Video tregon momentin kur heroi u përball me sulmuesin e Monterey Park, Huu Can Tran


Pamjet bezdisëse që tregojnë një anëtar të komunitetit duke luftuar me të armatosurin që vrau 11 persona të shtunën mbrëma në Monterey Park janë publikuar dhe tregojnë betejën midis 26-vjeçarit Brandon Tsay dhe vrasësit masiv të dukshëm, 72-vjeçarit Huu Can Tran. .

Të marra nga NBC News, dyshja mund të shihet duke u përleshur në hollin e vendndodhjes së dytë të vizituar nga gjuajtësi.

Skena ndodhi rreth 20 minuta pas tërbimit fillestar të Tran në studion e kërcimit në Monterey Park, ku policia konfirmoi të hënën se ai përdori një pistoletë sulmi gjysmë automatike dhe gjeti 42 gëzhoja.

Autoritetet e kanë përshëndetur Tsay si një hero që ka shpëtuar disa jetë.

Të dielën, Tsay tha se ishte në zyrën ngjitur me hollin e Lai Lai Ballroom & Studio në Alhambra rreth orës 22:35 të së shtunës mbrëma, kur u përball me një burrë me armë.

“Ai më shikoi dhe shikoi përreth, duke mos fshehur se po përpiqej të bënte dëm. Sytë e tij ishin kërcënues, “tha Tsay New York Times.

Tsay, një programues që punon me kohë të pjesshme në zyrën e biletave në Lai Lai, e cila u themelua nga gjyshërit e tij dhe aktualisht drejtohet nga motra e tij më e madhe, tha se nuk e kishte idenë që personi i armatosur kishte vrarë 10 persona në një sallë balluke tjetër rreth 20 minuta më parë.

Në një përpjekje të dëshpëruar për të shpëtuar veten, Tsay përshkroi se si ai kapi tytën e armës dhe luftoi me personin e armatosur – përfundimisht duke marrë kontrollin e armës.

Videoja, e stampuar me kohë në orën 22:37, tregon Tran, të veshur me të zeza, duke ecur në holl dhe duke u endur në hyrje.

Dhjetë sekonda më vonë, ai shihet duke luftuar me dikë dhe Tsay shfaqet nga dera.

NBC Nightly News me Lester Holt Të hënën, Tsay tha se Tran mbeti i heshtur gjatë gjithë sprovës dhe fytyra e tij mbeti stoike.

Ai shpjegoi se momenti kur Tran rri në derë është kur ai po bën gati armët e tij. Në atë moment, tha Tsay, ai e kuptoi se kishte një shans.

“Ishte një moment kur ngriva vërtet, sepse besova se do të vdisja, jeta ime përfundoi këtu në atë moment, por ndodhi diçka e mahnitshme, në fakt një mrekulli.

“Ai filloi të përgatiste armët e tij në mënyrë që të mund të qëllonte të gjithë, por më kuptoi se tani ishte koha për ta çarmatosur, unë mund të bëja diçka këtu për të mbrojtur të gjithë dhe ndoshta për të shpëtuar veten”.

Ndërsa Tsay godet drejt tij, Tran e godet atë dhe dyshja luftojnë, megjithëse Tsay shpejt e kap armën dhe e përdor atë për të goditur Tran. Lufta vazhdon, derisa Tsay arrin të shtyjë Tran dhe ta largojë atë.

Më pas ai tregon drejtpërdrejt nga ai, duke treguar New York Times të dielën që duke treguar me gisht nga gjuajtësi, ai bërtiti: “Shko, ik nga këtu”.

Tran, i cili duket i mundur, del jashtë dhe shikon drejtpërdrejt Tsay.

Autoritetet thanë të dielën se “dy anëtarë të komunitetit” çarmatosën të armatosurin, por Tsay dhe familja e tij thanë se pamjet e kamerave të sigurisë në sallën e balloit konfirmuan se Tsay veproi vetëm.

Të hënën, sherifi i kontesë së LA, Robert Luna tha se policia zbuloi një pushkë të kalibrit 0,308, telefona celularë, kompjuterë dhe sende në shtëpinë e Tran-it që i bëri hetuesit të besonin se ai po bënte shtypës të armëve të zjarrit të bëra vetë.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *