonte çështjen.

As Meyer dhe as Rahman nuk kanë avokatë të listuar në dosjet e gjykatës dhe nuk i janë përgjigjur emaileve apo mesazheve nga Daily Beast duke kërkuar koment.

Gjykata e Qarkut e SHBA për Qarkun Qendror të Kalifornisë

Hjustoni është me sa duket një vatër për tregtinë ekzotike të kafshëve shtëpiake. Meyer u arrestua në vitin 2016 për rrezikimin e fëmijëve pasi policia gjeti tre tigra, një pumë, një skunk dhe një dhelpër në shtëpinë e vajzës së saj 14-vjeçare. Një gardian lojërash pa vajzën ‘duke përkëdhelur dhe duke bërë kontakt fizik me tigrat dhe tigrat që kontaktuan me të’, Houston Chronicle raportuar në atë kohë.

Kishte gjithashtu disa majmunë në shtëpi, të cilët kishin sulmuar më parë njerëzit, tha Meyer në polici. Ajo u akuzua gjithashtu për mbajtjen e tigrave dhe majmunëve në një shtëpi në Nevada, ku oficerët zbuluan një 17-vjeçare që pa tigrat duke ngrënë pulë të gjallë në oborrin e shtëpisë. Pasi u deklarua për një akuzë për vjedhje – hetimi filloi kur një klient akuzoi Meyer për mashtrim të 3,000 dollarëve – ajo u dënua me kusht dhe nuk kreu një dënim me burg.

Gjashtë vjet më vonë, Meyer është në anën e gabuar të Aktit Lacey, një ligj federal i miratuar në vitin 1900 që ndalon “tregtimin ose tregtimin” e peshqve, bimëve dhe kafshëve të egra të mbrojtura ose të paligjshme. Jaguarët janë në listën e specieve të rrezikuara që nga viti 1972.

Në ankesë, agjenti special Ed Newcomer i Shërbimeve të Peshkut dhe Kafshëve të Egra të SHBA (FWS) tha se hetuesit fillimisht u morën në dijeni për krimin e supozuar tetorin e kaluar. Më 17 shtator 2021 rreth orës 21:50, “dy subjekte të panjohura” u kapën në CCTV duke lënë një jaguar të mbyllur në kafaz në hyrje të Luanëve, Tigrave dhe Arinjve, thuhej në ankesë.

Më 28 tetor, Newcomer foli me Brink, i cili është identifikuar si “BB” në ankesë. Ajo i tha atij se pasi këlyshi u la në vend të shenjtë, disa nga punonjësit e saj gjurmuan videot në Instagram të individëve që pozonin me të njëjtin jaguar.

“BB më tha se ajo krahasoi modelet e njollave dhe mustaqeve në jaguarin e gjallë që ra në objekt më 17 shtator 2021 dhe besoi se ato përputheshin,” vazhdon ankesa, duke vënë në dukje se “modelet e pikave dhe mustaqeve në jaguar individualë janë unike dhe mund të përdoren në kërkimin shkencor për t’i identifikuar ato përfundimisht.

Videot në Instagram u gjurmuan te një burrë i identifikuar në dosjet e gjykatës si AG, në Riverside, Kaliforni. dhe gruaja e tij, e cila nuk përmendet. Gjatë një interviste me FWS, burri këmbënguli se jaguar që postoi në Instagramin e tij i përkiste qiramarrësit të tij, i cili identifikohet në ankesë si HG. një person tjetër për rreth 20,000 dollarë.”

Ankesa shtoi se AG besonte se “pasi jaguari u bë shumë i madh”, qiramarrësi i tij “planifikoi ta vriste”, por një mik e bindi atë t’ia dorëzonte Lion, Tigers & Bears.

Hetuesit ishin në gjendje të flisnin me HG pasi ai u arrestua me dy urdhër për krime në Teksas dhe Arizona për akuza të palidhura. HG mohoi të kishte jaguar, duke pretenduar se pronari ishte dikush që ai e përshkroi si një indian ose arab saudit. HG më vonë u tha hetuesve se ai besonte se “një grua nga Teksasi” zotëronte fillimisht jaguarin dhe se ai nuk e dinte se si arriti në Teksas.

Gjykata e Qarkut e SHBA për Qarkun Qendror të Kalifornisë

Megjithatë, një zbulim i madh në këtë rast erdhi pasi hetuesit folën me një grua që postoi video në Instagram dhe TikTok të jaguar. Gruaja tha se e pa jaguarin në një dhomë hoteli në Austin, Teksas pas një shfaqjeje automobilistike të prillit 2021.

Ajo tha se Rahman ishte atje me një grua, e identifikuar më vonë si Meyer, e cila mbante një jaguar shumë të vogël të gjallë, thuhet në aktakuzë.

Javë më vonë, gruaja u tha hetuesve, se ajo shkoi në Kaliforni për një tjetër shfaqje makinash dhe pa Rahmanin me këlyshin jaguar. Ajo shtoi se “Rahman e mbante këlyshin e jaguarit në shtëpinë e tij” dhe se ai “nuk dinte të kujdesej për jaguarin dhe ajo i dha atij këshilla se si të kujdesej dhe të ushqente jaguarin”.

Rreth dy muaj pasi Rahman thuhet se kishte shkarkuar jaguarin në HG, gruaja pa të njëjtin këlysh në shtëpinë e HG.

Hetuesit më vonë zbuluan se Rahman kishte blerë gjithashtu një marmoset nga Meyer diku në vitin 2020. Në ankesë thuhet se marmoset i ishte dorëzuar Rahmanit në një qese rrjetë, por ai ishte “i mërzitur” sepse ishte “i çmendur” dhe jo aq i ri sa ai. pritet.

Marmoset ishte aq e vështirë për t’u kujdesur për të sa Rahman kërkoi nga një dyqan kafshësh në Las Vegas që të kujdesej përkohësisht për të. Por ai kurrë nuk u kthye, “duke braktisur në mënyrë efektive marmosetin e Las Vegas”, thuhet në ankesë.

Kur bleu jaguarin, një person u tha studiuesve, këlyshi “dukej se ishte shumë i sëmurë dhe filloi të “bënte jashtë kudo”. Personi tha se e paralajmëroi Rahmanin “se blerja e jaguarit ishte e paligjshme dhe e këshilloi atë të mos e bënte”. ”

Më 24 gusht 2022, hetuesit intervistuan Rahmanin, sipas deklaratës së betimit. Gjatë asaj bisede, ai pranoi se e kishte blerë jaguarin në maj 2021 dhe e quajti atë “Amador” para se ta quante “Hades”.

Meyer dhe Rahman gjithashtu dërguan mesazhe në lidhje me shitjen, duke përfshirë mesazhe nga Meyer duke pranuar se shitja ishte kundër ligjit. Pas shitjes, Meyer kontaktoi sërish Rahmanin për postimet në mediat sociale që shfaqnin këlyshin.

“Më besoni se do ta përballoj këtë,” shkroi Meyer në maj 2021, sipas ankesës. ‘Kur e dëgjoj këtu. Kjo do të thotë që të tjerët do ta shohin dhe do ta tradhtojnë dhe do të përpiqen ta gjejnë atë.”

Më 24 gusht, Rahman e identifikoi Meyer në një seri fotografish me “gjashtë pako” si “Mimi”, gruaja që i shiti atij jaguarin e gjallë”, thuhet në aktakuzë.

Nëse dikush ka informacion mbi vendndodhjen e Meyer, hetuesit kërkojnë të kontaktojnë Shërbimin e Peshkut dhe Kafshëve të Egra të SHBA.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *