Vader thërret budallallëqe Fall River, Masaçusets Drag Race Policore Shooting ose Larry Ruiz Barreto


Të mërkurën, prokurorët federalë akuzuan oficerin e policisë, Nicholas M. Hoar, Fall River, Masaçusets, për shkelje të të drejtave civile dhe bërjen e raporteve të rreme pasi ai dyshohet se rrahu me shkop një burrë në paraburgim në dimrin e 2020 dhe nuk arriti të ngrinte akuza.

Pak më shumë se tre vjet para atij incidenti, Hoar qëlloi dhe vrau 19-vjeçarin Larry Ruiz Barreto ndërsa ndërpreu një garë zvarritjeje. Ai pretendoi se kishte frikë për jetën e tij pasi burri nxitoi dhe e shtyu oficerin mbi kapakun e një makine. Hoar u lirua në atë rast nga prokurorët vendas, të cilët arritën në përfundimin se ishte një përdorim i justifikuar i forcës.

Tani babai i Ruiz Barreto e quan akuzën federale të Hoar-it si maja e ajsbergut në lidhje me sjelljen e keqe të policisë lokale – dhe prokurorët paditës po rihapin një hetim penal për një makth që ai pa personalisht dhe po e padit Hoar-in në gjykatën federale.

“Nëse një person ndjek një model sjelljeje, agresioni, gënjen, ai nuk ka kredibilitet,” tha Demix Ruiz Hernandez për Daily Beast në spanjisht, duke përsëritur pretendimin në padi se duart e djalit të tij janë në ajër kur Hoar qëlloi dhe e vrau.

“Ai është një kriminel. Ai është më i keq se një kriminel – ai është një kriminel i fshehur në uniformën e një polici.”

As një avokat i qytetit të Fall River, as Hoar apo avokati i tij nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment.

Departamenti i Policisë Fall River “nuk do të komentojë mbi deklaratat e z. Ruiz Hernandez”, Det. Rreshteri Moses Pereira i shkroi The Daily Beast, duke përmendur padinë civile në vazhdim.

Sipas MassLive, Hoar ishte vendosur më parë në pushim të paguar pasi pretendohej se ai sulmoi burrin në paraburgim. Që nga kjo javë, pushimi i Hoar-it nuk paguhet më dhe ai është deklaruar i pafajshëm për akuzat federale. Ai ka mohuar më parë akuzat e bëra nga familja e Ruiz Barreto në çështjen civile.

Një zëdhënës i zyrës së prokurorit, i cili përcaktoi se të shtënat e vitit 2017 ishin të justifikuara, nuk dukej se mendonte se një polic lokal i akuzuar për gënjeshtra nga pakujdesia ishte një arsye e mirë për të rishikuar një rast vrasjeje.

Ai është një kriminel. Ai është më i keq se një kriminel – ai është një kriminel i fshehur në uniformën e një oficeri policie.

Demix Ruiz Hernandez

Kjo edhe pse nuk kishte asnjë provë video për atë të shtënat dhe policia lokale filloi të përdorte vetëm kamerat e veshura me trup këtë vit.

“Ky është një rast i mbyllur nga pesë vjet më parë që është hetuar plotësisht,” tha një zëdhënës i Prokurorit të Qarkut të Bristol, Thomas M. Quinn III për Daily Beast të enjten, duke iu referuar hetimit për vrasjen e Ruiz Barreto. “Pra, nuk e kuptoj pse kjo akuzë e re ka të bëjë me një incident të pesë viteve më parë.”

Në vitin 2020, një padi për vdekje të padrejtë u ngrit në emër të anëtarëve të familjes dhe djalit të vogël të Ruiz Barreto, LaAriel Ruiz, i cili ishte ende në barkun e nënës së tij kur babai i tij u vra. Vdekja shkatërroi të gjithë familjen. Ruiz Hernandez jeton me nipin e tij, i cili tani është pothuajse pesë vjeç, dhe për të cilin thotë se nuk është ende në dijeni për fatin e babait të tij.

“Ne kishim foto të përpunuara me të dhe djalin tim. Djali im, nipi im në foto së bashku, kështu që ne mund t’i tregojmë kur të jetë pak më i madh, ‘Ky është babai yt’ dhe t’i shpjegojmë gjithçka, “tha Ruiz Hernandez për Daily Beast.

Në një gjë, të gjitha palët në padinë e madhe federale – e cila ka zënë në grackë një mori oficerësh policie dhe një mori anëtarësh të familjes – duket se janë dakord që Ruiz Hernandez dhe djali i tij ishin në një garë lokale zvarritjeje në nëntor 2017 kur policia ndaloi dhe shumica e makinave u larguan.

Intervista e oficerit Hoar në raportin e DA deklaroi se Ruiz Barreto nuk iu bind urdhrave të shumëfishtë dhe nxitoi “drejt tij” – dhe se Hoar u ul në kapakun e makinës, nga ku ai qëlloi gjashtë të shtënat fatale.

Katër vjeçari LaAriel Ruiz me babain e tij të ndjerë, Larry Ruiz Barreto.

Fletushka

Por familjarët pretenduan në padinë e tyre se oficeri u afrua nga krahu i automjetit të Ruiz Barretos me armën në dorë. Ata gjithashtu thonë se ai kishte të gjitha mundësitë për t’i shmangur makinës dhe bërtiti në një gjuhë që familja spanjisht-folëse nuk mund ta kuptonte.

Ata nuk e bazojnë këtë vetëm në atë që do të donin të besonin për ngjarjet që ndodhën. Ruiz Hernandez ishte në makinë me djalin e tij kur u vra.

“Kur doli nga makina e tij e patrullës, ai kishte armën e tij në dorë, ai drejtoi djalin tim dhe ai qëlloi”, tha Ruiz Hernandez për Daily Beast of Hoar. Babai pretendon se makina nuk lëvizte, dhe në padinë e tyre, familja pretendoi se oficeri ishte tashmë në këmbë në anën e automjetit kur u qëlluan. Argumentet në këtë rast janë tani pjesë e një tradite të gjatë procesesh gjyqësore se kur dhe si oficerët mund të qëllojnë njerëzit në automjete – shpesh duke përfshirë pretendimet e paditësve se frika e pretenduar e policisë për jetën e tyre ishte e pabazë.

Më vonë, në atë spital, disa anëtarë të familjes u arrestuan pasi policia pretendoi se ata sulmuan oficerët – dhe, në rastin e Ruiz Hernandez, se ai kërcënoi se do të qëllonte policinë. Por çdo akuzë penale më vonë u hoq. Sipas padisë për vdekje të padrejtë të paraqitur nga familja e Ruiz Barreto, oficerët u kapën në kamera duke shtypur kafkën e një anëtari të familjes, duke përdorur forcë të tepruar dhe më pas duke paraqitur raporte të rreme për incidentin.

Disa oficerë i mohuan akuzat në gjykatë.

“Më sulmuan mua, më sulmuan vëllain tim”, tha Ruiz Hernandez.

Demix Ruiz Hernandez dhe Larry Ruiz Barreto

Faleminderit z. Ruiz Hernandez

Çështja penale kundër Ruiz Hernandez u pushua “në interes të drejtësisë”, tha një zëdhënës i prokurorit për Daily Beast me tekst, duke shtuar: “Çështja nuk ishte e ndikuar penalisht”.

Një nga oficerët në spital, Michael Pessoa, u pushua nga puna pasi u akuzua në gjykatë me akuza të shumta për forcë të tepruar që nuk kishin lidhje me familjen Ruiz. Ai është deklaruar i pafajshëm dhe do të dalë në gjykatë vitin e ardhshëm.

Akuzat janë vetëm të fundit në një varg pushkatimesh dhe padish dhe trazirash mes Departamentit të Policisë Fall River. Por avokati i babait të Ruiz Barreto shpresonte se një autoritet do të shihte arsye për të rishikuar të shtënat vdekjeprurëse të vitit 2017.

“Shpresojmë që ata që janë përgjegjës për vendimmarrjen në këtë drejtim të reflektojnë mbi praktikat e tij të kaluara në lidhje me ngjarje të dyshimta, prej të cilave kjo është një, dhe të veprojnë në përputhje me rrethanat”, tha avokati i familjes, Ronald J. Resmini.

Rezultati i asaj dite pesë vjet më parë ishte shkatërrues, tha Ruiz Hernandez, duke i thënë Daily Beast se babai i tij është një oficer policie në Porto Riko – dhe se ai nuk ka dalë nga shtëpia e tij për një vit pasi e ka parë atë nga sedilja e pasme e tij. vdekja e djalit. të makinës.

“E di që e gjithë kjo do të dalë në dritë sepse avokatët po luftojnë”, tha Ruiz Hernandez. “Por avokati më i madh është Zoti, dhe unë e di që po e lë këtë në duart e tij…sepse kjo duhej bërë që gjithçka të dilte në dritë.”Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *