Vrasësi me kontratë në Filadelfia, Ernest Pressley, pranon fajin për vrasjen e 6, përfshirë 2 shoferë kamioni tërheqës


Një burrë 42-vjeçar nga Filadelfia do të kalojë pjesën tjetër të jetës së tij në burg pasi pranoi vrasjen e gjashtë personave midis 2016 dhe 2018 dhe tentativën për të vrarë një tjetër, thanë të mërkurën prokurorët e Pensilvanisë.

Ernest Pressley, 42 vjeç, u deklarua fajtor për një akuzë për komplot për të kryer vrasje me pagesë dhe katër akuza për përdorimin e objekteve tregtare ndërshtetërore për të kryer vrasje me pagesë, sipas Jacqueline C. Romero, Prokurores së SHBA për Distriktin Lindor të Pensilvanisë. “Me pranimin e tij, Ernest Pressley është një person tepër i rrezikshëm, i cili nuk ka frikë të pranojë para për të vrarë dikë të llogaritur dhe gjakftohtë”, tha Romero në një deklaratë për shtyp.

Pressley pranoi në gjykatë se ai vrau katër nga viktimat e tij për para, nën drejtimin e një trafikanti të paidentifikuar droge. Ai u arrestua pasi qëlloi për vdekje viktimën e katërt në shtator 2018, i identifikuar vetëm si SS në dosjet gjyqësore. Hetimi që pasoi bëri që hetuesit të lidhnin 42-vjeçarin me vrasjen e dy drejtuesve të kamionit tërheqës dhe plagosjen e një të treti. një vit më parë.

Tre viktimat e para u qëlluan brenda 24 orëve midis 12 dhe 13 janarit 2017. Pressley shënjestroi të parën – të identifikuar në një raport të lajmeve lokale të asaj kohe si Khayyan Fruster – për ta parandaluar atë të dëshmonte si dëshmitar në një sulm. në zyrën e Romeros.

Megjithatë, përpara se Pressley të vriste 28-vjeçarin Fruster, Pressley zgjodhi “rastësisht” një nga kolegët e tij A. Bob’s Towing dhe qëlloi burrin fatkeq, të identifikuar si 35-vjeçarin Eric Robinson, i vdekur teksa po largohej nga puna. , thanë prokurorët. Kjo u bë në një përpjekje të dukshme për të ngatërruar zbatimin e ligjit, duke bërë të duket se vrasjet e stilit të ekzekutimit kishin lidhje me një grindje midis kompanive rivale të kamionëve tërheqës, tha policia.

Një ditë më vonë, Pressley ndoqi Frusterin në kamionin e tij tërheqës dhe hapi zjarr, duke e vrarë atë dhe duke plagosur një punonjës tjetër të A. Bob’s Towing i cili ishte pas timonit.

Hetuesit zbuluan gjithashtu se një ditë para vrasjes së Robinsonit, Pressley kishte vrarë një burrë tjetër, të identifikuar si MR, me urdhër të trafikantit.

Pressley ishte gjithashtu përgjegjës indirekt për një vrasje të keqidentifikuar në korrik 2018, pranoi ai, e cila ndodhi pasi ai siguroi vendndodhjen e një burri “të cilin ai e dinte se ishte në kërkim” nga një figurë e trafikut të drogës në Shtetet e Bashkuara. Filadelfia. (Nuk ishte menjëherë e qartë nëse ky ishte i njëjti trafikant si ai i përfshirë në vrasjet me pagesë.)

Po atë muaj, Pressley qëlloi në krah një grua të panjohur. Edhe pse i mbijetoi sulmit, më vonë mësoi se dikush kishte hyrë në shtëpinë e saj dhe kishte vjedhur para dhe bizhuteri. “Disa orë më vonë, u konstatua se Pressley kishte shitur një orë Rolex që i përkiste gruas në një dyqan pengjesh në Filadelfia”, thuhet në njoftimin për shtyp.

Vrasja më e hershme që Pressley pranoi se kishte kryer ndodhi më 19 korrik 2016, kur ai qëlloi dhe vrau një viktimë të identifikuar si CY ndërsa ai person ishte ulur në një verandë. Motivi i vrasjes nuk është dhënë nga prokurori.

Pranimi i fajit nga Pressley, dhe dënimi i mëvonshëm, mbart një dënim të detyrueshëm të përjetshëm. Jacqueline Maguire, një agjente speciale me divizionin e FBI-së në Filadelfia, e quajti atë “një kërcënim të dukshëm pa respekt për jetën njerëzore”, duke shtuar se “qyteti është pa dyshim i sigurt me të pas hekurave”.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *