Ylli i pornos, Nicole Doshi është i përhumbur nga thashethemet e rreme për trafikun e seksit


Pak javë më parë në internet filluan të përhapen thashethemet se Nicole Doshi ishte zhdukur.

Përveç kësaj, thashethemet pohuan se ylli i ri i njohur porno ishte në të vërtetë viktimë e trafikimit seksual. Një nxitës i dukshëm pas pretendimeve jo vetëm që i postoi ato në forume dhe media sociale, ata gjithashtu dërguan atë që blogeri i industrisë së të rriturve Mike South e përshkroi si “një valë e-mail, DM dhe mesazhe me tekst” për njerëzit në të gjithë botën pornografike, në një përpjekje për të gjetur dhe kurseni Doshi. Ata madje thanë se depozituan një raport për personat e zhdukur në LAPD dhe u kërkuan njerëzve të sjellin informacione për statusin e saj.

Por Doshi nuk ka munguar. As ajo nuk është viktimë e trafikimit seksual, tha ajo prerazi në një intervistë për The Daily Beast. Kur thashethemet u shfaqën për herë të parë, ajo ishte edhe në një xhirim – dhe u ndje pak e hutuar se pse “regjisori vazhdoi të pyeste nëse jam mirë,” tha ajo.

Kur ekipi i produksionit më në fund e informoi për akuzat që qarkullonin, Doshi nuk u mërzit. Ajo gjithashtu nuk u befasua kur, pasi hyri në Instagram dhe Twitter për t’i siguruar të gjithë se ishte mirë, disa komentues të mediave sociale këmbëngulën se ajo ishte në rrezik të afërt.

“Nuk ishte hera e parë që dikush bënte një pretendim të tillë për mua”, shpjegoi Doshi. Pikërisht pasi skena e saj e parë profesionale e pornografisë kryesore doli vitin e kaluar, tha ajo, dikush tjetër u përpoq ta raportonte atë si viktimë trafikimi në NYPD.

Shumë grupe kundër pornografisë dhe antitrafikimit kanë argumentuar prej kohësh se shumica (nëse jo të gjithë) interpretuesit e rritur janë në të vërtetë viktima që kanë nevojë për ndihmë, edhe nëse ata pretendojnë të kundërtën. Trafikimi seksual është sigurisht një problem serioz dhe ka disa raste të supozuara dhe të konfirmuara në botën e pornografisë. Por shumica e pretendimeve të depërtuese abuzimi dhe trafikimi i pornografisë bazohen në statistika të dyshimta, gabime logjike dhe hamendje të pastër. Pra, si punonjësit e tjerë të seksit, yjet e pornos shpesh duhet të përballen me fushata që në dukje janë krijuar për t’i ndihmuar ata, por përfundojnë duke i keqinterpretuar ato dhe duke larguar vëmendjen nga përpjekjet e tyre për të adresuar çështjet me të cilat ata luftojnë.

“Është një ndezje e egër dhe e dhunshme e gazit që përpiqet të zëvendësojë agjencinë e punonjësve të seksit me vullnetin e shpëtimtarit”, tha për Daily Beast Mike Stabile i Koalicionit të Fjalës së Lirë, një shoqatë e industrisë së të rriturve.

Por sipas Kate D’Adamo, një avokate për të drejtat e punonjësve të seksit, shumica e fushatave për të shpëtuar punonjësen e seksit janë përpjekje më të gjera se sa përpjekje për të shpëtuar një person të vetëm. As Doshi, as ndonjë artist tjetër i rritur që The Daily Beast iu afrua për këtë artikull, nuk dinte për yje porno që u përballën me përpjekje të tilla të bashkërenduara për të bindur të tjerët se ata ishin personalisht viktima.

Pra, si u bë Doshi objektivi unik i një kryqëzate kalorësi të bardhë – jo një herë, por dy herë? Ajo dyshon se përvoja e saj më e fundit e këtyre thashethemeve është të paktën rezultat i një mashtrimi romantik të arratisur.

Mashtruesit dixhitalë shpesh vjedhin përmbajtjen e yjeve të pornografisë për të krijuar llogari të rreme duke i përdorur ato për të kontaktuar fansat në rrjetet sociale. Nëse një markë duket se beson se një yll porno do t’i dërgonte një mesazh nga një private mashtruesit e llogarisë përpiqen të lidhen me ta përpara se të shpikin një krizë dhe t’i kërkojnë këtij “miku” ose “dashnori” të dërgojë para për të ndihmuar. Zakonisht ata i përmbahen historive të thjeshta për, për shembull, një faturë të lartë shëndetësore, të papritur. Por disa llogari të rreme të yjeve porno tregojnë histori të dëshpërimit të tyre për t’i shpëtuar menaxherëve abuzues, duke u mbështetur në gatishmërinë e njerëzve për të besuar çdo histori të tmerrshme horror që del nga bota e pornografisë.

Veçanërisht, nxitësi i dukshëm pas thashethemeve të rreme për Doshin, në disa mesazhe pohoi se ajo ishte i dashuri i tyre dhe ata kishin qindra mesazhe chat për ta vërtetuar këtë. Doshi thotë se kush i ka dërguar mesazh këtij personi nuk ka qenë ajo. Kjo sugjeron se dikush po shfaqej si ajo dhe se shpëtimtari i mundshëm ishte viktimë e një mashtrimi.

False Doshi dyshohet se u tha atyre se ishte viktimë e trafikimit të qenieve njerëzore dhe donte të arratisej, por se ajo nuk kishte telefonin e saj dhe se agjenti i saj nuk i kishte dhënë kontroll mbi emailet e saj apo llogaritë e saj në rrjetet sociale. Pra, pohoi shpëtimtari i ardhshëm, ata e ndihmuan atë të blinte një telefon të ri personal. Një mëngjes, Fake Doshi tha se po u dërgonte mesazhe nga pjesa e pasme e një kamioni. Më pas ajo ndaloi së dërguari mesazhe. Kjo me sa duket e bëri këtë individ – i cili nuk iu përgjigj një kërkese për koment për këtë histori – të supozonte më të keqen dhe të jepte alarmin.

Agjentja e Doshit është akuzuar për sjellje të pahijshme në të kaluarën, por ajo tha se përvoja e saj me të dhe agjencinë e tij ishte pozitive. Dhe asnjë nga këto akuza të kaluara nuk përputhet me abuzimet ekstreme që përshkroi Fake Doshi me sa duket. Por duke qenë se shumë njerëz janë gati të shohin trafikun e qenieve njerëzore në çdo cep, akuzat e së kaluarës mund të kenë qenë të mjaftueshme për të bindur disa vëzhgues se historia e zhdukjes së Doshit ishte e besueshme.

Por Doshi mendon se faktori më i madh është ndoshta fakti që ajo është një grua aziatike dhe një emigrante. “Njerëzit mendojnë se jam trafikuar sepse jam nga Kina dhe bëj pornografi”, tha ajo.

Kjo ka kuptim për D’Adamo, i cili thekson se një nga imazhet e një viktime të trafikimit seksual që shumë amerikanë kanë në mendjen e tyre është ajo e një emigranti nga Azia Lindore i detyruar ose i detyruar të punojë në një sallon masazhi.

Në realitet, siç ka shpjeguar edhe në intervistat e mëparshme, Doshi emigroi në Amerikë në vitin 2013 për të studiuar universitetin dhe më pas u transferua në Nju Jork, ku punoi në një sallon bukurie në Chinatown dhe bënte masazhe, por u zhgënjye me pagën e dobët. Pasi një klient i sugjeroi asaj “shtesë”, ajo kuptoi se mund të fitonte më shumë para duke ofruar shërbime seksuale fshehurazi, dhe e bëri këtë për disa muaj derisa shefi i saj e kapi dhe e pushoi menjëherë. Pasi provoi karriera të tjera, ajo filloi të shesë nudo dhe video solo të saj për të paguar qiranë – përpara se suksesi i saj të tërhiqte vëmendjen e botës së pornografisë kryesore.

Deri diku, tha Doshi, ajo e vlerëson ndjenjën pas thashethemeve dhe përpjekjeve të pabaza për ta “shpëtuar”. Ajo mendon se kushdo që bleu ka një “zemër të mirë”. Por ajo është gjithashtu e qartë se cilido qoftë qëllimi pas tij, këto përpjekje ishin të padëshiruara – dhe të dëmshme.

“Hera e parë, në Nju Jork, ishte më e frikshme,” tha ajo. Në atë rast, ajo beson se personi që e ka shënuar si viktimë e NYPD-së ka tentuar t’i gjejë gjurmët e saj, pasi menjëherë pasi ka marrë vesh nga policia, dikush në mënyrë anonime i ka dërguar asaj një dosje informacioni, që tregonte se ajo e kishte dhunuar. emrin dhe identitetin ligjor. adresën e saj. Për fat të mirë, individi nuk dukej se ishte në gjendje zbuloni se në cilin kat jetonte. Ajo tha se ishte e bindur se portieri i saj do të pengonte mysafirët e padëshiruar ta gjenin atë në ndërtesë. Por sa herë që dilte jashtë, shqetësohej se ndoshta dikush po priste ta merrte nën maskën për ta shpëtuar.

Brian Scott Gross/Marrëdhëniet me Publikun BSG

“Këtë herë nuk më interesonte shumë”, tha ajo për thashethemet më të fundit, pasi është mësuar të fshehë detaje në përmbajtjen e saj që mund të zbulojnë se ku jeton. Megjithatë, ajo tha se agjenti i saj dhe producentët me të cilët punonte ishin aq të shqetësuar për dikë që përpiqej të hynte brenda dhe ta “shpëtonte” atë, saqë kishin truproja të improvizuara për rreth një muaj për t’u siguruar që ajo të dilte nga makina e saj. shkoi në një set dhe nga kompleti në makinën e saj, në mënyrë të sigurt.

“Të gjitha këto thashetheme për trafikun e seksit vetëm sa po e dëmtojnë industrinë e pornografisë,” thotë ylli i pornos Valentina Bellucci. tha për Daily Beast. “Njerëzit që urrejnë dhe diskriminojnë punonjëset e seksit mund t’i përdorin ato për të na sulmuar të gjithëve”. Insajderët e industrisë së rritur pohojnë gjithashtu se po i shpërqendrojnë njerëzit nga rastet reale të trafikimit seksual dhe nga çështjet që yjet e pornografisë në të vërtetë duan të adresojnë për të përmirësuar të drejtat dhe sigurinë e tyre.

Në rastin e mëparshëm, Doshi iu përgjigj avokatit të saj një zyrtari të NYPD-së, i cili e kontaktoi atë për ta kontrolluar. Këtë vit, tha ajo, ajo shkoi në një stacion në LAPD për të konfirmuar se nuk ishte as e zhdukur dhe as viktimë e trafikimit. (NYPD nuk iu përgjigj një kërkese për koment. Kur u arrit për koment mbi llogarinë e Doshit, një zëdhënës i LAPD nuk pranoi të komentonte, përveçse sugjeroi se Daily Beast ishte një Kërkesë për të dhëna publike.) Të dyja herët, tha ajo, policia e hoqi menjëherë këtë çështje dhe komentuesit dukej se u shuan pas rreth një muaji. Mirëpo, Doshi nuk u përpoq asnjëherë të zbulonte nëse personat që i kanë hedhur këto thashetheme për të ende i besojnë apo jo. Pse e godisni atë arushin?

Por ajo njeh dikë tjetër që hasni në raporte për të më vonë, mund të vendosë që ajo duhet të shpëtohet përsëri urgjentisht.

“Sinqerisht, nuk di si ta ndaloj këtë”, tha ajo për Daily Beast.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *